ИМАТЕ ГРЧЕВЕ? Ево зашто се јављају и када обавезно треба да посетите лекара!
Добро обратите пажњу...
Није необично када видимо да професионалног спортисту хвата грч у нози. Грчеви сами по себи нису обољење, него симптом одређених поремећаја.
- Поремећаји су најчешће и највећој мери везани за измену електролитног статуса односно јона, пре свега, натријума, калијума, магнезијума, калцијума, хлора и у том смислу су последица дехидратације, екстремних напора или нпр. Маратона - истакао је за РТС проф. др Ранко Раичевић, председник Удружења неуролога Србије.
УРНЕБЕСНА ИСКУСТВА УПОЗНАВАЊА ПРЕКО ИНТЕРНЕТА: Позвао је на састанак, попио њена пића па звао оца да плати рачун
Мајка четворо деце, стара 43 године, проглашена је за најлепшу жену света! (ФОТО)
ТАЈНА ПОСЕТА О КОЈОЈ СВИ БРУЈЕ: Меган је у Енглеској провела три дана али за ово је НАШЛА времена!
- Врло непријатне, болне сензације у ногама најчешће могу настати када преоптеретимо неке од група мишића или ако у дужем временском периоду заузимао неки неправилан положај тела - каже др Биљана Ђурић са Института за физиологију Медицинског факултета у Београду.
Такав грч није резервисан само за професионалне спортисте. Јавља се и код трудница, старијих особа, али и хроничних болесника.
- У не малом броју случајева, грчеви у ногама могу бити пратећи симптом озбиљних и неуролошких, али више хируршких и интернистичних стања - упозорио је др Раичевић.
Трају од неколико секунди до неколико минута, али колико год да трају нису пријатни. Једино што желимо у том тренутку је да нестану. Грчеви у ногама чешћи су ноћу.
- Прва препрука је да будемо добро хидратисани и да пратимо колико воде изгубимо у току дана и да све то надокнадимо. Да имамо избалансирану исхрану којом ћемо уносити довољне количине калцијума, магнезијума. Да покушамо да се што више излажемо светлу, да бисмо имали активну форму витамина Д - наводи др Ђурић.
- Регуларан сан, унос течности, регуларна исхрана и одустајање од штетних навика - саветује др Раичевић.
Требало би да редовно радите и вежбе истезања.
- Код вежбања је врло битно да на почетку сваке сесије и на њеном завршетку обавезно истегнемо мишиће који су били активни у току вежбања - истакла је др Ђурић.
Ипак уколико ни ови савети не помогну, а грчеви потрају, идите лекару.
Др Раичевић каже да су јаки болови у потколеницама, који се потенцирају са физичком активношћу, нарочито ходом, праћени измењеним изгледом екстремитета уз грчеве, алармантан знак.
- Ако се јављају неколико дана уназад, а не могу бити објашњени интензивним физичким активностима, епизодом пролива, повраћањем, морају да се јаве лекару опште праксе да се узме лабораторија и да се направи физикални преглед - нагласио је др Раичевић.