КАФА ЈЕ ВОЋЕ: Ово су ЧИЊЕНИЦЕ о омиљеном напитку које до сада нисте чули!
Вреди и преко 600 долара
Ако пијете кафу, вероватно знате све о разлици између Арабице и Робусте, кафе са кофеином и без њега. Ово су чињенице које мало ко зна.
Сигурно сте приметили да вам само мирис кафе може дати мало енергије и пре него што попијете свој први гутљај. Наравно, то није довољно да бисте прескочили своју шољицу кафе.
Кафа је један од најпопуларнијих напитака, па вас можда неће изненадити када чујете да је кафа други најпродаванији производ на свету (после уља), а у њену производњу је укључено 25 милиона фармера у више од 50 земаља.
Али, колико знате о историји кафе? Припремите се за фасцинантну причу о вашем јутарњем напитку.
Пастири су пронашли кафу у Етиопији 800 година прије Христа
Тачније, легенда каже да су козе пронашле кафу почетком 9. столећа.
Пастири су приметили да се козе понашају врло чудно и енергично након што поједу бобице кафе. Затим је локални монах направио напитак с бобицама и попио га, након чега није могао да спава целу ноћ. Тај догађај је означио рођење шољице кафе. Ипак, у најранијој употреби, кафа се користила као храна. Мешала се с масноћом да би се направиле енергетски богате грицкалице.
Кафа је воће
Зрна кафе су заправо семе биљке, која доста подсећа на вишњу. Шта се догађа с бобицама из којих се вади семе? Све се баца.
Неке компаније, забринуте због толике количине отпада, произвеле су брашно од кафе које је направљено од сушеног воћа кафе. Кажу да има укус ораха који је помало горак, међутим прехрамбена вредност је изненађујућа. Брашно од кафе је богат извор влакана, антиоксиданса, гвожђа, протеина и калијума, преноси Health & Хуман Research.
Забрањена је много пута кроз историју
Кафа је била забрањена у Меки 1511. године, италијански свештеници су отишли корак даље у касном 16. веку означавајући кафу као ђавољу творевину. Османски султан Мурат ИВ. је 1623. године институционализирао казне због испијања кафе, попут батинања или бацања у море.
Још један покушај забране кафе догодио се 1777. године када је Фридрик ИИ. Пруски, познат као и Фридрик Велики, трећи краљ Пруске, забранио кафу, јер је сматрао да она угрожава потрошњу пива.
Расте добро само у близини екватора
Данас се кафа узгаја углавном у Бразилу, који производи 40% светске производње, што је двоструко више од произвођача који су на другом и трећем месту, Колумбије и Вијетнама. Свака од ових локација ужива у топлини и влази током целе године, што је клима која одговара кафи.
ТЕСТ ЛИЧНОСТИ: Одговорите на ова Фројдова ПИТАЊА и сазнаћете много тога О СЕБИ!
Вечито у недоумици: Три НАЈНЕОДЛУЧНИЈА хороскопска знака
Приредите предновогодишњи рај својим стопалима: И она су битан део женског тела!
Најскупља кафа на свету
Мање од пола килограма ове кафе кошта 600 долара. За толики новац, мора да је нешто посебно. Кафа носи назив "uwak“ и прави се од измета дивље животиње која се зове цибет и која живи у Индонезији. Ова животиња обожава плод кафе, али не може да свари зрна. Ноћу се пење на дрвеће, бере и једе само најбоље бобице кафе.
Ту почиње процес природне обраде. Зрно се ферментира у њеном трбуху пре излучивања. Овај процес ствара зрна која нису горка. Након што их избаци из свог организма, зрна се издвајају из њеног измета.
Кафа је здрава
И на крају, не треба да се осећате лоше због пијења кафе. Наравно, ако пијете у великим количинама и стављате пуно шећера, то свакако није здраво.
Они који пију кафу имају корист од ње, јер кафа садржи висок ниво антиоксиданса, калија, мангана и Б витамина. Од кафе се не можете предозирати.
Потребно је попити више од 100 шољица да бисте унели смртоносну дозу кофеина.