Да ли труднице треба да ЈЕДУ ЗА ДВОЈЕ? Ево како изгледа исхрана у ДРУГОМ СТАЊУ - ОВО је најважније!
Није на одмет знати...
Одржавање правилне и пре свега здраве исхране током трудноће од кључног је значаја за здравље Ваше бебе.
Правилна исхрана током трудноће обезбедиће Вам кључне витамине и минерале као и све друге нутријенте који су телу потребни у том периоду.
БУРНА НЕДЕЉА ЗА ХОРОСКОПСКЕ ЗНАКЕ: Стрелчеви емотивно ЗАПОСТАВЉЕНИ, Бикови оптерећени ТЕШКИМ МИСЛИМА!
ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: Ако спадате у ОВУ ГРУПУ ЉУДИ имате веће шансе за стварањем КРВНИХ УГРУШАКА!
ОБИЧНА ЉУБАЗНОСТ ИЛИ ФЛЕРТ? Ево како ћеш препознати да ли те ЗАВОДИ или је само фин!
Ако не водите рачуна како се храните током трудноће можете повећати ризик од гестацијског дијабетеса, анемије, компликација током порођаја и наравно можете очекивати веће нагомилавање килограма које ћете касније теже скинути. Избором здравих намирница тј. нутритивно богатим оброцима осигураћете Ваше здравље али и здравље своје бебе.
Током трудноће Вашем телу ће требати додатних 100-400 калорија у односу на период пре трудноће.
- 70кцал/дан током првог триместра
- 250кцал/дан током другог триместра
- 350-400кцал/дан током трећег триместра
Ове калорије треба да уносите из масти, протеина и угљених хидрата. Улога протеина у периоду трудноће је од великог значаја за синтезу ткива фетуса (плода) и за увећање одређених органа мајке. Протеини могу бити биљног и животињског порекла, и у њих спадају месо, јаја, махунарке, печурке, млечни производи.
Када причамо о шећерима тј. угљеним хидратима предност треба дати нерафинисаним шећерима пре свега житарицама. Житарице које препоручујем током трудноће су: киноа, просо, интегрални пиринач, раж, јечам, просо, amaranth, хељда, овас. Поред тога, цела зрна садрже витамине Б комплекса и магнезијум, што често недостаје у исхрани током трудноће.
Када говоримо о воћним шећерима препорука је да воће уносите у преподневном делу дана, најбоље за ужину. Воће обилује витаминима и минералима који су неопходни како за мајку тако и за бебу.
Замените засићене масти незасићеним мастима. Масти су важан део здраве исхране, али немају све масти исти ефекат на здравље. Требало би да покушате да ограничите унос хране са високим садржајем засићених масти као што је масно месо или тропска уља попут кокосовог уља тако што ћете их заменити храном богатом незасићеним мастима као што су неслани ораси, авокадо, масна риба и биљна уља попут маслиновог или репичиног уља.
Савет је да унос млечних производа ограничите у период трудноће а уколико вас брину извори калцијума намирнице које га садрже су: броколи, блитва, спанаћ, кељ, пасуљ, лосос, бадеми. Калцијум који се налази у зеленом поврћу важан је и за регулацију крвног притиска.
Највећа заблуда је да треба да једете за двоје током трудноће.
Недостатак гвожђа током трудноће може угрозити раст ваше бебе. Пошто многе жене у репродуктивном периоду могу бити изложене ризику од ниског нивоа гвожђа, они се често проверавају током трудноће и могу се саветовати суплементи ако су залихе у телу ниске.
Међутим, фокусирањем на исхрану разноврсне хране богате гвожђем, требало би да будете у могућности да добијете сво гвожђе које вам је потребно из хране. Намирнице богате гвожђем укључују црвено месо као што су говедина, јагњетина и свињетина. Биљни извори укључују спанаћ, махунарке и житарице од целог зрна. Гвожђе из биљних извора тело се мање апсорбује од гвожђа из животињске хране.
Апсорпција гвожђа се може повећати из биљних извора ако их једете са храном богатом витамином Ц, попут воћа и поврћа. Европска агенција за безбедност хране (ЕФСА) не препоручује повећан унос гвожђа као подразумевани током трудноће.
Хидратација је важна за опште здравље. Током трудноће, пијење пуно течности такође може помоћи у смањењу шансе за затвор и инфекције уринарног тракта. У просеку, трудницама је потребно око 2 литра воде дневно из хране и пића. Током трудноће, ово се повећава на 2,3 литра дневно. Како 20-30% воде коју уносимо долази из хране, требало би да тежите да пијете око 1,6-1,8 литара воде дневно – око 8 чаша.
Сва пића ће обезбедити хидратацију, али баш као и општа популација, требало би да покушате да ограничите унос напитака заслађених шећером. Вода је најбољи избор. Друга пића као што је чај без кофеина је такође добра опција. Кафа и друга пића са кофеином су безбедна за пиће све док останете испод максималног дневног препорученог уноса од 200 мг кофеина дневно – што је еквивалентно 2 шољице кафе дневно.