ЈЕТРА ОВО ТЕШКО ПОДНОСИ - Обратите ПАЖЊУ на ове три ствари при куповини ЈАБУКА, одмах се примети
Како би јабуке што дуже остале свеже премазују се парафином, а ово може бити прилично оптерећујуће за јетру, зато приликом куповине овог воћа обратите пажњу на неколико детаља који су од пресудне важности.
Да би воће дуже трајало у зимском периоду, оно се третира парафином који настаје прерадом уља. Проблем са овим састојком јесте што се тешко обрађује, чак ни јетра није у стању да раствори ову лепљиву масу.
Парафин се најчешће користи за јабуке, зато је веома важно да научите како да одаберете најбоље примерке и минимализујете штетно дејство овог састојка.
Проверите да ли је јабука оштећена
Јабука је већ покварена ако се на њеној површини виде труле, тамносмеђе флеке које су веома меке на додир. Међутим, мање мрље или избледела кора уопште не значе да је јабука "лоша", већ је то природна карактеристика зрелог воћа.
Нежно обришите место где је сумњива мрља и уверите се да ли је заиста реч о трулежи, а не прљавштини. Трагови од ударца могу да буду мањи и плитки, па неће бити проблем да се одстране ножем. Али ако на јабуци постоји велико удубљење или већа мека површина, онда је највероватније трула и то не само на површини.
Претерано светла боја јабуке је знак за упозорење, једнако колико и када је “савршено” уједначена. Све то указује да је воће подвргнуто снажном хемијском третману. Због тога је најбоље да одаберете плодове који нису превисе светли, који су заправо мање атрактивни на око, али изгледају природније.
Прегледајте кору воћа
Кора јабуке не само да је чврста, већ и сува и не треба да буде лепљива. Ово је показатељ да воће није третирано воском или парафином. Постоји неколико једноставних начина да уклоните парафин. Најлогичније је да скинете кору. Друго, воће можете да ставите у посуду, сипате воду и оставите да тако одстоји сат времена. На овај начин ће се растворити штетне материје на површини. И на крају, можете да навлажите салвету јабуковим сирћетом или лимуновим соком и пребришете воће.