БРАДАВИЦЕ НА ГРЛУ И ГЕНИТАЛИЈАМА: ХПВ вирус може се пренети и ОРАЛНОМ пенетрацијом, а ово пружа заштиту
Узмите ово у обзир пре незаштићеног односа.
Под Хуманим папилома вирусом (ХПВ) се подразумева група од преко 100 типова вируса из групе папиломавируса који могу да инфицирају људе. Постоји преко 80 различитих серо типова (исти вирус али мало структурно промењен). ХПВ се дели на оне серотипове са израженим онкогеним потенцијалом и на мање онкогене. За настанак карцинома грлића материце је неопходно присуство ХПВ-а. Карцином грлића материце се развија искључиво под утицајем ХПВ-а, али присуство ХПВ не мора условити појаву карцинома.
Свако ко је сексуално активан (или је био сексуално активан) може добити ХПВ. ХПВ је толико чест да да скоро сви сексуално активни мушкарци и жене га добију током свог живота. Ово је тачно и за људе који имају сексуалне односе са само једним партнером током свог живота. ХПВ се преноси полним путем (сексуалним односима, аналним или оралним сексом).
Дијагностика ХПВ-а?
Постоје две уобичајене методе за одређивање типа ХПВ ДНК, а то су хибридно узимање (hybrid цаптуре ии) и ПЦР метода. Оба су једнако осетљива и сасвим одговарајућа за откривање инфекције и праћење постинтервентног стања код цервикалне интраепиталне неоплазије. Тестирање се обавља код жена код којих резултати ПАПА теста показују атипичне ћелије са присуством коилоцитозе у брису, видљиве промене на полним органима и увек када се користи цитологија заснована на течности.
ХПВ вирус изазива промуклост
Иако се папиломи изазвани ХПВ вирусом појављују на гениталијама, врло често се могу пронаћи и на грлу због чега изазивају промуклост и промену боје гласа.
Израслине које се појаве на грлу су обично бенигне, али могу изазвати рак. Симптоми су најчешће промуклост и бол током гутанај. Ови папиломи могу се одразити и на материцу и изавати такође обољење.
ХПВ се може пренети током оралног секса
Вирус се преноси и током оралног секса. Карцином уста и грла су ретки, али се ХПВ вирус препознаје као фактор ризика.
Прање зуба смањује ризик
Истраживања су показала да 56 посто људи са бољом оралном хигијеном имају мање шансе да вирус у њиховом телу направи веће проблеме и обољења. Под лошом оралном хигијеном се подразумева упала десни, задах, зуби који испадају.