ПОПУЛАРНА ДИЈЕТА
ДИЈЕТА 8 САТИ - Килограми нестају, док једеш све шта желиш: БЕЗ УСТРУЧАВАЊА И ОДРИЦАЊА
Дијета 8 сати је план за мршављење нутрициониста Дејвида Зинченка и Питера Мура, а представили су га у књизи "Осмочасовна дијета: Гледајте како килограми нестају, док једете шта желите“.
Предност овог режима исхране је што можете јести све, а ипак изгубити килограме.
Уз ову дијету, Давид обећава да је могуће изгубити гомилу килограма, а да се не одричеш свега што волиш. Није ли ово сан сваког гурмана?
Али, има једна зачкољица – можете јести само у једном временском интервалу који траје тачно 8 сати. Изван њега нема јела.
Иначе, овакав концепт није нов и до сада је постојало више дијета које су заговарале смењивање поста и нормалне исхране с тим да су имале ограничени временски оквир (недељу – две дана). И зато се и ова као и сличне дијете базирају на теорији да је људско тело дизајнирано за раздобља обилнијег храњења и затим раздобља поста тј. неуношења хране.
Значи, постоје циклуси од 8 сата када се једе буквално све (наравно, мера увек треба да постоји), а затим циклус од 16 сати када се ништа не једе. И тако сваки дан. Током 16 сата људско тело треба бити усмерено на опоравак и одмор, а не на стално варење хране.
Којих 8 сати је идеално за конзумирање хране
Већ смо научили да се у току 24 сата само у једном интервалу од 8 сати конзумира храна. Е сада, питање је који је осмочасовни период најбољи за нас? Велика већина дијеталаца заговара да је идеалан период од 9 до 17 сати.
У пракси и период од 8 до 16 или 10 до 18 није неуобичајен. Који год период да изаберете: једина и основна ствар је да у оквиру њега поједете све планире дневне калорије! Дакле, временски интервал се може прилагодити у зависности од вашег дневног распореда и чак може бити различит у различитим данима у току недеље. Дијету треба почети са бар 3 дана недељно осмочасовног распореда уноса хране, а током времена и личног осећаја повећати до свих 7 дана.
У овој дијети нема забрањене хране, али не дозволите да вам она буде изговор да се преједате. Једите онолико колико вам прија, али не претерујте са количинама. Једини изузетак од овог правила су слатки напици, будући да осмосатна дијета не заговара калорије које се налазе у пићима (алкохолним и/или безалкохолним) – мада то не значи да се не могу конзумирати – наравно умерено.
Шта ако доручак касни
Реална ситуација – од силних обавеза нисте стигли да „ухватите“ време за доручак и почетак осмочасовног периода храњења. И ту постоји решење: попијте чај или кафу и када вам се укаже слободно време, крените са вашим осмосатним циклусом храњења. Дакле, не можете да једете пре 10 сати ујутру? Ништа страшно, у 8 попијте нешто од горе поменутог, завршите обавезе и у 10 почните са доручком.
Једите што год желите
За разлику од других дијета, код ове су грицкалице допуштене и могу се јести често у оквиру осмочасовног периода. Ипак, здрава логика и овде говори да треба ипак бити критичан код избора и бирати здравије и квалитетније грицкалице (рецимо, боље је јести печене семенчице и орашасте плодове као и суво воће него слане штапиће, чипс и сл.)
Генералне препоруке важе и овде – увек је боље конзумирати што природније намирнице, а смањити индустријски произведене. Дијета 8 сати је на страни што природније исхране.
Пример јеловника за један дан:
Када устанете ујутру: вода, кафа или чај
Доручак у 10 сати: мусли, чаша млека, једна воћка или кајгана, тост, кафа/чај
Ужина (када желите): Слаткиш од експандиране житарице (рецимо Бонжита и сл.)
Ручак (када желите): два парчета пице, домаћи чипс или помфрит, 1 јабука
Ужина (када желите): један колач или један сладолед или воћка по избору
Вечера у 18 сати: Гриловано бело пилеће месо, 2 кувана кромпира преливена кашиком путера, парени броколи, сладолед
Аутори дијете препоручују 8 минута вежбања свакога дана. Ипак, изгледа да је у питању чист фазон да све буде у знаку броја 8 али, ето да и то напоменемо, пише Dijeta.net.
Србија Данас/Задовољна Nova.rs/АЛЕКСАНДРА ИСАИЛОВИЋ/Пренела: Т.О.