Др Бољевић о ВАКЦИНИ која би могла да ИЗЛЕЧИ РАК - Прво тестирана на МЕЛАНОМУ, а ево када долази у СРБИЈУ и да ли ће бити БЕСПЛАТНА
Доктор Бољевић наводи да ће се, за сада, вакцина примењивати код четири врсте тумора - рака коже, недиференцираног рака плућа, рака панкреаса и рака увећаних лимфних чворова.
Гостујући у емисији "Кец на једанаест" на телевизији К1, др Сергеј Бољевић поделио је узбудљиве вести о напретку у развоју персонализованих вакцина за лечење рака, које се тестирају у Русији.
Он је открио да су до сада постигли импресивне резултате на животињама, с потпуно позитивним исходом, и сада се надају да ће исти успех постићи и код људи.
"Не журимо. Не желимо да направимо препарат који ће да направи зло. Наш циљ је да направимо вакцину која ће заиста да лечи рак и која ће бити сигурна", рекао је др Бољевић, истичући да је њихов приступ опрезан и темељан како би се избегле грешке које би могле довести до превара или опасности за пацијенте.
Бољевић је објаснио како персонализоване вакцине функционишу, напомињући да се за сваког пацијента прави јединствена вакцина. Коришћењем материјала из тумора, заједно са напредном технологијом вештачке интелигенције, њихов тим може да креира "костур" РНА молекула у року од сат или сат и по, који потом стимулише имунитет организма да производи антитела специфична за туморске антигене.
"На добром смо путу", додаје др Бољевић, оптимистичан да ће ове вакцине значајно променити начин на који се приступа лечењу рака и помоћи у борби са овом тешком болешћу.
Меланом је први тумор који тестиран
"Меланом је први тумор који смо тестирали. Радили смо на животињама са раком меланома, и показало се да терапија може да делује чак и у четвртом стадијуму. Такође, радили смо и на раку плућа, панкреаса и бубрега. Са тим почињемо клиничка испитивања, а очекујемо да ће, као што је био случај са животињама, терапија имати сличне резултате и код људи, чак и у фази метастаза."
Након што су завршена клиничка испитивања на животињама, тим истраживача тренутно спроводи шестомесечно тестирање токсичности и безбедности препарата, а клиничка испитивања на људима планирана су за почетак септембра.
"Завршили смо клиничка испитивања на животињама, а тренутно се спроводи шестомесечно тестирање токсичности и безбедности препарата. Врло брзо ћемо га послати на регистрацију у Министарство здравља, које има своју процедуру. Очекујемо да ће клиничка испитивања на људима почети негде у септембру 2025. године, када ће се добровољци пријавити, а услов је да имају специфичне болести.
За грађане Русије ће терапија бити бесплатна, јер је укључена у систем осигурања, док ће за пацијенте из других земаља бити потребно плаћање. Тренутно се воде разговори како би Србија учествовала у овом процесу, и сигурно ће бити укључена. Планира се организовање доласка пацијената из Србије, али и других земаља Балкана, кроз нашу земљу."
Др Сергеј истиче да би у будућности ова вакцина могла да се производи на "Торлаку".
"Били смо недавно у "Торлаку". Ова вакцина се прави под руководством института "Камалеја" и академика Гинзбурга" закључио је.