ГУБИТАК ВИДА, ЕПИЛЕПСИЈА, ПРОБЛЕМИ СА ПАМЋЕЊЕМ: Ово су сви симптоми опаке БОЛЕСТИ од које болује Брус Вилис
Невиђена туга!
Почетком марта у страним медијима одјекнула је прича да се холивудски глумац Брус Вилис бори са деменцијом и да је то уједно разлог зашто је прихватио велики број улога у мањим филмовима јер није сигуран колико ће још дуго моћи да ради.
Међутим, "Паге Six" данас је објавио да је славном холивудском глумцу дијагностикована афазија.
УЖАС ЗА УЖАСОМ! Познати пар објавио СРЦЕПАРАЈУЋУ ОДЛУКУ свега неколико дана пре годишњице СМРТИ ћерке (ФОТО)
НЕ КРИЈУ ЕМОЦИЈЕ! Глумац Боки Перић у друштву НОВЕ ДЕВОЈКЕ - била је и са овим ЗАДРУГАРОМ (ФОТО)
ЖЕЛЕ ДА БУДУ САВРШЕНИ: Ова 3 хороскопска знака никада НЕЋЕ признати своје ГРЕШКЕ!
У званичном обраћању јавности породица је потврдила да Брус Вилис болује од афазије која утиче на његове когнитивне способности.
- Нашем вољеном Брусу дијагностикована је афазија, што утиче на његове когнитивне способности. Због овога, он се повлачи из каријере која му је толико значила. Ово је изазов за њега и целу породицу. Захвални смо на вашој подршци и љубави. Заједно настављамо као породица - написала је у објави између осталог бивша супруга Деми Мур.
Сапштење су потписале и супруга Ема и Вилисова деца.
Афазија је губитак или поремећај већ стечених језичких способности проузрокован повредом на мозгу. Повреде на мозгу посебно често настају као последица можданих удара, али могу се јавити и као последица физичких повреда, тумора, деменција, инфективних обољења мозга (данас ретко) и услед других разлога.
Осим језичког поремећаја, у афазији се појављују и следећи проблеми са:
- свесним деловањем
- доживљавањем средине
- концентрацијом, предузимањем иницијативе и памћењем.
Особе с афазијом више не могу да обављају две ствари у исто време.
Развој афазије
Афазија настаје услед повреде мозга. Најчешће је порекло такве повреде васкуларни поремећај. Он се често зове мождани удар, инфаркт, или апоплексија.
Медицински назив је ЦВА: Церебрал (мождани) Васцулар (васкуларни) Accident (удар). Остали узроци афазије су на пример траума (повреде главе као у саобраћајном удесу) или тумор мозга.
Редак је случај да неко има "само" афазију. Уз језичке области често су повређени и други делови мозга. Тако се као додатни проблеми у афазији јос јављују:
– хемиплегија (хеми = пола, плегија = парализа). Обично је у особа са афазијом хемиплегична десна страна тела. Рад мишића на страни тела захваћеној хемиплегијом је поремећен, што онда утиче на општи рад мишића.
– Губитак вида у једној страни видног поља (хемианопсиа, хеми=пола, опсиа= видети). У већини случајева, особа може да види све што се налази у видном пољу оне стране тела која је здрава, али не види ствари које су у видном пољу стране тела захваћене поремећајем.
– Често не знају како да изврше неку радњу (apraxia, а=не, praxis= извести). Једноставне радње као што је облачење, једење и пијење могу одједном да постану неизведиве као ‘свесне’ радње. На пример, неко ко пати од апраксије не зна како да угаси свећу (свесна радња), иако ће аутоматски угасити шибицу која му догорева у руци и може га изгорети (несвесна радња).
– Проблеми са једењем, пијењем и гутањем (dysphagia, dys=loše, пхагиа=гутање). Услед повреда мозга мишићи бивентера и гутања могу бити захваћени. То може отежати једење и пијење. Услед парализе и губитка осећаја у делу лица, може се десити да салива цури неконтролисано из угла уста.
– Проблеми са памћењем. Језик има велику улогу у памћењу. Услед језичких проблема, памћење може бити ослабљено. Зато увек запишите неколико речи као подсетник; то ће олакшати особи с афазијом да се присети ствари.
– Разлика у реакцији. Афазија може у великој мери променити начин реаговања на догађаје. То је због отежане контроле емоција. У неким случајевима особе с афазијом ће се смејати и плакати много чешће него пре болести. Чак је могуће да ће им престанак плакања или смејања такође бити знатно тежи сада него пре наступа афазије.
– Епилепсија. У току опоравка мозга од повреде, формира се ожиљак. Понекад тај ожиљак може да изазове такорећи "кратки спој" у мозгу. Тада се јавља конвулзија тела, чести су проблеми са дисањем, па чак и губитак свести. Иако епилептичка епизода траје свега неколико минута, она наступа неочекивано и изазива велики страх у особе код које се јавља као и код њене породице.
Овај попис нипошто не представља детаљну листу додатних проблема у афазији.
Симптоми афазије и додатне последице су јединствени за свако људско биће. Сваки од горе наведених проблема може али не мора да се појави у комбинацији са афазијом.