Имате осећај печења у устима и грлу, ЛОШ ЗАДАХ, проблеме с гутањем? Можда имате ОЗБИЉАН ПРОБЛЕМ
Разлози за појаву гљивица на језику су многобројни.
Кандида је нормалан становник нашег организма. На нама и у нама живе милиони и милијарде различитих миркоорганизама и они заправо чине физиолошку флору. Ти микроорганизми су у деликатној равнотежи која подразумева да свако има своју границу и животни простор. Једном када се тај животни простор поремети смрћу неког од микроорганизама, његово место заузима неки други. Тако и кандида, када се поремети физиолошка флора у нашим устима, добија већу површину по којој може да се шири.
На језику се најчешће јављају гљивице из рода кандида, а које симптоме дају, одговара др Ивана Ђурића, лекара опште праксе.
– Углавном су ти симптоми дискретни. Прво се примете визуалне беличасто жућкасте наслаге које прекривају језик. Те наслаге могу да се шире и на остале делове слузокоже уста, али и да се спуштају надоле, ка унутрашњости организма. С појавом наслага може да се јави и осећај печења у устима и грлу, промене или губитак укуса, осећаја као да имамо картон у устима, појаве лошег задаха, проблеми с гутањем, пуцања коже на угловима усана, али и на језику у покушају скидања наслага.
Разлози за појаву гљивица на језику су многобројни.
- Пад имунитета може да доведе до појаве кандиде у устима. Нема везе да ли је у питању стрес, вирусна или бактеријска инфекција, хронична обољења као што је дијабетес или тумор, употреба неких лекова итд. Рецимо, антибиотици су лекови који су унели револуцију у лечењу, али они поред лоших бактерија уништавају и оне добре. На место добрих корисних бактерија шири се кандида. Узимање кортикостероида дужи временски период у виду оралних препарата или пумпица код астматичара или особа оболелих од ХОБП-а такође ремете нормалну бактеријску флору организма на рачун кандиде.
Јављају се и код особа које су на хемотерапији или радиотерапији због постојања неког тумора.
- Ова врста терапије поред лоших убија и добре ћелије, а то отвара место кандиди за ширење. Особе са дијабетесом имају такође повећан ризика појаву гљивица на језику. То се посебно односи на оне који немају регулисани шећер. Шећер је битан за нормално функционисање гљивица, јер он њима представаља храну. Кад постоји повећана количина шећера у крви, значи да ће гљивице имати више хране за раст ширење и развој.
Гљивице се јављају и код пушача, особа које носе зубну протезу, код оних који не пију довољно течности, али и код оних који имају сува уста.
Како се решити гљивица на језику?
* Подизањем имунитета и уношење довољно течности.
* Узимањем антибиотика само онда када је неопходно.
* Након откривања гљивица узимите лекове за гљивице (миконазол, флуконазол, нистатин…) у трајању од 7 до 14 дана.
* Регулишите шећер и смањите конзумирање слаткиша, млечних производа, белог брашна, киселе, љуте и зачињене хране.
* Растворите 1/2 кафене кашичице соли или соде бикарбоне у чаши од 2 дцл воде и с тим раствором испрати уста, па затим испљунути.
* Скидајте кандиду меканом четкицом за зубе и мењајте четкице за зубе сваки дан када је инфекција велика.
* Испирајте уста водом након оброка или коришћења пумпица.
* Уколико носите протезу, одржавајте њену хигијену.