ВАЖНО
Труднице, ПАЗИТЕ СЕ - Ако не поштујете ОВЕ СРПСКЕ обичаје, ево шта следи када се роди дете
Долазак новорођенчета је такође имао своје посебне обичаје који се и данас поштују у неким крајевима.
Народни обичаји код Срба везани за новорођенчад, породиље и труднице су богати и разноврсни.
Данас се мање обраћа пажња на ова веровања али су још увек присутна у нашем народу, нарочито у одређеним крајевима Србије, где се веома води рачуна да све буде као што традиција налаже.
Обичаји везани за труднице:
На пример, за труднице је важило избегавање посета кућама у којима лежи мртав човек, избегавање гледања у ватру како дете не би имало црвенило лица, или чак распаривање спаваћице како би се лакше породила. Сматрало се да ако трудница види змију, да ће дете имати пеге, а ако нешто украде па се након тога додирне, да ће дете на том месту имати белег.
Долазак новорођенчета је такође имао своје посебне обичаје који се и данас поштују у неким крајевима.
Након рођења, новорођенче се купа. Сматрало се да је ово је важан тренутак у животу детета и да симболизује чишћење и обнављање.
У неким крајевима, бебу су први пут купали у посебној води у којој су биле потопљене лековите биљке да би дете било здраво.
Традиционално, новорођенчету су се даривали златници или сребрњаци. Ово је гест љубави и жеље за благостањем детета.
Када се беба први пут донесе кући, обичај је био да је неко од старијих чланова породице пренесе преко прага. Ово симболизује прелазак из једног стања у друго.
Беби се често стављао златник око врата. Ово је традиционалан обичај који се практикује као заштита од урока и злих сила.
Беба се није износила из куће до 40 дана. На врата собе у којој борави везивао се црвен конац да је штити од урока.
Пупчана врпца се често чувала као сувенир. Неки су је чували као амајлију, а у неким крајевима је коришћена током различитих ритуала.
Све ово су обичаји који осликавају богату српску традицију и културу, мада све мање, многи од ових обичаја се још увек поштују у појединим крајевима Србије.