Дијета ЗА ДИЈАБЕТИЧАРЕ - Омогућава потпуну промену навика у исхрани, мршављење и детоксикацију
Стручњаци кажу да ова прилика заиста може да промени животе људи – ако се придржавају програма.
Људи могу преокренути дијабетес типа 2 преласком на строгу течну дијету од 900 калорија дневно коју нуди Национална здравствена служба Енглеске (НХС). Резултати показују да може бити изазовно држати се такве дијете.
Они који се одлуче за такву дијету морали би месецима да конзумирају само шејкове, супе и протеинске плочице, пре него што се здрава чврста храна поново уведе у исхрану, преноси BBC.
Хиљаде је позвано да учествује у овом програму, али само 940 је завршило једногодишњи програм, према налазима објављеним у часопису The Ланцет Диабетес & Ендоцринологи. Трећина њих је ипак изгубила доста килограма (16 кг) и њихов дијабетес је био у ремисији.
Током прва три месеца они су пристали на посебну дијету - сви њихови нормални оброци замењени су чорбама и шејковима, укупно са од 800 до 900 калорија дневно. Онда им је, уз ова два типа хране, враћана у исхрану нормална храна.
Програм се нуди људима широм Енглеске и финансира га НХС тако да нема трошкова за појединце. Они добијају индивидуалне савете о исхрани и вежбању лично или онлајн, као и подршку од свог лекара опште праксе.
Стручњаци кажу да ова прилика заиста може да промени животе људи – ако се придржавају програма.
Ако се не контролише, дијабетес може повећати ризик од других озбиљних здравствених проблема и оштетити очи и нерве.
„Гојазност је једна од највећих претњи здрављу у Великој Британији и биће један од највећих и најскупљих изазова за здравствене системе на глобалном нивоу, тако да видимо охрабрујуће резултате нашег програма“, рекла је др Клер Хемблинг, директорка НХС-а за дијабетес и гојазност.
Ко може да учествује?
Људи испуњавају услове ако:
– имају између 18 и 65 година,
– имају дијагнозу дијабетеса типа 2 у последњих шест година,
– имају индекс телесне масе (БМИ) изнад 27 кг/м2 (ако су из беле етничке групе) или изнад 25 кг/м2 (ако су из црне, азијске и других етничких група)
BBC наглашава да појединци треба да прате план исхране са веома ниским садржајем калорија само ако им то препоручи лекар.
Мари Лаинг, из Фромеа поделила је своје искуство након што јој је лекар предложио овај програм.
„Ово није дијета – то је промена начина живота. Учење о свом телу, како храна утиче на вас, зашто жудите за храном, како треба да вежбате… Није лако, али вреди да вратите свој живот“, додала је она.
Друга корисница, Жилијет рекла је за BBC: „Током фазе потпуне замене исхране, очекивала сам да ћу осетити глад, али нисам и производи су ме заправо одржали. И ја сам уживала у већини њих – иако су моји посебни фаворити били црвена тајландска супа и чобанац“.
Др Нерис Астбери, ванредна професорка дијета и гојазности на Универзитету у Оксфорду, рекла је:
„Не знамо колико ће дуго ремисија да траје, нити како постизање ремисије може да утиче на ризик од развоја дијабетеса у будућности. Али знамо да губитак тежине има огромне здравствене користи за све групе, посебно за људе који живе са дијабетесом типа 2."
Србија Данас/Блиц здравље/ Александра Исаиловић/ пренела: Д.М.