ЈЕДАН ВИТАМИН СПРЕЧАВА ТЕЖАК ОБЛИК КОВИДА: Доктор објаснио како се узима, 1 СТВАР је битна
Имунолог др Каменов коментарисао резултате нове студије која је потврдила да ниво витамина Д утиче на тежину клиничке слике код оболелих од ковида. Објаснио све о овом витамину!
Велика научна студија спроведена у Израелу показала је дасу људи који имају мањак витамина Д изложени чак 14 пута већем ризику да добију тежак облик короне. Имунолог др Борислав Каменов о томе је више пута говорио од почетка пандемије, али за то није имало доказа, а сада је у Јутарњем програму на ТВ Прва коментарисао ова нова открића.
"Студија каже да је 14 пута већа шанса да добијете тежи облик вируса ако имате мањак витамина Д. То би значило 14 пута већа шанса да страдате. Ова студија је добра зато што су они одређивали витамин Д пре него што су дошли у фазу да се разболевају, па су корелисали нивое витамина у претходном стадијуму, када су били здрави и са оним шта се дешавало када су се разболели. То је исправно јер како кажу, ’касно Марко на Косово стиже’, ако стигнете касно тешко ћете да добијете неке резултате".
ТРИК ИЗ МУЗЕЈА: Уз помоћ овог састојка решићете се ПРАШИНЕ на ДУЖЕ ВРЕМЕ, јефтино је и веома делотворно!
ЗАТРУДНЕЛА ЈЕ СА САМО 11 ГОДИНА: Одлучила је да РОДИ, а када видите ОЦА бебе заледиће вам се крв у жилама!
Др Каменов је истакао да то не значи да не треба да узимате витамин Д кад сте се већ разболели.
"Можете да почнете да узимате витамин Д кад се већ разболите, али ефекти су много мањи. Ја сам то видео и по пацијентима који су били због других ствари у тешком стању, и онда кад су исправили храну, кад су почели да узимају витамин Д, сви се разболе, само они не".
Оно што нас све занима је које дозе овог витамина треба узимати, али имунолог истиче да се то може рећи начелно, међутим, потребно је да се код свакога појединачно одреди доза након провере нивоа витамина у крви.
"За децу то је 500-1.000 јединица, за малу дечицу која су пред школу то је 2.000, одрасли који су млади 3.000-4000, нешто старији могу 5.000, а они као што сам ја врло често и 10.000 није довољно. Али ако се то не измери, не може да се каже да ли је довољно или је превише".
Др Каменов објаснио је и зашто је овај витамин толико моћан.
"Кад је у питању витамин Д, ствар је много комплекснија од тога колико овог витамина узимамо. Он повећава могућност макрофага да препозна непријатеља, да га уништи, значи те ћелије које убијају вирусе, оне кад имају довољно витамина Д активирају тај одговор и спречавају инфламацију и цитокинску олују. Јер нас на крају убије имунски систем, не убије нас вирус, витамин Д директно зауставља ту олују и онемогућава да ми страдамо ако је у довољним количинама. Али уз то, није битан само ниво витамина Д који узимамо, него колико се трујемо ако узимамо лошу храну, не узимамо пробиотике...".
Доктор објашњава да када у телу има токсина, витамина Д "никад није довољно".
"Зато то не могу сви једнако да узимају, него да се прво види коме колико треба. То може да се провери из крви, одреди се ниво", додаје, па објашњава шта је још важно осим количине витамина.
"Друго што је важно је стање црева и пробиотици, ако су црева лоша, ако се он трује храном, има проблеме надимање, гасове, осећа умор, он је већ затрован, мора да исправи храну и да узима пробиотик. Пробиотик може доста да побољша стање и да смањи потребе за витамином Д".
Имунолог је одговорио и на питање која храна прави највећи проблем цревима.
"Највише казеин, кравље млеко ствара токсине, казеин је врло жесток. То знамо од раније за лактозу, али многи људи не подносе казеин, не подносе хлеб, глутен не подносе. Ти људи који имају проблем они имају гасове, надимање. Шећер у принципу није добар да се конзумира, боље је да се користи воће, воћне торте...".
Доктор је на крају истакао да витамина Д има у месу, јајима, рибама северних мора, али да у свему томе највећу улогу игра Сунце, те да када га нема – "у месецима који имају слово Р у називу" – морају да се узимају суплементи.