Имате проблем са СНОМ? Поједите ову воћку пред спавање и спаваћете као беба
Будите одморни
Много људи има проблема са несаницом. Она се јавља како старимо, неко не може да смири мисли, друге муче звукови около.
Због ОВИХ свакодневних животних навика СТРАДАЈУ БУБРЕЗИ - Ево шта је потребно да промените
Потребна је само ВОДА И овај ЗАЧИН - Чај који штити од вируса, бактерија и прехладе, одличан је за јачање имунитета!
МУЧИ ВАС ЈУТАРЊИ КАШАЉ? Ако неке навике избаците из живота, можете да га се решите заувек
Најважнији хормон за спавање је мелатонин, а његов прекурсор је серотонин.
Мелатонин производи наша пинеална жлезда, а што је дужи сан, више ће бити и мелатонина, који утиче и на женске хормоне и помаже у регулисању менструалног циклуса.
Овај хормон се бори и против дегенерације нерава, убрзане током Alchajmerove или Паркинсонове болести. Његова производња у телу је највећа пред сам пубертет, а онда се стабилизује до 40. године. После 90. године, ниво мелатонина опада.
Научници су открили да супстанце које утичу на мелатонин можемо наћи и у храни. Конкретно, серотонин и антиоксиданси којих има у неком воћу може да помогне да лакше заспимо, дуже спавамо и ређе се будимо. Такав је случај са трешњама, као и кивију који је доступан у дужем периоду током године.
Јединствени хемијски састав чини их благотворним за све оне који имају муке са сном. Серотонин је, заправо, прекурсор мелатонина.
Истраживања су показала да је довољно појести киви један сат пре спавања, сваке вечери током четири недеље. Код трећине испитаника је, захваљујући томе, дошло до значајно ранијег падања у сан и много ређег буђења. Њихово укупно време спавања, баш као и ефикасност сна, односно количина одмора су се значајно повећали, тврде истраживачи.