ИСХРАНА ОБОЛЕЛИХ ОД МОНОНУКЛЕОЗЕ: "Болест пољупца" захтева ОВЕ намирнице!
Није на одмет знати...
Мононуклеоза, позната и као "болест пољупца", је акутна инфективна болест која је у већини случајева узрокована Епштајн Баровим вирусом (ЕБВ), а у неких 10 одсто цитомегаловирусом (ЦМВ).
БОРОВНИЦА је пуна витамина и минерала: Ово воће чини чуда за наше СРЦЕ и МОЗАК, а УНИШТАВА и ћелије РАКА!
Кажу да су ово 3 НАЈЧУДНИЈА ЗНАКА ХОРОСКОПА: Права су ЕНИГМА, а ево шта се КРИЈЕ иза њиховог понашања
ОВО ЈЕ СУПРУГ АНИЦЕ ДОБРЕ: Са њим је 20 ГОДИНА У БРАКУ, имају ћерку а никад их нисте видели ЗАЈЕДНО (ФОТО)
Мононуклеоза најчешће погађа омладину и школску децу, а вирус се преноси капљичним путем, што значи да је потребан блиски контакт. Може се пренети и коришћењем чаша, шоља, флаша, прибора за јело. Када вирус доспе до слузокоже дисајних путева, шири се ка лимфним чворовима, јетри и слезини.
Инкубација је поприлично дуга (месец дана), а потом се развијају отоци лимфних чворова, гушобоља уз повишену температуру, бол у мишићима, умор и малаксалост. Такође је присутан и губитак апетита, као и увећање слезине и понекад и јетре. Симптоми могу обухватити и отечене крајнике, осип, жутицу, анемију и друго. Ретко се могу јавити и пуцање слезине, упала плућа, енецефалитис и менингитис.
Инфективна мононуклеоза се лечи симптоматски, дакле нема специфичне антивирусне терапије. Обавезно је мировање и поштеда од физичке активности, уз одговарајући дијетални режим исхране уз узимање доста течности.
Заборавите на масну храну
Болест мање напада особе које се здраво хране, а ако нисте имали у томе успеха, ево шта можете да урадите. С обзиром да мононуклеоза поред горе наведеног напада и слезину и јетру, обавезно у исхрани морате избацити све што је масно и што шкоди јетри. То обухвата:
- црвено месо (свињетина, јунетина, нарочито масна меса)
- уље, маслац, маргарин, мајонез, павлака, топљене и тврде сиреве и скоро све масне прерађевине
- бели хлеб и сва пецива (заобиђите пекару), рафинисану индустријску храну (чипс, крекере, кокице, кекс, кремове, газирано, посластице…)
- конзервиране производе и шећер
- све пржено или поховано
- жуманца
- алкохолна пића, газирани сокови, кофеин, никотин.
Шта јести?
Треба јести све што нема масти, почните са намирницама које регенеришу јетру и остале унутрашње органе. Користите обрано млеко и пробиотски јогурт, кефир и обавезно сурутку и млади немасни сир. Од поврћа слободно једите скоро све, јер поврће благотворно делује на рад унутрашњих органа, а пожељно је увести и суплементацију Б витаминима. Правилно се хидрирајте, пијте 6-8 чаша воде, а можете пити и биљне чајеве без шећера.
Такође једите и:
- зелено лиснато поврће, парадајз, црвену паприку, шаргарепу, цвеклу…
- воће које садржи антиоксидансе: сад у сезони- јагоде, трешње, вишње, малине, купине, боровнице; зими цитрусе
- бело месо живине (пилетина, ћуретина)
- рибу, нарочито богата омега 3 масним киселинама
- девичанско хладно цеђено маслиново уље
- интегрални хлеб, ражени или хлеб од проклијалог зрна
Дужина дијете зависи од резултата АСТ и АЛТ (ензими јетре, можете их контролисати на недељном нивоу) – када се они врате на нормалу, после две недеље можете полако уводити и остале намирнице које су вам забрањене. И даље не оптерећујте се физичким вежбањем, бар неких пола године - наводи нутрициониста Јасна Вујичић.