Да ли ГУШЧИЈА МАСТ заиста помаже у лечењу ПЛУЋНИХ болести? Епидемиолог Вујновић објаснио ко НИКАКО не би смео да користи овај МЕЛЕМ
Гушчија маст има највише сличности са маслиновим уљем делује директно на плућне алвеоле и „скида“ са њих наслаге које чине суштину упале, каже епидемиолог и фитотерапеут др Душан Вујновић
Гушчија маст је стари народни лек, који се у српској народној медицини највише користио за лечење плућних болести. У неким деловима света и данас се туберкулоза лечи овом машћу. Гушчија маст је одлично помоћно лековито средство чија се добра својства потврђују и новијим испитивањима, па је уз неке мере опреза препоручују и лекари.
Гушчија маст за плућа
Гуске су спасиле Рим, припитомљене су пре више од 3.000 година, а гушчија маст се од давнина користила у народној медицини као средство за лечење прехлада и кожних обољења. Српске средњовековне лекаруше писале су о њеној употреби.
– У народној медицини гушчија маст најчешће се користила код упале плућа, бронхитиса и других обољења плућа. Она је добро помоћно лековито средство, смањује упалне процесе у плућима и потпомаже брже оздрављење. Ипак, свако запаљење плућа има иза себе инфективну позадину, а против микроорганизама боримо се антибиотицима. Гушчија маст има највише сличности са маслиновим уљем, делује директно на плућне алвеоле и скида са њих наслаге које чине суштину упале – каже за портал еКлиника епидемиолог и фитотерапеут др Душан Вујновић.
Битно је проверати ниво холестерола при дужој употреби
Гушчија маст је данас помоћно лековито средство, што значи да се користи уз лекове које нам је прописао доктор, на пример у случају бронхитиса или запаљења плућа.
– Ова маст била је веома значајна у старим временима када нису постојали лекови и антибиотици и када није било другог избора. Највише се користила за лечење плућних болести. Гушчија маст садржи омега-3 масне киселине, цинк, магнезијум, натријум, селен, бакар, све витамине из Б групе, витамин Е, добри холестерол, никотинску киселину, алфа токоферол, засићене и полизасићене киселине и све врсте масних киселина које су лако растворљиве и потребне организму. Савет је, ипак, да се пре употребе ове масти консултујемо са лекаром и да при дужој употреби обавезно контролишемо ниво холестерола у крви – наглашава др Вујновић.
Чува се у фижидеру
Гушчија масти има имуномодулирајућа, антибактеријска и антиоксидативна, регенерирајућа својства. Др Вујновић каже да се у чистом облику гушчија маст не користи у исхрани, али да се на њој могу пећи јела, кувати супе, варива, гушчјом машћу се као деликатесом заливају домаће паштете.
– Пожељно је да се пре употребе чува у фрижидеру, може се користити до 6 месеци. Она је и средство против промрзлина, трљање гушчјом машћу и воском може сузбити и смирити кашаљ. Гушчија маст углавном се добија из унутрашњих органа и ткива гуске – каже др Вујоновић.
Како гушчија маст помаже у лечењу плућних болести
Као облог за лечење прехладе, запаљења плућа, бронхитиса, делује тако што се један део лековитих материја апсорбује, док топлота која настаје при додиру са телом разлаже секрет и омогућава ваздуху да прође кроз бронхије.
– Препорука је ипак, да се пре коришћења посаветујемо са лекаром специјалистом. Гушчју маст не би требало да користе труднице, дојиље, пацијенти с активацијом хроничних болести јетре, деца млађа од три године и особе које имају повећан ниво холестерола у крви – прецизира др Вујновић.
Уклања токсине, зацељује ране
Гушчија маст уклања токсине из организма, помаже у зацељењу рана, опекотина, користи се и у гинекологији за лечење ерозије врата материце, код упалних процеса ендометоријума, у патологији коже за лечење псоријазе и екцема, делотворна је у лечењу тромбофлебитиса, хемороида, додаје др Вујовић.
– У козметици се примењује за влажење коже и средство против љуштења, редовни је ингредијент маски за лице које у комбинацији са одређеним лековитим биљкама стимулишу, регенеришу и појачавају еластичност коже, верује се да може да поравна боре у пределу око очију и уста, врата – каже др Вујновић.
Витамини у природном, а не синтетичком облику
Гушчија маст је богата разним хемијским једињењима која када се удруже добро делују, а витамини у гушчјој масти се налазе у природном, а не синтетичком облику, прича за портал еКлиника др Вујновић.
– Поред тога што на првом месту добро делује на плућне болести, па се њоме у неким деловима света и данас лечи туберкулоза, најтежа плућна болест после карцинома плућа, ова маст се користи у исто време и код опекотина и промрзлина. У козметици има доста природних маски за лице на бази гушчје масти, које су богате микроелементима и витамином Е, омега 3-масним киселинама – напомиње др Вујновић.
Како доћи до праве гушчје масти
Највећи проблем је, ипак, како доћи до праве и добре гушчје масти. Др Вујновић каже да у неким местима у Војводини, има још пољопривредника који узгајају гуске и продају гушчју маст.
– Ова домаћинства, имају велики број захтева и чека се на ред. Све мање домаћинстава се сада бави узгојем гусака, некада су се гајиле, па су се њиховим перјем пунили јастуци, мада је то перје квалитетно, неки сматрају да изазива алергијске реакције. Само због меса се не исплати, јер се месо, поготово старијих гусака тешко припрема и није заступљено у исхрани – наводи др Вујновић.
Рецепти др Вујновића са гушчијом машћу
Гушчија маст код обољења желуца и дебелог црева
Помешати 200 грама меда, алоје, гушчије масти и шећера, камјака или павлаке. Додати у ову мешавину 50 грама какаа, све добро измешати и подгрејати, узимати по једну супену кашику три пута дневно.
Код хемороида
У 50 грама растопљене гушчје масти додати 50 грама каланхоје (kalanchoe), наносити ујутро и увече.
Рецепт против разних врста кашља
Потребно је растопити гушчју маст и помешати је са чистим пчелињим воском у пропорцији 4 :1, па утрљати ти смесу на грудни кош и на леђа, избегавати место пројекције срца. Прекрије се газом или памучном крпом. Гушчија маст се држи на телу током ноћи, па се ујутро истуширамо.
Уместо пчелињег воска могуће је користити и бели лук, гушчија маст се растопи са луком у размери 5:1. Терапија траје пет дана и користи се као у претходном случају само што се маст не утрљава у кожу, већ ставља у виду компреса.
Србија Данас/Еклиника, Данијела Тадић/Пренела Ј.Ш.