ГИНЕКОЛОГУ СУ НА ПРЕДАВАЊУ ПОСТАВИЛИ ОВО ПИТАЊЕ О С*КСУ: Након ОДГОВОРА добила је НАЈВЕЋИ АПЛАУЗ у животу
Поделила је једну важну чињеницу о интимним односима, које многи нису свесни.
Постоје ефикасни начини којима можемо превазићи тегобе везане за гинеколошко старење. Не постоји универзални закон који каже да са уласком у менопаузу престаје секс.
Код нас одавно важи правило да је менопауза крај „свега”, укључујући и секс, и жељу за сексом. Раније је менопауза значила крај репродуктивне моћи, а у старим културама жена која не рађа сматрана је старицом. Анализом овог животног периода жене показаћемо да ли је заиста тако.
С великим задовољством тврдим да таква правила одавно не важе. У последњим деценијама донет је закон по коме жене могу узети донаторску јајну ћелију и постати мајке све до своје педесете године. Отуда, период који је раније сматран потпуним крајем свих активности, за некога може да означава почетак. Данас имамо све више таквих пацијенткиња које са рађањем бебе добијају потпуно нову енергију и забораве да климакс уопште постоји. Физиологија климакса објашњава ствари помоћу хормона.
Недостатак сексуалне жеље погађа све генерације
Познато је да су естрогени одговорни за сексуалну жељу код жена, а тестостерон код мушкараца. Ови хормони смањују се старењем. Такође, због пада естрогена ткиво вагине постаје мање прокрвљено и истањује се, пХ се мења и расте до шест, што погодује развоју бактерија и гљивица, спушта се бешика и то су евидентни проблеми. Данас је све то лако превазићи. Редовним вежбањем, узимањем природних естрогена изолованих из соје или детелине и коришћењем различитих препарата можемо решити све ове тегобе. Али шта је са сексуалном жељом и хормонским статусом?
Пошто је претпоставка да су хормони одговорни за сексуалну жељу, било је много радова који су годинама мерили естроген код жена и паралелно упоређивали њихов сексуални живот, али без резултата. Чак је и доктор који је водио испитивања дошао до закључка да је то код жена, хормона и сексуалне жеље једна врло компликована ствар. И без тих радова, гледајући у ординацији жене свих година и свих животних ситуација, уочила сам да је најважнији покретач њихове сексуалне жеље – емоција.
Много младих жена, потпуно самлевених свакодневним стресом и проблемима, показује потпуни недостатак сексуалне жеље. Насупрот њима, постоје жене које се у менопаузи заљубе, а жеља за сексом код њих је иста као у двадесетим годинама.
Продужење циклуса није знак вечне младости
Наравно да је менопауза знак да се једно поглавље живота завршава, али то нипошто не значи да наилази лош период живота. Понекад и то време има своје предности. У тим годинама жена јасно зна шта жели, нема страха од нежељене трудноће, може јасно да дефинише циљеве и да их без страха остварује.
Велики број жена које се правилно хране, тренирају и активне су на свим пољима, уз све то и забораве да су дошле у менопаузу. Постоји и друга група жена које су преплашене појавом менопаузе, а губитак менструације доводе у везу са брзим старењем и труде се да хормонима продуже циклус до седамдесетих година, верујући да ће тако бити младе заувек.
Посматрањем великог броја жена, долази се до закључка да продужење менструалног циклуса не доноси аутоматски и продужење младости, већ је то код сваке жене индивидуално. Највећи утицај на начин старења има генетика, а хормонска терапија не може бити масовна и иста за сваку жену. Најважније је имати индивидуалан приступ свакој од њих. Такође, не постоји универзални закон који каже да са уласком у менопаузу престаје секс. Стручњаци су доказали да секс тада може бити чак и квалитетнији и опуштенији него раније. Анкете су показале да је то период када жена испуњава своје жеље више него ранијих година. Према томе, најважније је да се решимо предрасуда – губитак менструације не значи старост, секс не престаје са климаксом и квалитет живота може да се промени и набоље!
Остатак текста прочитајте на tosamja.media.