УПОЗОРЕЊЕ ЗА ТУРИСТЕ У ГРЧКОЈ: Најотровније рибице на Балкану преплавиле ову регију! Уколико вас убоде настаје ХАОС
Њен убод изазива огроман бол, а од велике је важности остати прибран.
Велико интересовање у српској јавност о такозваној риби змај појавило се од када је једна мајка недавно открила да је њена ћеркица нагазила на њу током летовања у Грчкој.
Грци ову рибу зову „дракена“, на енглеском ћете је наћи под именом „weeverfish“, а позната је и као морски паук. Наводно су ове рибе преплавиле Олимпску регију, а има их и у другим крајевима, и то у плићаку. На Јадрану је зову – Драгана.
"Она не уједа већ боде! Одмах иза главе има леђно пераје са 4 изражене бодље (од којих је најопаснија друга по реду), које аутоматски рашири чим осети опасност. Даље, одмах у продужетку шкржног оклопа, има по једну бодљу са обе стране. Да невоља буде већа, што је примерак рибе мањи, отров је јачи!", написао је један човак на ФБ групи Грчка инфо.
У питању је риба величине до 10 цм и обично обитава у песку и муљу полусакривена. Има боју песка па је није лако приметити. На леђима има црне бодље које покреће уколико је нагазите и преко којих испушта отров у ваше тело.
Оно што је карактеристично за убод ове рибе јесте веома јака бол који се развија у свој својој јачини до пола сата након убода. Бол је толико јака да је једва подношљива. Симптоми тровања најчешће су само локални, но понекад се јављају и општи симптоми у виду појачаног знојења, слабости, вртоглавице, мучнине и повраћања.
Приликом убода најважније је да останете прибрани и да затражите лекарску помоћ како бисте евентуално примили инјекцију против алергије или антибиотик ако лекар процени да је потребно. Не треба увијати и затварати убодно место. Оно што можете урадити као прву помоћ за ублажавање боли пре посете лекару јесте да место убода потопите у топлу воду (сат и по или дуже), онолико топлу колико можете издржати а да не дође до опекотина. Високе температуре ослабљују дејство отрова, пише на сајту Никана.гр.