За викенд се ПОМЕРА САТ и у нашем организму десиће се БРОДОЛОМ - Овој групи људи је здравље НАЈУГРОЖЕНИЈЕ
Померање сата је пракса која има дугу историју и развијена је с идејом да се боље искористи дневно светло и уштеди енергија.
Овај обичај има занимљиву прошлост и различите аспекте, укључујући економске, али и здравствене. Враћање сата на летње или зимско рачунање времена није без импликација, а последице се могу осетити и многима период привикавања на нови темпо није пријатан.
Иако су недавно чланице Европске уније изгласале укидање померања сата, то још увек није заживело, те се питање – Кад се помера сат? – поставља из године у годину. Имајући то у виду, припремили смо вам овај блог у ком ћемо се детаљно позабавити темом померања сата.
Почетак праксе – од када се помера сат?
Пракса померања сата званично је почела у 20. веку, али идеја сеже много даље у прошлост.
Бенџамин Френклин, амерички проналазач и политичар, често се помиње као прва особа која је предложила концепт максималног искоришћавања дневног светла, иако је његов предлог био више сатиричан него практичан.
Ипак, за померање казаљки сата заслужнији је Џорџ Вернон Хадсон (Георге Вернон Худсон), новозеландски ентомолог. На темељу својих истраживања о прилагођавању животу у различитим условима, Хадсон је дошао до закључка да човеку више одговара живот дању него ноћу. Због тога је још 1895. године предложио померање казаљки сата за два часа унапред како би се тиме током лета искористило више дневног светла.
Цео текст прочитајте на tosamja.media