ЗАШТИТИТЕ ПЛУЋА У ВРЕМЕ КОРОНЕ! Др Драган Јованов открива значај ОВЕ ГРАНЕ медицине у лечењу организма!
Реч стручњака.
Пандемија корона вируса у свету не јењава. Ситуација на нашим просторима такође протеклих неколико месеци уз мање осцилације нажалост није позитивна. Нико са сигурношћу не зна колико ћемо се дуго борити и живети са короном, те се акценат све више ставља на превентиву, фитомедицину и окретање здравом начину живота.
Због тога смо контактирали др Драгана Јованова, једног од најпознатијих експерата за фитомедицину и агроекологију и саветника премијера Македоније за екологију да нам објасни које су бљке најчешће коришћене у фитомедицинској терапији вируса.
ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ! Ових 11 знакова могу бити показатељ ХОРМОНАЛНОГ ДИСБАЛАНСА!
РУДНИК ВИТАМИНА, МИНЕРАЛА И АМИНОКИСЕЛИНА! Ово СЕМЕ садржи чак ПЕТ ПУТА више калцијума него МЛЕКО!
САЧУВАЈТЕ СВОЈ ВИД! Превентива је ВАЖНА - Ево како да СПРЕЧИТЕ дегенеративне болести ока!
Др Драган је специјално за наш портал "Србија Данас" објаснио на који то начин можемо да побољшамо имунитет и како да се заштитимо плућа уз помоћ савремене фитомедицине. Др Јованов је истакао да биљке имају веома велики потенцијал, али је такође напоменуо да се претежно користе као превентива, те да у случају појаве вирусне инфекције, потребно да се њихова доза на бази чајева, уља и тинктура повећа за 10 пута.
Лековите биљке имају позитиван утицај у чишћењу плућа од разних негативних утицаја, катрана, токсина и слободних радикала. Оне делују и као превентива, смањујући ризик од појаве инфекције као и настанка канцера, а уједно повећавају капацитет плућа и побољшавају опште здравље респираторног система. Чишћење плућа посебно се препоручује активним и пасивним пушачима, те људима који живе у подручјима са загађеним ваздухом. Постоји неколико метода којима можете очистити плућа, а једна од њих, и свакако најприроднија јесте управо лековито биље. Посебно је битно да у том периоду избегавате конзумирање прерађених намирница, посебно белог брашна и шећера, као и млечних производа који подстичу стварање слузи у организму. Решите се стреса. Ако покушавате да оставите цигарете, свакако у првом периоду избегавајте да боравите у друштву пушача.
Дисање је витална функција о којој иначе ни не размисљамо све док нам се не појави проблем. Наса плућа константно раде. То је орган кроз који кисеоник улази у насе тело. Поред кисеоника, плућа су на директном удару нечистоћа које се налазе у ваздуху (прашина, смог, дувански дим, плесни, штетни микроорганизми). Све те материје угрожавају рад плућа а последица тога је смањени унос кисеоника, тешко дисање, а у екстремним случајевима и гушење. Дуготрајно удисање нездравог ваздуха може оштетити плућа и проузроковати појаву хроничних болести дисајних органа, као сто је астма или хронични бронхитис.
Пошто је данас све мање оних који имају ту срећу да свакодневно удишу здрав ваздух, остала већина треба да пронађе одговарајућу алтернативу. Како су плућа један од највазнијих органа у организму, о њима треба водити рачуна и одрзавати их у доброј кондицији. Чишћење плућа је један од начина да се то и постигне. Планински и морски ваздух су добро решење, али за путовање нам је потребна и добра прилика, тако да то није увек лако изводљиво. Међутим, мајка природа нам као и обично несебично нуди више могућности.
Млеко, млечни производи и масна храна повећавају настајање слузи у плућима и блокирају дисајне путеве, па их током терапије чишћења плућа треба избегавати. Не треба претеривати ни са слаткишима.
Народна медицина и адекватне биљне мешавине подстичу избацивање отрова из плућа. Такође, она подстиче бољу циркулацију крви и доток кисеоника до плућа. Омешава плућа и подстиче избацивање шлајма (секрета), чини заштиту од канцера плућа, заштиту плућа од загађеног ваздуха, грипа, прехлада, вируса, бронхитиса, ларингитиса и пнеумоније.
Пошто је мој дугогодишњи рад управо везан за фитомедицину и лековитост биљака које служе као алтернатива и помоћ у лечењу, осврнућу се на неколико биљака које расту у нашој околини. Желео бих да наведем да све могу да се користе у сврху заштите плућних и респираторних система и да је позитивно дејство сваке биљке поткрепљено научним истраживањима.
Босиљак (Оцимум басилицум Л.)
Као лековити део биљке користи се: Цела биљка са семеном.
Хемијски састав: Надземни део биљке садржи етерично уље, танине, гликозиде, сапонине, минералне материје, аскорбинску киселину, шећере. Етерично уље садржи еугенол, цинеол, метилхавикол, камфор. У семену се налазе триглицериди, каротин, рутин.
Примена: Примењује се за лечења упала (желуца, црева), грчева у желуцу, кашља, астме, почетних стања туберколозе, болести мокраћних органа (бубрега, бешике). Користи се за умирење живаца, против несанице и против несвестице. Појачава полни нагон.
Начин употребе: Употребљава се свеж, зелен, али се најчешће примењује у облику чајева.
Нежељени ефекти и интеракције са лековима: Чај од босиљак не би требало да конзумирају труднице на почетку трудноће, ни бебе млађе од шест месеци, јер ова биљка има седативно дејство. Осим тога, босиљак стимулативно делује на материцу и мозе да изазове превремене грчеве.
Зова (Самбуцус нигра Л.)
Као лековити део биљке користи се: Осушен цвет и плод
Хемијски састав: Цвет зове садржи 1-3% флавоноида, гликозид самбунигрин, етарско уље, хлорогенску киселину, тритерпене и танине. Плод зове садржи антоцијан гликозиде, шећере, витамине Ц, А и Б
Употреба: Као средство за поспешивање знојења и код упала слузокоже. Такође делује као диуретик и помаже у пражњењу црева. У фитомедицини се користи за презнојавање код грипа и назеба и код хроничне упале носне слузокоже или синуса.
Нежељени ефекти и интеракције са лековима: Претерана употреба може довести до снижења нивоа калијума у крви.
Мајчина душица (Thymus serpyllum Л.)
Као лековити део биљке користи се: Осушен надземни део биљке
Хемијски састав: Надземни део ове биљке садржи до 0,6% етарског уља, око 7% танина, флавоноиде, горке супстанце, фенил-карбонске киселине.
Употреба: Као средство за искашљавање и антисептик код упале дисајних органа. Такође се користи у фитомедицини за олакшање варења, елиминисање гасова, као антисептик и средство за купке.
Начин припреме и употребе чаја: Једну кафену кашичицу хербе мајчине душице прелити шољом (200мл) кључале воде, оставити да стоји 10 минута, процедити. Пити 3 пута дневно по једну шољу чаја.
Бели слез (Althaea officinalis Л.)
Као лековити део биљке користи се: Осушен корен или лист.
Хемијски састав: Корен белог слеза садржи слузи, аспарагин, калцијум оксалат, пектине, скроб, танин, фенолне киселине
Употреба: Активни састојци белог слеза повољно утичу на смирење кашља. Користи се и за облагање надражене коже и слузокоже дисајних органа и органа за варење и као састојак чајних мешавина код упала мокраћних путева.
Нежељени ефекти и интеракције са лековима: Нежељени ефекти нису познати. У случају истовремене употребе синтетских лекова, слузи из белог слеза могу умањити њихову ресорпцију.
Начин припреме и употреба чаја: Једну супену кашику исецканог корена прелити са 200 мл претходно прокуване и охлађене воде и уз повремено мешање оставити 30-60 минута а затим процедити. Више пута дневно пити припремљен напитак по жељи заслађен медом. Деци давати по једну кашику млаког чаја на свака два сата.
Дивизма (Вербасцум Thapsus)
Као лековити део користи се: Осушен цвет
Хемијски састав: Цвет дивизме садржи флавоноиде, танине, фенил карбонске киселине, иридоиде, танине, сапонозиде, дитерпене, инулин, слузи, соли силицијума и етарско уље. Активни састојци цвета дивизме показују противупално, антисептично, антивирално и аналгетично деловање. Присутне слузи облажу иритирану слузокожу органа за варење и дисајних органа, разређују густ бронхијални секрет чиме се олакшава искашљавање.
Употреба цвета од дивизме препоручује се: Код бактеријских и вирусних инфекција дисајних органа, кашља и бронхитиса, за олакшаваање искашљавања. У народној медицини, употреба се препоручује и за ублажавање реуматских тегоба, код мигрене, као и код пролива изазваних упалом цревне слузокоже. За спољну употребу, чај од цвета дивизме препоручује се за испирање код упале слузокоже уста и грла.
Ограничења у употреби: Услед недостатка података о безбедности, употреба чаја од цвета дивизме се не препоручује током трудноће и дојења.
Начин припреме и употребе чаја: Једну кафену кашичицу цвета дивизме прелити са 200 мл кључале воде, оставити да стоји 5 до 10 минута, процедити и пити више пута дневно по шољу чаја.
Јагорцевина (Примула верис Л.)
Као лековити део биљке користи се: Осушен корен и цвет.
Хемијски састав: Корен јагорчевине садржи 5-10% тритерпенских сапонина, фенолне гликозиде и хиноне. Цвет садржи до 2% сапонозида, флавоноиде, и ензиме. Свеже младо лишће јагорчевине је богато витамином Ц.
Употреба: За разређење густог бронхијалног секрета и олакшавање искашљавања. У фитомедицини се користи цвет код нервне узнемирености, страха, хистерије и код слабости срца.
Ограничења у употреби: Код осетљивих особа може да изазове алергијске реакције или тегобе у органима за варење.
Начин припреме и употребе чаја: Једну кашичицу уситњеног корена прелити са 200 мл хладне воде, загрејати да прокључа, после 5 минута процедити и пити 4-5 пута дневно по шољу чаја заслађеног медом. Једну кафену кашичицу цвета јагорчевине прелити са 200мл кључале воде, оставити да одстоји 15 минута, процедити и пити 2-3 пута по шољу чаја у току дана.
БОЛЕСТ ОД КОЈЕ ПАТИ СВЕ ВИШЕ ЉУДИ: Депресија ТРЕБА да се лечи - У ових 5 МИТОВА не смете веровати!
ЛОШ ОДАБИР ДОЊЕГ ВЕША УЗРОКУЈЕ ИНФЕКЦИЈЕ! Ове ГРЕШКЕ могу озбиљно да наруше ЗДРАВЉЕ ЖЕНЕ!
ОДОЛИТЕ ИСКУШЕЊУ! Ово су РАЗЛОЗИ због којих посежемо за ХРАНОМ касно увече!
НЕ ЗНАТЕ ГДЕ ГРЕШИТЕ?! Због ова 4 РАЗЛОГА не успевате да скинете оних НЕКОЛИКО килограма вишка!
НИЈЕ НАИВНО! Док жене најчешће оболевају од АНОРЕКСИЈЕ, сваког десетог мушкарца погађа ОВАЈ ПОРЕМЕЋАЈ
´