ПОЛОЖАЈНИК ДОНОСИ СРЕЋУ И РАДОСТ! Прва особа која ти уђе у дом на Божић мора да испоштује ОВЕ ОБИЧАЈЕ!
Данас је тај специјални гост унапред договорен, али може бити и случајни пролазник.
Положајник је прва особа која уђе у ваш дом на Божић. У давна времена увек се гледало да то буде мушкарац и неко ко жели добро вашем дому.
Међутим, временом су се обичаји променили, те данас положајник може бити и жена. Данас је тај специјални гост унапред договорен, али може бити и случајни пролазник.
Најбоља новогодишња одлука: Урадите ОВО и живот ће вам се ПОТПУНО ПРОМЕНИТИ!
У "Династији" је била богата и вољена, а у ПРИВАТНОМ ЖИВОТУ ЈЕ ЗБОГ ДРОГЕ И ДЕПРЕСИЈЕ ДОТАКЛА ДНО
Ако је прошлогодишњи полажајник био срећне руке тој кући, онда га догодине опет позову да буде полажајник у тој кући. А, ако је био баксуз, онда му поруче да не долази следеће године. Било да се позивао или не позивао, најбитније је да полажајник има чисту душу и добре намере.
Обичај полажајника у хришћанској традицији води порекло још од Мудраца са истока, који су вођени звездом стигли на место где се Христос родио, поклонили се новорођеном детенцету и донели му дарове. Као успомену на њих уведен је обичај да прво страно лице које ступи у неку кућу на Божић буде полажајник који ће тој кући пожелети добро здравље, срећу и успех.
Са друге стране, у науци постоји уверење да култ полажајника вуче корене још из прадавних времена, када се веровало се да је полажајник мртви предак у виду путника намерника - божанског госта, па то објашњава и велике почасти са којима се полажајник дочекује. Тада се још веровало да се мртви преци појављују у виду неких домаћих животиња, па су тада животиње увођене у кућу као полажајници. Овај обичај се у неким крајевима задржао све до почетка овог века: негде су уводили вола, негде свињу, негде теле.
Ово су правила која сваки полажајник мора да испоштује:
1. Обичај је да полажајник не пије и не једе пре него што дође у кућу у којој ће бити полажајник.
2. Он обавезно мора да ступи десном ногом у кућу, да би кућа имала напретка и поздрави укућане речима: Христос се роди и срећан вам Божић, а домаћини му одговарају: Ваистину се роди.
3. Полажајник прилази ватри, узима жарач, џара по ватри, удара по распламтелим бадњацима и говори:
Колико варница, толико среће у овој кући.
Колико варница, толико у домаћинском џепу новаца.
Колико варница, толико у тору оваца.
Колико варница, толико прасади и јагањаца.
Колико варница, толико гусака и пилади.
А највише здравља и весеља.
По завршетку, остаје му да уради још неколико битних радњи:
4. Када полажајник заврши са џарањем ватре, он остави жарач и помери мало бадњаке на ватру - ради напретка и баци неки метални новчић у ватру.
5. Домаћица га затим огрне кожухом или вуненим покривачем, да би се на млеку хватао кајмак дебео као тај покривач.
6. Полажајник се затим посади на троножац да седне поред ватре.
7. У тренутку када полажајник седа, домаћин покушава да му извуче троножац да би он пао и приковао се за земљу, јер ће се тако срећа приковати за ту кућу.
8. Полажајнику се затим изује ципела са десне ноге и обућа се окачи за греду.
9. Пред њега се затим износи ракија и друга послужења.