Имате 25 година и немате ДЕЧКА? Ова БОЉКА вам УНИШТАВА живот и шансу за љубав, а нисте ни свесни!
Често остаје непримећена.
Девојке у двадесетим годинама су пуне енергије и жеље за животом, љубављу и новим искуствима, али многе међу њима имају и један озбиљан проблем, којег највероватније нису ни свесне, а који их спречава да уживају у својој младости. У питању је хиперкинетички поремећај, или на енглеском језику скраћено АДХД (Attention дефицит hyperactivity дисордер).
Овај поремећај погађа управо младе особе а симтпоми су прилично видљиви - особе са АДХД-ом имају потешкоће у концентрацији, понашају се агресивно и не могу да мирују, импулсивне су и лако плану чак и због ситница, често имају проблема са учењем. Да би се овај поремећај открио, потребно је време, јер симптоми могу да буду само тренутни, због свакодневних проблема које свака девојка има. Уколико поменути симптоми не престају 6 месеци, и негативно утичу на живот особе, његов рад, учење или односе са људима и у кући, тада је могуће поставити дијагнозу.
Иако у сваком животном добу може да "проради" АДХД, код девојака у 20-тим годинама то се најбоље види у немогућности да очувају пријатељства. Када су љубавне везе у питању, то ситуација може да буде још гора. Рецимо, када веза са дечком постане стабилна и предвидљива, тада често долази и до сукоба. Лако ометање пажње или непажња (симптоми АДХД-а) могу, такође, да саботирају постојећи однос са породицом, пријатељима и дечком, јер они ваше понашање схватају као себично.
Можда је најбоље да све ово илуструјемо примером студенткиње Милене (25). Она никако не успева да заврши факултет, јер јој јако тешко пада да дође на време на испите који су јој остали да положи. Не може да седи на једном месту дуже од 5 минута. Њене другарице и колегинице се жале да их никад не слуша када разговарају са њом, и делује као да је ништа не занима. Због тога често упада у конфликте, а затим бурно прекида пријатељство, јер сматра да је лажно оптужена (што је донекле и истина). Најдужа веза јој је трајала 6 месеци, а већ од трећег месеца, дечко јој је замерао што му не посвећује довољно пажње, што бурно реагује и што стално "лута" у мислима, а на крају је дошло до раскида.
Ако се препознајете у случају Милене, могуће је да имате АДХД, па би разговор са ближњима и породицом могао да помогне. Размислите и о одласку код психолога.
Према процени Светске здравствене организације, 10 милиона људи на свету болује од АДХД-а, без утврђене дијагнозе.