Један пад је довољан да останете инвалид: Српски доктор објашњава који је НАЈБОЉИ ЛЕК за овакве повреде!
Узрока повреде карличног прстена може бити много, а најбољи лек за опоравак јесте само један – операција.
Током свог живота човек се може наћи у многобројним непредвиђеним ситуацијама које могу бити опасне по живот, а међу њима јесу и падови и повреде које могу озбиљно угрозити здравље, али и будући живот. Једна од веома озбиљних повреда која вам се може догодити јесте повреда карличног прстена, а отежавајућа околност приликом таквих повреда јесте то што особа може постати инвалид уколико се повреда оперативно не санира.
Повреде карлице односно карличног прстена спадају, са повредама кичмених пршљенова, у најтеже повреде коштано-зглобног апарата. Такве повреде вам се могу догодити приликом спортских активности, као што су на пример скијање, планинарење или било које друго бављење екстремни спортом. Нажалост, неретко се такве повреде појављују након саобраћајних незгода, али могу настати и као повреда на раду или приликом обављања свакодневних активности. Узрока повреде може бити много, а најбољи лек за опоравак јесте само један – операција.
Професор доктор Владимир Хархаји рођен је у Новом Саду, ту је завршио медицински факултет и специјализацију. До фебруара 2020. године радио је у Клиничком центру Војводине, где је последњу годину провео на месту Управника Клинике. Од тада је члан тима ортопеда Поликлинике ОРТО-МД и Специјалне хируршке болнице „ПАРКС – Др ДРАГИ“ у Новом Саду. Прву самосталну операцију карлице урадио је 2008. године, а 2009. године је био полазник светски познатог и признатог Летоурнеловог курса за збрињавање повреда карличног прстена и чашице зглоба кука.
Лечење повреда карличног прстена спада у домен ортопедских хирурга, а један од најбољих који се бави оперисањем таквих повреда већ 12 година јесте професор доктор Владимир Хархаји из Новог Сада.
- Оперативно лечење нестабилних повреда карличног прстена је велик изазов. Изазов због комплексне анатомије самог прстена, због често удружених повреда и других делова коштано-зглобног система. Уколико се ради о тзв. нестабилним повредама карличног прстена операција је једина опција која омогућава повређеној особи враћање животним и радним активностима на исти или готово исти ниво као и пре задобијања повреде - истиче доктор Владимир Хархаји.
Овакве повреде се не дешавају само старијим особама, већ у већини случајева управо младима и то од најраније младалачке доби. Највећи број повреда дешава се у узрасту од двадесете до педесете године живота.
-Веома је важно да се такав вид трауме лечи адекватно, како би повређени могао да настави да води “нормалан” живот без потешкоћа у ходу или инвалидитета. Уколико се повреда неадекватно лечи, пацијенти развијају велику инвалидност и имају проблем у свом даљем животу и раду, њихова породица такође, али и цело друштво. Социјалне, али и економске последице неадекватно лечених нестабилних повреда карличног прстена је велика и управо из тих разлога неопходно је њихово збрињавање на адекватан начин, према савременим принципима лечења – истиче доктор Хархаји.
Свака повреда карлице изискује операцију, како повређена особа не би дошла у ситуацију да свој будући живот води уз одређени степен инвалидности. Такође, опоравак траје много дуже него када се повреда санира операцијом. Неизбежни су и одређени проблеми приликом ходања уколико се не изврши операција.
- Оперативни третман се индикује код нестабилних повреда карличног прстена. Нестабилна повреда подразумева да је карлични прстен истовремено повређен или поломљен у предњој и задњој половини. Веома често је због такве нестабилност сам прстен деформисан. Неоперативно лечење такве једне повреде подразумева строго лежање у постељи у трајању од 8 до 10 недеља, после којих се започиње са рехабилитацијом тј. вертикализацијом пацијента која траје и по више месеци. Опоравак у овом случају знатно дуже траје, по правилу је непотпун, а пацијенти целог живота имају измењену шему хода у виду шепања, проблема са дужим стајањем и ходањем, понекад и седењем, често су и ноге неједнаке дужине због вертикалног померања повређеног дела карлице. Ово су разлози због који се нестабилне повреде карлице оперативно лече – истиче доктор Хархаји и додаје:
- Циљ операције је да се нестабилна повреда карлице стабилизује што омогућава већу мобилност пацијента у постељи, рано започињање вежби јачања мишића, враћања кондиције, а веома често ове операције омогућавају да се пацијент и раније подигне из кревета. Ход свакако извесно време буде без ослонца на ногу са повређене стране, али ипак могу да устају и ходају уз помагала.
Дужина опоравка код оваквих повреда зависи од тога да ли се ради о изолованој повреди карлице или су присутне и удружене повреде, као и које су те неке додатне повреде других органа или органских система.
- Уколико се ради о изолованој повреди, која је оперативно збринута, пацијент већ првог постоперативног дана може да седи у постељи и устане уз помоћ помагала и обученог терапеута. Такође, одмах се започиње са мобилизацијом свих зглобова ногу, уколико нису повређени, као и са вежбама јачања мишића. Уколико је опште стање пацијента стабилно, а нема других повреда или су и оне на адекватан начин збринуте, пацијент већ после 5-6 дана може да се отпусти из болнице. Са ослонцем на ногу повређене стране карлице се започиње у зависности од типа повреде и начина стабилизације после 4-6 недеља. После тога је обавезан физикални третман од стране стручног физиотерапијског тима, и опоравак буде завршен за 3-4 месеца – објашњава доктор Хархаји.
Главни процес опоравка завршава се у року од 3 до 4 месеца и управо тада ћете бити у могућности да ходате без икаквих помагала и да наставите са јачањем мишића и да се тиме враћате свим активностима које сте имали пре повреде.