ТРАГЕДИЈА - Случај девојчице због којег је настао АМБЕР АЛЕРТ! Први пут је у Србији покренут због мале Данке Илић (2)
Амбер Хагерман била је 9-годишња девојчица која је отета и убијена 25. јануара 1996. године у Арлингтону у Тексасу. Њен нестанак и трагична смрт подстакли су заједницу да се ангажује у борби против дечјег злостављања и нестанка.
Амберин нестанак је изазвао велику панику међу родитељима у Арлингтону, а њено тело пронађено је два дана касније у близини језера. Полиција је истраживала случај, али до данас није решен.
Први пут активиран АМБЕР АЛЕРТ у Србији због нестанка мале Данке (2) у Бору.
Њен случај је довео до стварања АМБЕР Алерта, система упозорења за хитне ситуације који се користи за брзо и учинковито упозоравање јавности на нестанак деце. Систем се данас користи у Сједињеним Државама и другим земљама широм света, а синоћ је први пут активиран и у Србији.
Амберина смрт је и даље велика трауматичан догађај за њену породицу, пријатеље, и заједницу, а њена правда се још увек тражи. Полиција и даље тражи информације о овом случају и даље апелује на јавност да уколико неко има било каве информације о овом случају да се јави.
Према извештајима, Амбер Хагерман је била на бициклу у близини свога кућног насеља 25. јануара 1996. године када је отета. Она се играла са својим братом када се одвојила од њега и одједном је нестала. Њен брат је одмах пријавио нестанак надлежним службама.
Њено тело пронађено је два дана касније у близини језера у Арлингтону, Тексас. Иако су се полиција и службе потрудили да пронађу починиоца и реше случај, до данас није пронађен одговоран за Амберину смрт.
Амберин случај је и даље отворен и полиција се и даље труди да га реши и пронађе одговорног. Детаљи о тачном убиству мале Амбер нису доступни јер случај још увек није решен. Све што се од полиције моглу чути је да је реч о насилној смрти. Чак ни извештај обдукције никада није објављен нити је новинарски "процурио" у јавност. Полиција је нагласила да је задржала одређене информације како би спречила утицај на истрагу.
Несрећа која је променила законе
Вест о трагичној судбини Амбер Хагерман као пожар се проширила Америком. На телевизији ју је видела и извесна Дајен Симон из Форт Ворта у Тексасу и прича ју је много потресла. Иако није познавала ни Амбер ни њену породицу, и сама је била мајка и дубоко је саосећала са родитељима несрећне девојчице.
Тако је и дошла на идеју која је на крају променила свет!
Дајен је отишла на локалну радио станицу са револуционарном замисли. Ако медији већ издају упозорења о надолазећим олујама и временским неприликама, зашто не би јављали и о случајевима отмице деце?
Да је локална заједница одмах сазнала да је Амбер отета можда би је неко видео и дојавио полицији? Можда би девојчица била пронађена жива? Можда би све било другачије?
И - идеја је заживела!
Прво су медији у Тексасу започели сарадњу са локалном полицијом како би заједнички развили систем упозорења у случају отмице деце. Током 1996. друге јурисдикције широм државе су почеле да успостављају сличне системе за обавештавање јавности и временом је основан амерички национални Амбер алерт програм.
Србија Данас: Блиц