БОЉЕ РАСПОЛОЖЕЊЕ БЕЗ ОДРИЦАЊА: Ово су осам златних ПРАВИЛА здраве исхране које мораш знати!
Квалитетан живот пре свега.
Да ли сте забринути да ћете почети да губите памћење? Да ли вам је тешко да се концентришете на задатке? Наш одличан план може да вам побољша памћење и поправи расположење.
1. Једите здраве масти
Око 60 одсто материје у мозгу се састоји од масти, највише омега-3. Показало се да омега-3 масти побољшавају концентрацију, памћење, усредсређеност и расположење. Намирнице богате омега-3 мастима су масне рибе као што су скуша, лосос и сардине. Међу вегетаријанском изворима су ланено семе, семенке чије и ораси. У остале здраве масти спадају мононезасићене масти које се налазе у маслиновом уљу и авокаду.
Чувајте руке од хладне воде, није нимало наивно
2. Јаја за доручак
Подстакните рад мозга ујутро тако што ћете доручковати јаја. Протеини у жуманцету повећавају ниво аминокиселина у крви које су кључне за лучење серотонина и допамина, хормона у организму који дају добро расположење. Јаја такође садрже холин, хранљиву материју за коју се сматра да побољшава памћење.
3. Додајте зачине
Зачините оброке куркумом. Овај тамножути зачин је један од кључних састојака карија у праху и има бројне предности за мозак. Куркумин, активни састојак куркуме, побољшава памћење, одлаже пад когнитивне способности у старијем добу и ублажава депресију. Додајте је у кари и домаћу супу.
РЕВОЛУЦИЈА ЈЕ СТИГЛА: Направљен први ПОДВОДНИ дрон, кад видите ШТА све може одушевићете се (ВИДЕО)
4. Стимулишите мозак
Што је више изазова за мозак, то он ствара већи број нових неуралних веза. Зато крените на неки нов спорт, прочитајте захтевну књигу или научите нов језик. Нове активности шире распон ствари на које ваш мозак треба да се усредсреди, чиме унапређује његове укупне способности.
5. Наспавајте се
Током сна се тело опоравља и мождане ћелије обнављају. Истраживања су показала да сан омогућава раст нових неурона у делу мозга који регулише дугорочно памћење. Одмор такође побољшава способност мозга да се усредсреди и присети информација.
ГУБИТЕ 3 КИЛОГРАМА НЕДЕЉНО: Дијета са мандаринама ће вас одушевити!
6. Ферментишите храну
Мозак и црева су повезани сићушним микробима који живе у цревима. Ове добре бактерије стварају неуротрансмитере и аминокиселине који утичу на мозак тако што контролишу упале и лучење хормона. Унос ферментисане хране као што је јогурт, кефир и кисели купус може да повећа ниво цревних микроба, што има позитиван утицај на расположење и понашање.
7. Једите зелениш
Зелениш као што је кељ, спанаћ и броколи представља одличну храну за мозак. Било би добро да уведете две порције у свакодневну исхрану. Ово поврће може да се скува, једе сирово или дода у супу и смутије. Зелениш је такође добар извор магнезијума, једног од есенцијалних минерала који помажу да се ум и тело умире када су под стресом.
Јуримо 10.000 корака дневно убеђени да радимо праву ствар! Ево шта то заправо значи за здравље
8. Покрените се
Вежбање у трајању од само 30 минута дневно је све што је потребно да се унапреди здравље мозга. Аеробне вежбе као што су ходање, трчање или пливање могу повољно да утичу на хормон раста мозга, чиме успоравају губитак памћења и стимулишу развој нових можданих ћелија. Вежбање такође побољшава комуникацију између можданих ћелија, што помаже код сећања и размишљања.