БЕЗ ГРИЖЕ САВЕСТИ: 7 здравих шећера које можеш јести без размишљања о килограмима!
Здрави заслађивачи постају све популарнији, а ево који од њих је најздравији...
Будући да здрави заслађивачи постају све популарнији занимало нас је, шта бисмо од свега понуђеног на тржишту, требали најчешће да конзумирамо?! Да ли су све те замене за шећер, с којим смо се сусрели још док смо били мали, заиста боље и здравије?
ТРЕБА ИХ СЕ ЧУВАТИ: Они су ОКИДАЧИ за многе болести, а користимо их сваки дан
Вероватно сте од особа које једу здраво чули да врло често говоре о кокосовом шећеру, меду, брезином шећеру и осталим вама непознатим заслађивачима чије "механизме" деловања не разликујете баш много. Осим по називу.
Оно што је основа знања о шећерима и шта смо требали да научимо још у основној школи јесте да разликујемо сахарозу и фруктозу. Сахароза се разграђује у глукозу и фруктозу пре него што оде у крвоток и подигне ниво глукозе у крви. Фруктоза, с друге стране, не улази у крвоток попут глукозе. Како било, једна врста шећера није нужно боља од друге. Јер будимо реални, превише шећера у облику сахарозе, глукозе или фруктозе може довести до здравствених проблема. А утицај који шећери имају на вас заиста зависе од тога колико их конзумирате.
И КАО ЗАЧИН И КАО ЛЕК: Биљка која доноси СПАС људима са ВИСОКИМ ПРИТИСКОМ
Стога, размислите о уносу шећера у облику 5 до 10 посто уноса калорија дневно. Ако желите бити умерено фит рецимо 15 посто телесних масти мушкарци, а од 23 до 25 посто жене, онда можете конзумирати мало више шећера. Ако желите "плочице" на стомаку мораћете да једете мање шећера. Конзумирајте шећер у којем уживате и који вам је најдражи избор, али у умереним количинама. Како бисте знали којим редом да изаберете здраве шећере, нутриционисти су направили листу. Од оних најбољих према мање добрим заслађивачима.
Стевија
Реч је о природној замени и додатку који нема калорија, а добије се од листа биљке стевије. Ако упоређујете заслађиваче који имају калорије с оним који немају, стевија је на самом врху. Не диже шећер у крви, природна је и корисна када се конзумира у разумним количинама. Биоактивна је и може да има неке антиинфламаторне ефекте, али вам и може помоћи да смањите калорије.
Често пијете ВОЋНЕ СОКОВЕ? Када видите шта они садрже и до чега може доћи, добро ћете РАЗМИСЛИТИ!
Мед
Реч је о мешавини фруктозе и глукозе. Мед има антимикробиолошке и антибактеријске особине па се може користити и као средство за сузбијање кашља или код бола у грлу. Садржи много корисних својстава, и на крају, на ову намирницу можемо гледати више као на храну него као на шећер. Богат је угљеним хидратима, али има и високу калоријску вредност.
НИЈЕ УВЕК ИСТИНА: Не верујте у ОВЕ митове о здрављу!
Кокосов шећер
Овај заслађивач је добио много позитивних оцена. Добија се из кокоса и мање је обрађен па зато и задржава природну смеђу боју попут сировог шећера. Такође, може садржати трагове минерала попут магнезијума, калијума и инулина. Он је високо калорични заслађивач који може изазвати напредне процесе који поступно доводе до разградње колагена.
Чиста шећерна трска
Реч је о нерафинисаном шећеру који се добија из шећерне трске. Може се појавити и у течном стању и често се користи за заслађивање незаслађених напитака, на пример оног од бадема, конопље и зоба, али и у многим здравијим рецептима за припремања печене хране. Сећерна трска садржи и меласу и влагу из постројења па технички, када га конзумирате, трошите мање шећера, али и уносите мање калорија него с обичним шећером, што га наравно, чини здравијим.
ОРТОРЕКСИЈА: Односи се на особе код којих брига за ЗДРАВУ ИСХРАНУ прераста у опсесију!
Агава
Садржи више фруктозе него глукозе (чак и 90 посто фруктозе). Волеће га љубитељи сирупастих укуса. Добро се меша с текилом, што га чини главним додатком у омиљеном пићу - маргарити. Препоручује се особама које имају дијабетес.
ЗА САМО 5 ДАНА: У шољу топле воде додај ОВА 2 састојка и гледај како ЦЕНТИМЕТРИ око струка нестају!
Смеђи шећер
Остаци меласе из процеса рафинирања додају се натраг у шећер након обраде. То му даје тамнију боју, али и мању количину храњивих ствари која се мери тек у траговима.
Гранулирани бели шећер
Израђен је од шећерне трске или шећерне репе, нуди најблажи укус, лако се меша у пића (и топла и хладна).