ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ НА ДОЈКЕ: Ево шта значи када су НЕСРАЗМЕРНЕ, а у овом случају обавезно се ОБРАТИТЕ ЛЕКАРУ
Реагујте на време
Постоји више разлога због којих се дешава да су дојке несразмерне, тако да је једна већа од друге. Уколико је ово случај код вас и уколико приметите било какве изненадне промене, не паничите, јер разлози могу бити разни, а многи од њих нису опасни, али се ипак, за сваки случај консултујте са лекаром.
Развија се већ у пубертету, разлог највероватније рад хормона
Асиметрија дојке се често примећује већ у пубертетском добу. У периоду адолесценције, када дојке почну да се развијају, једна може да се развије, да порасте брже. Тачан разлог ове појаве није дефинисан, али могуће је да се јавља због тога што једна дојка може да има више ткива осетљивијег на естроген, хормона одговорног за њихов раст. Онда се најпре развије та, за њом нешто касније друга, али може да прође одређено време док се величина не изједначи. Некада и не дође до тога, па су то онда управо случајеви о којима говоримо.
У једној студији из 2018. године рађеној на 300 жена које су се одлучиле за естетску корекцију увећања груди, 91 одсто њих је имало природне асиметрију – неједнакост дојки. На неуједначеност дојки могу да утичу и нека медицинска стања.
Трудноћа – један од најчешћих узрока
Дојке могу да изгледају неравномерно током трудноће, због хормоналних промена. Припрема тела за дојење повећава дојке, мења их и понекад утиче и на разлику у њиховој величини и изгледу. Такође, током дојења често долази до разлике, посебно ако беба једноставно створи навику да радије доји на једној страни. Међутим, све док ваше дете жели, узима довољно мајчиног млека и правилно се развија, неједнаке дојке не треба да брину. Можете покушати да утичете на то да бебу равномерно дојите из обе дојке, ако имате довољно млека.
Атипична хиперплазија дојки
Атипична хиперплазија је стање у коме долази до прекомерног раста ткива у млечним каналима дојке. Атипична хиперплазија дојки је високоризична лезија дојке која је присутна у отприлике 10 одсто биопсија са бенигним резултатима. Постоје две врсте: атипична дуктална хиперплазија и атипична лобуларна хиперплазија. Обе имају једнаку учесталост и могу да укажу на ризик за развој карцинома дојке. Када се јави ово стање, више ћелија облаже канале дојки него што је нормално. Неке од њих су неправилног облика и величине, што доводи до појаве бенигних квржица које могу утицати на изглед и величину дојке.
Хипопластичне дојке
Овакве дојке су практично неразвијене, а могу бити мале, танке (са веома мало ткива), међусобно удаљене или неравне. Ареола (појас око брадавице) може да буде предимензионирана у односу на комплетну дојку. Хипоплазију дојке такође највероватније покреће хормонски дисбаланс. Разлог могу бити и неке повреде или други здравствени проблеми. Истраживања бележе случај једностране атрофије дојке након прележане заразне мононуклеозе код девојчице у адолесцентском добу, која је до појаве болести имала уједначене дојке.
Када треба бринути због неуједначених дојки
Потребно је више истраживања, а свакако имајте на уму да чим приметите било какву промену величине, облика или изгледа било које дојке, треба хитно да се обратите лекару. Ако посумња да нешто није у реду, лекар ће наложити мамографију, ултразвук или биопсију дојке.
Живот са неједнаким дојкама може да изазове психичке проблеме
Ако сте отклонили сумње у вези са болестима које могу да услове неједнакост, остаје естетски моменат који није занемарљив. Разлику у величини која је 30 одсто или већа (каквих случајева такође има), тешко је прикрити и „камуфлирати“ нормалном одећом. Избор грудњака може да помогне много па и да буде пресудан, али је суштина иста као и са осталим физичким недостацима – да се са њима саживите и волите своје тело такво какво је.