ЈЕДНА ОД НАЈКВАЛИТЕТНИЈИХ НА СВЕТУ: Лисичарка је гљива непроценљиве ЛЕКОВИТЕ и ХРАНЉИВЕ вредности!
Здрава и укусна.
Гљива Chantarellus цибариус или у народу позната као лисичарка је наранџасто жуте боје и левкастог изгледа, расте обично у групи гљива из исте фамилије у симбиози са кореном листопадног и зимзеленог дрвећа, најчешће храста и јеле. Развија се обавезно испод дубљег слоја лишћа, иглица или земље и крај храстова и борова, може се пронаћи и близу обале.
ЗАУВЕК РЕШИ ПРОБЛЕМ ХРКАЊА: На потпуно природан начин до МИРНОГ СНА!
ЈЕДНОСТАВАН НАЧИН ДА ПРОВЕРИТЕ ДА ЛИ ТИ НЕДОСТАЈЕ ЦИНК - Ево како то НАРУШАВА твоје здравље
Ове гљиве стоје на врху најквалитетнијих на свету. Лисичарка је позната као чувар здравља и природни је извор антибиотика и мноштва витамина. Осим што између осталог садржи 8 есенцијалних аминокиселина, беланчевине, протеине, ензиме, полисахариде, провитамин А, витамине Б комплекса, Д2 и Ц, лисичарка је нискокалорична, а 90% њеног састава чини вода. Зато је омиљена и међу људима који пазе на линију. У 100г лисичарке има само 12 килокалорија.
Богата је калијумом, важним за пробаву и срце, али и калцијумом, кључним за здраве кости. Уз то је богата и магнезијумом, који је потребан за правилан рад срца и крвотока, као и фосфором неопходним за нормално функционисање мозга. Како садржи витамин Д који организам сам производи само за време сунчаних дана, лисичарка може бити прави спасилац када наиђу кише и тмурно време, а препоручују се код превенције болести костију, рахитиса, остеопорозе и слично.
Постоје научни докази о позитивном утицају гљива на људско здравље. Неке гљиве садрже антибиотике, а неке и имуностимулансе, састојке који помажу у борби против тумора и вируса, јачају имуни систем, снижавају крвни притисак, регулишу ниво шећера у крви, смирују нерве, успоравају старење и слично, а када су лисичарке у питању, Кинези им већ вековима приписују моћ лечења вида и дисајних путева.
Што се тиче гљива, веома је битно да их никако не берете на своју руку. Врсни познаваоци веома лако уоче разлику, док се неискусним берачима често може десити да је помешају са сличном гљивом - заводницом, која је отровна.
Многе врсте гљива су поред лисичарки веома храњљиве, које поред тога имају и медицинску примену, те би свакако требало што више да их уврстимо у нашу исхрану и тиме учинимо услугу и нашем организму.