Не можете без њих, а нисте ни знали да су ових 11 ствари изумеле ЖЕНЕ! (ФОТО)
Треба да смо им и те како захвални...
Уколико вас неко пита да наведете чувене изумитеље сетићете се Николе Тесле, Томаса Едисона или Леонарда да Винчија. А шта је са Мери Андерсон? Или Ен Тсукамото?
Заправо жена изумитељки има много, али је мало ко за њих чуо, што не значи да њихови изуми нису битни, већ напротив.
ЈЕДНОСТАВАН ТРИК: Како да ти палачинке не испадну ЖИЛАВЕ?
Ево неких од жена које би требало да су много познатије јавности.
1. Компјутерски софтвер - Грејс Хопер
Грејс Хопер је била амерички контраадмирал, математичарка и информатичарка. Открила прву грешку (баг) на рачунару "Марк И" док је била добровољно у Америчкој ратној морнарици. То се десило када је заиста нашла бубу (буг), односно мољца који је улетео у релеј. Тако је популарисала израз дебаговати (уклонити грешке из компјутера).
Једна наша позната дама носи ове чизме - погађате ли КОЈА? (ФОТО)
Радила је на пројектовању првих асемблерских језика. Заслужна је за идеју да се код пише језиком који почива на природном језику, тј. енглеском. Програмски jezik FLOW-MATIC je био први такав језик. Учествовала је у комитету за стварање првог пословног програмског jezika COBOL (Common Business Oriented Language) на који су њене идеје из Flowmatic језика снажно утицале.
2. Идентификација позива и позив на чекање - Доктор Ширли Ен Џексон
Доктор Ширли Ен Џексон је америчка теоретичарка физике чија су истраживања 1970-их година довели до настанка телефонских опција - идентификације позива и позива на чекање. Њени експерименти у телекомуникацији су омогућили и настанак преносивог факса, каблова са оптичким влакнима и соларних ћелија.
СЛАЖУ СЕ УЗ СВАКУ ГАРДЕРОБУ: Ово је ХИТ модел чизмица ове јесени (ФОТО)
Прва је Афроамериканка која је докторирала на Институту технологије у Масачусетсу и прва која је водила високорангирани истраживачки институт.
3. Брисачи - Мери Андерсон
Хладног зимског дана 1903. године Мери Андерсон је била у посети Њујорку, када је видела да њен возач мора да отвори прозор на аутомобилу како би очистио снег са шофершајбне.
Исте године је осмислила гумени брисач и патентитала свој изум. Нажалост он није био популаран у то време, јер су аутокомпаније сматрале да ће брисачи ометати возаче. Никада није добила профит од свог изума, који је тек годинама касније постао стандардни део аутомобила.
УШТЕДИ НОВАЦ! Помоћу ових ТРИКОВА продужи век трајања најлон чарапа!
4. Батерије за свемирску станицу - Олга Д. Гонсалес-Санабрија
Научница пореклом из Порторика Олга Д. Гонсалес-Санабрија је изумела технологију која је довела до стварања дуговечних никл-водоникових батерија које сада напајају Међународну свемирску станицу. Санабрија је сада директор инжењеринга у НАСА-ином истраживачком центру.
5. Машина за прање судова - Џозефин Кокрејн
Џозефина Кокрејн је живела у Илиноису и потицала из високог сталежа. Имала је идеју да направи машину која би прала суђе брже од њених слугу а притом их не ломила. Али када је Џозефина остала удовица, а њен супруг алкохоличар јој оставио само дугове, решила је да своју идеју спроведе у дело и 1886. године је патентирала прву аутоматску машину за прање судова и основала фирму. Машина се састојала од бакарног казана унутар кога је било неколико металних мрежа у које су се стављали судови. Машину је покретао мотор, а под притиском је улазила вода са сапуницом. На почетку машина није нашла на велики одзив, пре свега због своје гломазности. Преокрет се догодио 1893. године, након Светске изложбе у Чикагу, када су хотели и ресторани почели сда машину за посуђе наручују од њене фирме.
6. Безбедносна камера - Мери Ван Британ Браун
Медицинска сестра Мери Ван Британ Браун дошла је на идеју како да се осети безбеднијом у свом дому. Заједно са супругом Албертом развила је први кућни безбедносни систем у време раста криминала 1960-их година.
Уређај је био компликован са камером коју покреће мотор како би снимала ко се мота око њиховог дома. Камера је била повезана са монитором који је имао и дугме за паљење аларма.
КОНАЧНО ОТКРИВЕНА ТАЈНА СЕ*С И ГРАДА: Зашто је КЕРИ одабрала ЗВЕРКУ, а не ЕЈДАНА?
7. Изолација матичних ћелија - Ен Тсукамото
Изолација матичних ћелија је важан процес који се користи при лечењу пацијената оболелих од рака. Патентитала га је Ен Тсукамото 1991. године и од тада је заслужна за бројне спасене животе. И даље ради на истраживању матичних ћелија и патентирала је још неколико изума.
8. Кевлар - Стефани Кволек
Ова хемичарка је изумела лагана влакна која се користе у непробојним прслуцима који се данас користе у војсци и полицији. Кволекова је 1965. године направила кевлар материјал који је пет пута јачи од челика и од тада спасава животе оном ко га носи.
ОЛАКШАЈ СЕБИ ЖИВОТ: Како да заволиш понедељак?
9. "Монопол" - Елизабет Меги
Иако се као творац једне од најпопуларнијих друштвених игара на свету помиње Чарлс Дароу, правила је измислила Елизабет Меги.
Она је желела да демонстрира проблеме капитализма у иновативној игри у којој играчи размењују лажни новац и имовину. Патентирала је игру 1904. под називом "The Landlord's Гаме". "Монопол" каквог данас познајемо су направила Браћа Паркер 1935. године који су откупили Мегин патент.
10. Чамац за спасавање - Марија Бизли
Године 1882. године, Марија Бизли је изумела чамац за спасавање. Изумела је и машину за прављење буради и имала још десетак патената, а бавила се разним пословима, између осталог и као фризерка. Њени чамци за спасавање су коришћени на Титанику.
11. Соларно грејање - Марија Телкеш
Након Другог светског рата, 1948. године, Марија Телкеш креира експериментално систем соларног грејана за једну кућу у Доверу у држави Масачусетс. Кућа, која је Марији послужила да у пракси докаже свој изум и данас је у употреби и још увек користи систем соларног грејања који је Марија Телкеш иновирала.
НЕЋЕШ ОДОЛЕТИ: Чоколадни колач који ће те оставити БЕЗ ДАХА!