ГОЈЕ ВИШЕ НЕГО БУРЕК ЗА ДОРУЧАК! Нутрициониста упозорава на грешке које сви правимо у припреми првог оброка
Многи су сада у потрази за здравим доручком, неки чак покушавају и да смршају, како би скинули килограме који су се скупили у току зиме. Међутим, може се догодити да направите грешку одмах у старту, са доручком, ако бирате све популарније смутије.
Уколико сте сматрали да је смути нешто најздравије што можете узети ујутру за доручак или као ужину између оброка, можда се варате. Нутриционисти су напорталу "Еат this, нот that" упозорили да постоји неколико замки у које сви падају када праве смутије.
На овај начин уместо напитка који је пробитно био здрав и добар за вашу дијету, добијате напитак који вас заправо саботира.
Недовољно протеина
Познато је већ да протеини граде мишиће, помажу при мршављењу те даљем осећају ситости. Ово задње је прилично битно. Протеини су круцијални за здрав смути јер у противном, брзо ћете посегнути за новим оброком и додатним калоријама, каже нутрициониста Мери Сабат.
Протеине можете појачати додавањем крављег млека, протеина у праху, chia семенки или грчког јогурта.
Недовољно влакана
Не само да прехрана богата влакнима може помоћи у сузбијању и контролирању многих болести и стања, већ може допринети и скидању сувишних килограма. Даље ћете бити сити, а поправиће се и микробиом црева.
Влакна имају кључну улогу у осећају ситости и регулацији апетита, но често се изостављају у смутијима, поготово ако су воћни, а с воћа се гули кора. То може бити разлог преједању касније у дану, јер такав смути једноставно није задовољавајућ оброк, каже проф. нутриционизма Триста Бест.
Неки од најбољих извора влакана за смути су бобичасто воће, кељ, авокадо, киви, крушке, лан и чиа семе.
Превише заслађивача
Нешто што ће засладити смути је више него уобичајено, поготово ако му је база од поврћа, зелена и самим тиме горкаста. Ипак, треба бити опрезан с избором. Познато је да шећер само додаје празне калорије но ни здравији избори нису потпуно безопасни ако желите смршати.
Природни заслађивачи попут меда, јаворовог или агавиног сирупа могу се чинити здравијим избором од рафинисаног шећера, али они и даље садрже калорије и имају свој допринос у гомилању килограма ако их се троши превише, напомиње Сабат.
Превише висококалоричних састојака
Добро одмерите порције састојака које стављате у свој смути. Пуномасно млеко или јогурт, орашасти плодови, авокадо, банана, маслац од кикирикија… Сви ови састојци су здрави и донеће вам толико потребне протеине, масноће и влакна. Ипак, ту су и калорије па пазите да не претерате. Пре тога уз један или два калорична састојка додајте поврће и воду.
Куповни смутији
Можда не стигнете, не да вам се или вам се покварио блендер па мислите – боље ишта, него ништа. Ипак, није баш тако. Код куповних смутија немате контролу над прве четири тачке овог пописа – шећером, калоријама и квалитетним састојцима.
Не заборавимо и на додане конзервансе, осим превише шећера, који овај избор не чине баш пожељним. Све ће то одмоћи у чишћењу. Углавном је реч о само неколико грама протеина и влакана, наспрам неколико грама шећера, каже Сабат.