48 САТИ ДЕТОКСИКАЦИЈЕ: План ИСХРАНЕ који ће ти помоћи да избациш ТОКСИНЕ из организма за ДВА ДАНА
Превила су једноставна...
Токсине можемо акумулирати гутањем или удисањем хемикалија из средстава за чишћење у домаћинству, козметичких производа, загађеног ваздуха, пестицида, тешких метала, па чак и из адитива који се налазе у храни.
Резултат излагања може представљати постепено акумулирање токсина у вашем телу, што код вас заузврат може веома оптеретити органе за елиминисање отпада и токсина.
Јетра, бубрези, кожа и црева, који иначе филтрирају отпад и токсине, могу се преоптеретити и имати потешкоћа у обављању посла.
Када се то догоди, ваша пробава, циркулација и метаболизам могу бити избачени из колосека. Можете да искусите симптоме као што су затвор, надимање, гојење, лош тонус коже и умор - и подложност хроничним здравственим проблемима, уколико излагање токсичним средствима није контролисано.
Поред тога што вам помажу да избегнете штетне последице по здравље и побољшате стање свог организма, одређене намирнице помажу вашем телу да се детоксикује од последица штетних по здравље појачавањем деловања ензима за детоксикацију, који помажу у филтрирању крви и уклањању токсина.
Наука нам већ каже, на пример, да људи који једу пуно поврћа из рода brassica, као што су броколи, купус и карфиол, имају нижи ризик током живота од оболевања од карцинома. Један од разлога је и тај што ово поврће садржи антикарциномску хемикалију названу индол-3-карбинол.
Ово једињење максимизује рад ензима за детоксикацију у јетри, што заузврат помаже у спречавању накупљања карциногена у телу.
Природно произведени у телу, ензими за детоксикацију налазе се у свим органским системима, укључујући дојке, плућа, стомак и јетру. Ови ензими представљају вашу прву линију одбране од свих токсина који улазе у ваше тело. Због тога је храна коју једете толико важна: појачава њихову снагу.
ПРЕМИНУЛА РИЈАЛИТИ УЧЕСНИЦА: Узрок СМРТИ младе девојке је непознат
УСНЕ, ГРУДИ, ПОДИЗАЊЕ ЈАГОДИЦА: Сада су лепотице, а погледајте како су задругарке ИЗГЛЕДАЛЕ ПРЕ ОПЕРАЦИЈА (ФОТО)
Ресетовање система
Уклањања токсина за 48 сати представља дводневни план током којег ћете свом телу улити високу концентрацију хране која појачава дејство ових ензима и помаже вашем телу да максимизује способност чишћења од токсина из ваше околине.
Касније, а надамо се и за цео живот, уврстићете ове намирнице и хранљиве састојке у своју исхрану, тако да ваши ензими за детоксикацију могу да обављају свој посао из дана у дан и да ослободе ваш систем од нежељених токсина.
Истраживање то поткрепљује. Одличан пример има везе са бисфенолом А (БПА), токсичном хемикалијом која се налази у материјалу којим се облажу лименке које се користе за храну и безалкохолна пића. Он ремети ваш ендокрини систем тако што се петља са вашим хормонима, што може довести до карцинома, гојазности и репродуктивних проблема.
Студија из 2012. године коју су спровели истраживачи америчке Агенције за Заштиту Животне Средине открила је да је 48-часовни пост на води елиминисао значајне количине БПА код људи који су имали ову хемикалију у својим системима. Дефинитивно не заговарамо дводневни пост на води, али ова студија показује да гадан токсин попут БПА може прилично брзо да напусти тело, ако користите праве ресурсе.
Дајући телу одређене намирнице и хранљиве материје током 48 сати, јачате свој систем за детоксикацију и омогућавате телу да се само детоксикује. Можете га испробати 48 сати да бисте видели како се осећате и да наставите даље, пратећи доследно здраву, органску исхрану са намирницама које подржавају детоксикацију.
Такође, Уклањање токсина можете да користите као облик „испрекиданог поста“ тако што ћете га користити једном недељно. Истраживања показују да испрекидан пост представља једну од најефикаснијих интервенција за нормализацију телесне тежине, активирање начина сагоревања масти у телу, регулацију шећера у крви, смањење ризика од хроничних болести и спречавање настанка деменције.
Други случај када се може применити Уклањање токсина је - за „контролу штете“, на пример након викенда када сте претерали са алкохолом, слаткишима, количином натријума, прерађеном храном и тако даље. Уклањање токсина можете чак и да продужите на пет или седам дана, ако сте храбри и ако вам се свиђају ваши резултати.
Студија из 2000. године објављена у Алтернативе Therapies ин Health анд Медицине је истраживала да ли је седмодневна детоксикација била корисна. Исхрана је обухватала воће, поврће, орашасте плодове и семење, пиринач, махунарке и необавезујућу храну попут ћуретине, рибе и разних житарица (хељда, просо, амарант, киноа и смеђи пиринач). Нису били дозвољени слаткиши, производи од кофеина, алкохол, јаја или храна која садржи глутен.
Уклањању Токсина за 48 Сати.
Након завршетка овог експерименталног периода, лабораторијске мере показале су побољшану способност детоксикације, а учесници су известили да се осећају боље.
План Уклањања Токсина
Први дан:
Прва ствар ујутру: топли лимунов сок.
Доручак: један до два комада органског воћа и 2 кашике млевеног ланеног семена, помешаног са органским млечним јогуртом или јечмом.
Касније ујутру: Сок за уклањање токсина (рецепт у наставку)
Ручак: велика чинија салате од сировог зелениша (беби спанаћ, беби кељ, рукола), посутог осталим поврћем попут артичоке, цветова броколија, исецкане шаргарепе, црвеног лука, нарезаног тврдо куваног јаја (опционално) и сирових семенки бундеве. Прелијте дресингом од кокосовог уља
Касније поподне: Сок за Уклањање токсина.
Вечера: Пржена киноа. Могућност додавања сочива, црног пасуља, пилетине или рибе.
Други дан:
Прва ствар ујутру: топли лимунов сок
Доручак: један до два комада органског воћа и 2 кашике млевеног ланеног семена, помешаног са органским млечним јогуртом или јечмом.
Касније ујутру: Сок за Уклањање токсина
Ручак: једноставна салата од авокада са срцима артичоке, преливена дресингом од кокосовог уља, сервирана на резани органски парадајз, или зелена сирова салата од првог дана, или остатак пржене киное (за уштеду времена).
Вечера: печени дивљи лосос или пилећа прса на жару или 3/4 шоље црног пасуља или сочива; Пире од карфиола са белим луком; мала чинија мешане зелене салате са балзамико сирћетом и прилогом од кимчија или киселог купуса.
Упутства за оба дана
Једите целу, органску храну. Ово ће ограничити количину адитива у храни, као и токсина које уносите из прерађене хране, што ће олакшати јетри да обавља своју функцију.
Пијте воду, најмање 2 литра изворске или филтриране воде сваки дан, како би помогла у испирању токсина. Ово такође помаже вашем телу да апсорбује хранљиве материје.
Укључите и биљне чајеве уз воду. Добар избор укључује зелени чај без кофеина, маслачак, хибискус, камилицу (најбоље увече јер ова биљка поспешује миран сан), нану и маслачак.
Попијте шољу топле лимунске воде са кајенским бибером чим устанете ујутру. Исцедите половину лимуна у шољу топле воде и поспите кајенским бибером (за додатну детоксикацију и појачавање метаболизма). Ако не волите лимун или кајен, лимета или јабуково сирће представља одличну замену.
Током преподневне и поподневне ужине, уживајте у чаши нашег сока за уклањање токсина за 48 сати, направљеног од поврћа за које је познато да тело ослобађа токсина. Рецепт за сок такође захтева додавање супер зеленог праха, додатка који садржи спирулину, хлорелу, пшеничну траву и друге концентроване биљне изворе детоксикационих хранљивих састојака.
48 сати не козумирајте: кафу, намирнице са кофеином, обичан чај, со, млечне производе (са изузетком јогурта), алкохол, слаткише, заслађиваче (укључујући вештачке заслађиваче), безалкохолна пића, дијететске напитке, немлечне кремове за кафу и било коју прерађену храну.
Шта јести за време детоксикације
Током два дана ћете наградити своје тело здравом храном и очистити свој систем од отпада и токсина. Уклањање се фокусира на неке кључне намирнице за детоксикацију:
Артичоке. Мало која дијета за детоксикацију би била потпуна без артичока које имају изврстан укус у салатама. Листови артичоке имају својства која стимулишу производњу жучи, што помаже преносу токсина из јетре и, на крају, из тела.
Артичоке су такође препуне антиоксиданата, укључујући силимарин (за који је познато да штити јетру од токсина).
Пасуљ. Протеин који се добија од животиња можете да замените са 3/4 шоље црног пасуља у Уклањању Токсина, као и да их ставите у салате. Пасуљ је главни извор влакана која чисте ваш пробавни тракт од токсина. Такође обезбеђују протеин из којег се производе ензими јетре прве и друге фазе.
Цвекла. Цвекла садржи антиоксидант звани бетанин, који повећава активност ензима за детоксикацију друге фазе, објављене у Бритисх Јоурнал оф Нутритион, у којој су истраживачи открили да бетанин штити јетру - главни орган тела за детоксикацију - и помаже у спречавању настанка карцинома.
Зелено brassica поврће. Ту спадају кељ, броколи, прокељ, карфиол и купус. Они су одлични извори фитохемикалија за које је познато да укључују наше ензиме за детоксикацију и штите од карцинома.
Коријандер. Овај популарни састојак салсе поседује директан ефекат "хелирања" (уклањања) на бројне тешке метале, укључујући живу и олово, који су врло токсични за тело, а посебно за мозак.
Бели лук и лук. Редовно уживање у овом поврћу снажно појачава активност ензима за детоксикацију фазе 2, наводи се у извештају из 2003. објављеном у Фрее Радицал Biology анд Медицине.
Зелено лиснато поврће. Сматра се да спанаћ, кељ, зеље, зелена салата и друго зелено лиснато поврће поседују неколико корисних својстава као што су антиоксидативна, антиканцерогена и детоксикациона активност, према студији из 2016., објављеној у биомедицинском часопису Пеер.
У извештају се помиње да је једна од кључних компонената овог поврћа за детоксикацију хлорофил, који овој храни даје зелену боју. Овај пигмент помаже биљкама да апсорбују светлосну енергију за употребу приликом фотосинтезе и раста, а неопходан је за сав живот на земљи.
Пробиотичко/ферментисано поврће. У план су укључене две ферментисане намирнице: кимчи и кисели купус. Кимчи је традиционално ферментисано корејско јело направљено од поврћа са разним зачинима. Препуно је пробиотика. Главни састојци кимчија су поврће brassica, заједно са другим детоксикацијским намирницама и зачинима, укључујући бели лук, ђумбир и алеву паприку. Текст о кимчију из 2014. године, објављен у Јоурнал оф Медицинал Food, открио је да се кимчи бори против гојазности, затвора и других пробавних проблема, абнормално високог нивоа холестерола, имунолошких поремећаја, лоше коже и дегенерације мозга.
Што се тиче киселог купуса, он не само да испоручује пробиотике, већ је припремљен искључиво од купуса. Купус садржи једињења позната као глукозинолати, која укључују наше ензиме за детоксикацију и помажу јетри, наводи се у чланку објављеном у Јоурнал оф Нутритион 2005. године, као и у многим другим студијама у научној литератури.
Воће. Дневно ћете уживати у две свеже воћке (и више воћки у саставу свеже направљеног сока). За детоксикацију препоручујемо било које цитрусно воће - попут поморанџе, лимуна и грејпфрута - и бобичасто воће. Цитрусно воће садржи лимоноиде који утичу на активност ензима за детоксикацију друге фазе, према студији објављеној у БМЦ Complementary анд Алтернативе Медицине 2010. године.
Бобице, попут боровница, малина, јагода, купина и брусница, су препуне флавоноида, природних биљних хранљивих састојака који повећавају активност ензима за детоксикацију јетре.
Воће (и поврће) је такође добар извор растворљивих и нерастворљивих влакана, што помаже при избацивању токсина из интестиналног тракта. Такође, воће садржи велику количину воде, што помаже при детоксикацији.
Зрневље. Ова храна представља „упијајући” угљени хидрат, што значи да је сјајна за хватање и уклањање накупљеног токсичног отпада у цревима.
Две житарице које истичемо у овом плану су киноа и резани јечам. Иако технички није зрно (назива се зрно, јер изгледом подсећа на зрно), киноа је заправо семе.
Језгро зрневља може бити црвене, црне, беле или златне боје. Не садржи глутен, што га чини сјајним угљеним хидратом ако сте на било који начин осетљиви на глутен, а не припада истој биљној породици као пшеница. Одличан је извор витамина Б, калијума и фитонутријената.
Резани јечам задржава више хранљивих састојака од ваљаног јечма и других сорти. И они су препуни влакана за детоксикацију.
Немасни протеини. За вечеру имате избор између органске пилетине и дивљег лососа. Вегетаријанци и вегани могу се одлучити за црни пасуљ или сочиво. Сви избори представљају висококвалитетне, добро апсорбоване протеине који снабдевају кључне аминокиселине како би помогли у стварању ензима за детоксикацију у организму.
Масти и уља. Кокосово уље препоручујемо за детоксикацију, углавном зато што пружа брзо гориво за енергију, налик угљеним хидратима. Кокосово уље се састоји првенствено од триглицерида средњег ланца (МЦТ), врсте масти која се метаболише другачије од осталих масти.
Мање је вероватно да ће се чувати као маст и поседује термогени ефекат, што значи да повећава сагоревање масти. Такође има антимикробна својства и помаже при враћању здравља црева.
Авокадо. Осим што снабдева есенцијалне масти за здравље целог тела, авокадо је значајан извор глутатиона, важне детоксикационе супстанце у јетри.
Млечни производи. Уклањање токсина укључује млечни јогурт, добијен од животиња узгајаних на ливадама или пашњацима, који пружа пробиотике за здравље црева и интестиналну детоксикацију. С обзиром на то да садржи протеине, јогурт такође пружа аминокиселине неопходне за стварање ензима за детоксикацију друге фазе.
Семење. Семење Бундеве садржи пуно протеина, здравих масти, каротеноида и витамина Ф. Приликом истраживања је утврђено да помаже у контроли шећера у крви, борби против карцинома, нормализацији крвног притиска и заштити срца. Као извор добрих масти, ланено семе је изврсно за „пролећно чишћење” интестиналног тракта ради уклањања токсина.
Рецепти
Сок за Уклањање Токсина
Време припреме: 10 минута
САСТОЈЦИ
- 2 шоље зељастог дела маслачка, кеља или спанаћа
- 1 краставац
- 1 шака першуна
- Комад корена ђумбира од 2,5 цм
- 1 зелена јабука, језгро уклоњено
- 1/2 лимуна, уклоњена кора