НАРУШАВАТЕ ЗДРАВЉЕ БУБРЕГА: Ово посебно важи за ДИЈАБЕТИЧАРЕ и људе са високим притиском
Опрез!
Бубрези су међу најважнијим ортганима у организму, имају веома сложену структуру и функцију. Две су кључне функције бубрега, а то су да избацују токсине и све штетне материје из организма, док у исто време одржавају оптимални ниво течности у организму, минерала и електролита.
Међутим, функција бубрега може бити поремећена уколико се у организам у превеликој мери уносе кафа, алкохол или конзумира превише слана храна, рафинисани шећер. Оно што бубрезима такође прија јесу лекови, зато немојте на своју руку узимати медикаменте сваки пут кад осетите и најмањи бол.
Бубрези су веома битни за целокупно здравље организма, зато их чувајте тако што ћете неговати здраве навике.
ТРИК ОД 10 СЕКУНДИ за прављење САВРШЕНЕ ЛЕЖЕРНЕ ПУНЂЕ: 99 милиона жена одушевљено!
Цеца ОВАКО СКИНУЛА ПЕТ КИЛОГРАМА: Практиковала је посебан режим исхране, базира се на ЈЕДНОЈ НАМИРНИЦИ
Уносите довољно воде, али не претерујте.
Насупрот популарном веровању, ниједна студија није доказала да је претерани унос воде ефикасан за побољшање рада бубрега. Дакле, иако је увек добро пити довољно воде, више од уобичајених 4-6 чаша дневно највероватније неће помоћи вашим бубрезима да боље раде свој посао.
Једите здраву храну.
Ваши бубрези могу да толеришу широк спектар навика у исхрани, али већина проблема с бубрезима настаје као последица других здравствених проблема, као што су високи крвни притисак и дијабетес. Због овога предлаже да стекнете навику да једете здраво и умерено како бисте своју тежину и крвни притисак држали под контролом. Спречавање настанка дијабетеса и високог крвног притиска помоћи ће вашим бубрезима да остану у добром стању.
Вежбајте редовно.
Ако сте здрави, вежбање је добра идеја зато што, попут здраве исхране, редовна физичка активност може спречити гојење и високи крвни притисак. Ипак, водите рачуна о томе колико вежбате, посебно уколико немате кондицију. Ако се префорсирате када нисте здрави и у форми, то може да буде напорно за ваше бубреге.
Будите опрезни са суплементима и биљним екстрактима.
Претерана употреба витаминских суплемената и појединих биљних екстраката може да буде штетна по ваше бубреге. Разговарајте са својим лекаром о било каквим витаминима или екстрактима које планирате да користите.
Престаните да пушите.
Пушење може да оштети крвне судове, што смањује доток крви у бубреге, који због тога не могу да функционишу на оптималном нивоу. Пушење такође повећава ризик од високог крвног притиска, као и ризик од рака бубрега.
Не претерујте с лековима који се добијају без рецепта.
Уобичајене таблете које се добијају без рецепта, као што су ибупрофен и други могу да изазову оштећење бубрега ако се редовно узимају током дужег периода. Ако имате здраве бубреге и користите ове лекове повремено против болова, они вероватно не представљају ризик. Међутим, ако их пијете против хроничног бола или артритиса.
Ако спадате у ризичну групу, идите на редовне прегледе бубрега.
Ако имате дијабетес или високи крвни притисак, ваш лекар би требало да проверава да ли ваши бубрези нормално раде као део рутинске неге за ова обољења.