КОБНА ДОЗА: Ево колико ВОДЕ смете да попијете у току дана, а све преко тога може НАПРАВИТИ ПРОБЛЕМ!
Умерено!
Познато је да је вода неопходна за живот и нормално функционисање организма. Али, треба знати и да конзумирање превелике количине воде може негативно да утиче на здравље. Нутрициониста Ведрана Дучкић указала је на опасност коју вашем организму може проузроковати велика количина воде.
БЛИЖИ СЕ ЛЕТО! Изгледајте савршено у купаћем костиму! Затегните Г*ЗУ уз пар једноставних ТРИКОВА!
Она тврди да уколико пијете више воде него што ваши бубрези могу поднети, можете пореметити природну равнотежу натријума у крви и изазвати хипохидрацију и хиперхидрацију, а последице могу бити и смртоносне.
"Није ти ништа!" Многи вам ово кажу, али вас БОЛИ, осећате МАЛАКСАЛОСТ... Реч је о ОЗБИЉНОМ ПОРЕМЕЋАЈУ!
- Као што су познате све последице дехидрације тела и хиперхидрација може штетно да делује на организам. Ако уносимо више воде од наших стварних потреба, тело ће да избаци вишак путем бубрега. Међутим, проблем је што се елиминисањем вишка воде губи и део натријума у плазми, те долази се повећа волумен унутарстаничне течности и настаје отицање ћелија свих органа, нарочито мозга и плућа - каже Ведрана.
Симптоми хиперхидрације
Најпре се јавља отицање, те висок притисак, мучнина, повраћање, конфузија, а може доћи и до слабости целог тела и грчења мишића што доводи до стања хипонатремије.
ДОДАЈТЕ МАЛО У МЕСО! Ова НАМИРНИЦА је ОДЛИЧНА за имунитет, крвни притисак, али ОВО је њен ГЛАВНИ АДУТ!
Хипонатремија може да проузрокује тровање водом, кому или смрт усред застоја рада срца или отказивања рада других виталних органа попут плућа и мозга.
Иако нема ничег забрињавајућег у томе да за време великих врућина попијемо већу количину воде, проблем је када исту ту количину пијете ођедном и пребрзо.
Наиме, бубрези могу пробавити тек око пола литре воде по сату па вода коју не могу избацити путем мокраће постаје опасна по здравље.
Количина воде је потпуно индивидуална и зависи од читавог низу фактора здравственог стања појединца до физичке активност и знојења, масе тела, доба и пола. Када бисмо одједном унели шест литара воде у тело та количина би представљала тзв. леталну дозу за воду. Али, оволику количину није могуће попити одједном, па је вероватноћа постизања леталне дозе мање вероватна.
"Није ти ништа!" Многи вам ово кажу, али вас БОЛИ, осећате МАЛАКСАЛОСТ... Реч је о ОЗБИЉНОМ ПОРЕМЕЋАЈУ!
Може ли доћи до тровања и које су препоручене дозе?
Мала је вероватноћа, али да бисмо уносили воду у количинама које ће тело довести у стање еухидрације, припазите да не дође до хиперхидрације и губитка електролита натрија, калијума, калцијума, магнезијума и цинка.
Препоручени унос воде
- за жене око 2 литра воде дневно
- за мушкарце 2,5 литра воде и више дневно.
Али, с обзиром на то да се стварне потребе заиста разликују због здравственог стања појединца, укупне енергетске потребе, ниво физичке активности, ове потребе могу знатно да се разликују и треба се индивидуално прилагођавати", наводи Ведрана.
ТРИ одлична трика да слаткише ЗАОБИЛАЗИТЕ у широком луку! ОЛАКШАЈТЕ себи!
Потреба за течношћу може да се израчуна на основи укупне енергетске целодневне потрошње калорија. Препорука је уносити 1 мЛ воде/кцал просечне енергетске потрошње код активности које не подразумевају јачи физички напор или екстремније услове околине.
ПАТИТЕ ОД БОЛНИХ МЕСТРУАЦИЈА? Пробајте овај чудесни и јефтини ЧАЈ!
"Међутим, промена интензитета физичке активности, као и промене времена, могу знатно да утичу на препоручени дневни унос, па то може износити и пет или више литара дневно код спортиста, а препорука је и надокнада електролита".
Пратите боју своје мокраће
- Тамна боја- дехидрираност.
- Светла боја - преоптерећење бубрега.