ЧУВАЈ СВОЈЕ ЗДРАВЉЕ: Ово је 10 највећих КАНЦЕРОГЕНА које удишеш и једеш!
Добро обрати пажњу...
Веома је важно да знате које су то канцерогене материје којима угрожавате ваш живот. Сигурни смо да већину њих можете да избегнете или им нађете здравију замену, само треба да знате на шта да обратите пажњу.
Наравно, сам контакт са канцерогеном материјом не значи нужно да ћете добити рак. Шансе да се разболите зависе од много фактора, гена, дужини изложености тој материји итд. али свакако треба да пазите.
Смрзнуто, а као свеже: Уз ове намирнице будите здрави и током зиме
"Не можеш чим се породиш да изгледаш као пре трудноће" Биљана Типсаревић открила КАКО јој иде све од руке!
У МОРУ СТАРЛЕТА, БУДИ ОДРИ ХЕПБЕРН! Откривена ТАЈНА ЛЕПОТЕ чувене глумице, увек је јела ОВУ намирницу!
ДИЈЕТА ЏУЛИЈЕ РОБЕРТС ЗАЛУДЕЛА СВЕТ: Ево како се храни ЗГОДНА ЖЕНА! Дозвољени су и СЛАТКИШИ!
Азбест
Иако се често користи при јачању неких производа попут делова аутомобила, плафонских и кровних плочица, азбестна влакна могу бити опасна. Ако их удахнете, могу се наталожити у вашим плућима, а како су истраживања показала да је заправо канцероген, обавезно је ношење заштитне опреме, уколико постоји шанса да дођете у контакт с њим. Ако је у вашем дому и треба га уклонити, ангажујте стручњака.
Ултраљубичасто зрачење
Било да су од сунца или соларијума, УВ зраци оштећују вашу кожу и ћелије, па могу довести и до рака коже. Најбоље би било да користите заштитну крему и сунчане наочаре, а соларијум заобилазите у широком луку.
Прерађено месо
Истраживања су показала да свако конзервисано или ароматизирано месо може увећати шансе за добијање рака дебелог црева. Наравно, за неке је немогуће потпуно их избацити из употребе, али можете макар да драстично смањите конзумацију димљеног, сушеног и сољеног меса.
Ауспух мотора
Поједина превозна средства раде на дизел гориво, а верује се да гас и чађ у издувним гасовима дизел мотора може да узрокује рак плућа и друге врсте карцинома. Препоручује се наравно да што мање будете на местима где има доста тих издувних гасова.
Алкохол
Приликом прављења алкохола, многи користе разне канцерогене хемикалије, па су самим тим и веће шансе да оболите од разних врста карцинома. Када пијете алкохол, ваше тело га разграђује на хемикалију названу ацеталдехид. Ацеталдехид оштећује вашу ДНК и спречава ваше тело да поправи штету. ДНК је ћелијско “упутство за употребу” које контролише нормалан раст и функцију ћелије. Када је ДНК оштећена, ћелија може да почне да расте ван контроле и ствара тумор рака.
Хрскава, смеђа храна
Приликом загревања неког поврћа, нпр. кромпира, до високих температура, оно може да испусти хемикалију звану акриламид. Истраживања показују да су пацови који су узимали акриламид у води за пиће оболели од рака, па научници сматрају да би исто то могло да се односи и на људе. Пробајте да избегавате овај тип хране, или да га не пржите до потпуне промене боје, већ таман колико треба.
Радон
Овај гас се у малим количинама јавља у природи, где није опасан. Али ако се накупи у затвореном простору и ви га удахнете, радон вам оштећује слузницу плућа. То је најчешћи узрок рака плућа код непушача. Не можете видети ни осетити мирис радона, али посебним тестом можете проверити нивое у вашем дому. У Србији би тиме требало да се бави Агенција за заштиту од јонизујућих зрачења и нуклеарну сигурност Србије.
Формалдехид
Од шперплоче до неких тканина, ова хемикалија се користи у многим производима за домаћинство. Студије на лабораторијским пацовима и људима који имају утицај формалдехида на послу показују да може да изазове рак. Пре куповине било каквих производа од дрвета или намештаја за ваш дом, сазнајте да ли садрже формалдехид. Свакодневно проветравајте кућу и одржавајте ниво влаге на ниском нивоу помоћу клима уређаја.
Загађење
Осим издувних гасова, загађени ваздух садржи прашину и трагове метала који могу довести до рака. Стручњаци то знају из прегледа података од преко 1.2 милиона људи широм САД. Не можете избећи загађење, али можете да му мање доприносите – ходањем или вожњом бицикла уместо вожње аутомобила. Останите у затвореном данима када је квалитет ваздуха лош.
Дуван
Није важно да ли сте пушач или удишете туђи дим. Познато је да најмање 70 хемикалија у дувану узрокује рак оштећујући вашу ДНК. Дуван без дима може изгледати сигурније, али и он може довести и до рака. Чак и повремено пушење повећава ризик, па разговарајте са својим лекаром о начинима престанка пушења.