Упознали су се на ПОСЛУ, ЗАЉУБИЛИ, али је РОМАНСА врло брзо ПОСТАЛА ХОРОР, а ево и ЗАШТО!
Неке ствари не иду онако као што се очекује!
Иако се сваке секунде дешавају у канцеларијама широм света, романсе на послу су високоризични подухвати; можда повећавају продуктивност, али чешће је епилог – кајање.
Срели су се на послу, заљубили се и живели срећно до краја живота! Љубитељи бајки рећи ће да се управо то десило Мелинди и Билу Гејтсу. Али, искусни стручњаци за људске ресурсе, свакоме ко се двоуми да ли да започне романсу са колегом с посла рећи ће: боље не. И заиста, романсе настале на радном месту могу да прерасту у дугорочне везе, али могу и да донесу врло непријатне ситуације партнерима, колегама, па и самој компанији.
Упркос изазовима, романсе на послу, тајне или јавне, кратке или дуге, почињу и окончавају се сваке секунде широм света. С обзиром на време које људи проводе на послу, није ни чудно што се баш ту многи зближе и заљубе. Прошлогодишње истраживање агенције Викинг показало је да је чак 79 одсто анкетираних у Британији имало искуство са романсом на послу.
Испитаници, њих 53 одсто, немају ништа против таквих веза и поново би у њих ушли. Око 29 одсто испитаника признало је да је имало везу за једну ноћ са сарадником, а њих 53 одсто рекло је да романса на послу повећава продуктивност.
НЕУНИШТИВА ЉУБАВ: Ово су ЗНАЦИ да сте пронашли партнера за читав живот!
СТРАСТ ИЛИ ЉУБАВ? Не бркајте - Психолог дао ЈАСНО објашњење: Због овога долази до РАСТАНКА
Шта омиљена поза у кревету открива о вашој вези? Одговорите и спремите се за сурову истину...
Против правила компаније
Сви стручњаци саветују да пажљиво проучимо компанијска правила пре него што са колегом који је привукао нашу пажњу договоримо излазак ван радног времена. Понегде, везе међу запосленима изричито су забрањене. Много чешћи је случај да се забрањују само везе између подређених и надређених или радника и оних који оцењују њихов рад. На таквим местима романса може да нас кошта отказа.
- Уместо да компаније формулишу правила којима забрањују сексуалне и љубавне односе међу запосленима, било би боље да прихвате идеју да смо људска бића и да се развијамо кад волимо, кад смо повезани и кад делимо исте циљеве - каже др Стефани Тредгил, оснивач Института за терапију секса, и предлаже да компаније обезбеде терапеута или сличног стручњака који ће помагати људима да остваре и одрже здраве односе у радном окружењу.
Размена нежности на радном месту
Док такви стручњаци не постану реалност, добро је држати се савета које дају искусни ХР менаџери. Ако је веза са колегом преживела почетну, пробну фазу и обоје су одлучили да је учине јавном, то ипак не значи да могу да размењују нежности у радно време.Напротив, у радном простору не сме бити никаквог показивања и изражавања осећања. Препоручљиво је да партнери на састанцима не седе једно крај другог, да не иду заједно на ручак или паузу и да не користе службени телефон и имејл за слање приватних порука.
Најчешће послодавци забрањују само везе између подређених и надређених или радника и оних који оцењују њихов рад
Чак и ако смо у том смислу дисциплиновани, треба да будемо спремни на примедбу да смо неки предлог подржали само зато што га је изнео наш партнер. С једне стране, вероватно нас је и зближило то што имамо сличне ставове, а с друге, врло је опасно да наступамо као тим, јер то може да уплаши и наљути остале колеге.
Не би требало да се понашамо као пар чак ни на опуштенијим колективним активностима, као што су тим билдинг, тим бондинг или заједничко куглање, обележавање дана компаније или рођендана неког од запослених.
Компликације на послу, компликују везу и обрнуто!
Треба бити спреман да ће колеге које нису биле у добрим односима с нашим партнером сада ту нетрпељивост пренети и на нас, док они који су му били наклоњени неће нужно ту наклоност пренети и на нас. Тако се, и иначе компликовани, међуљудск односи на послу додатно компликују.
Ти односи постају посебно драматични када се деси романса између партнера неједнаких у хијерархији компаније. Пошто такву везу најчешће иницира виши по рангу, она се опасно граничи са сексуалним узнемиравањем, а недавне активности "МеТоо" покрета разоткривају драстичне примере злоупотребе мушке моћи. Друга опција, да везу иницира нижи у хијерархији, много је ређа.
Замислите да свом шефу дошапнете: "Да се видимо вечерас?" Али, чак и кад се ради о обостраним осећањима у романси са шефом, таква веза ће пословном окружењу бити трн у оку. Док ће шеф бити сумњичен за злоупотребу положаја, хијерархијски нижи партнер, углавном жена, биће сумњичена да је заводница која своје дражи користи да би профитирала. Таква веза постаје високоризично коцкање за обоје.