НЕ ТРЕБА ДА ВАС БУДЕ СРАМОТА! Испуштање ГАСОВА је физиолошка потреба, али ако ГОЛУБЕ прате и ови сипмтоми, време је да посетите ЛЕКАРА
Докторка открива зашто су неки дани гасовитији од других
Било да вам је испуштање гасова смешно, одвратно или волите да се претварате да то никада не радите, то је телесна функција коју сви обављамо. Физичка потреба позната и као пуштање голуба (међу другим, мање лепим именима), у просеку се произведе код мушкараца 14 до 25 пута, док код дама од 7 до 12 пута.
Али признајте, има тренутака када вам се чини да премашујете овај дневни просек. Зашто је ово? Др Патриша Раимонд, лекар и сарадник Америчког колеџа за гастроентерологију, објаснила зашто су неки дани гасовитији од других.
Ручак од ПРЕКЈУЧЕ - да или не? Стручњаци објашњавају шта се дешава са ЦРЕВИМА ако неколико дана једемо ИСТУ ХРАНУ - сада је све јасно
Тихи убица који разара СРЦЕ И МОЗАК: Нова студија о ДИЈАБЕТЕСУ дошла до шокантних открића о томе ко је УГРОЖЕН, зато ево како да СМАЊИТЕ шећер у крви
Прво, зашто испуштамо гасове?
Сви испуштају гасове. Што се тиче тога зашто ово радимо, па то је физиолошка потреба. Морамо ослободити сав тај цревни гас који се накупља као резултат варења хране.
Овај гас се може наћи у целом дигестивном тракту, укључујући желудац, танко црево, дебело црево и ректум. Гас се такође аутоматски акумулира као резултат гутања ваздуха, када жвачемо или разговарамо. Нагомилавање може бити узроковано и акумулацијом бактерија у нашим цревима и угљеним хидратима који нису правилно сварени.
Гасови у ваздуху
Да ли сте икада приметили колико вам је теже да их задржите када сте у авиону? За ово постоји разлог. Истраживања су показала како велика висина узрокује ширење ваздуха у нашим телима. Заузврат, то доводи до надимања и на крају испуштања гасова.
Здрава исхрана
Не вари се сва храна коју једемо. Све што наше танко црево не обради преноси се на наше дебело црево, где се спрема за избацивање. Нажалост, најсмрдљивије голубове дугујемо најздравијој храни. Истраживања су показала и да воће, поврће, интегралне житарице и махунарке стварају смрад. Црни лук, броколи, карфиол, купус и клице садрже угљене хидрате зване рафиноза, које стомак и танко црево такође не могу да сваре.
Превише ваздуха
Постоје два 'извора' наших прдежа. Један је гас произведен у дебелом цреву. Други је ваздух који гутамо, а који се пробија кроз наш дигестивни тракт. Добра вест је да, ако гутате много ваздуха, гасови који су нуспроизвод обично немају мирис, али постоје и тихи, али "смртоносни гасови". Зову се 'аерофагија' и узроковани су брзим једењем, жвакање гума или газираним пићима.
Апсорпција
Сада пређимо на тиху, али насилну сорту. Када је посебно непријатно, то може бити зато што наша тела имају проблема са апсорпцијом одређених хранљивих материја. Сви различито реагујемо на различите врсте хране, али најчешћи проблеми са којима људи имају проблема су шећери из угљених хидрата, а затим лактоза.
Нешто озбиљније
Количина и 'квалитет' наших гасова ће се разликовати из дана у дан. Али др Рејмонд предлаже да периодичне епизоде, гасове и надимање које долазе са болом или другим симптомима као што су дијареја или затвор, треба разговарати са својим лекаром. Превише гасова и непријатног мириса могу бити симптоми здравствених стања као што су ИБС и целијакија.