КРАЈ ПОСТА
КО ЈЕ ПОСТИО НЕКА ДОБРО ПАЗИ - Нутрициониста саветује колико јаја појести и да ли у том случају смете јести руску салату, или је то ПРЕВЕЛИК ШОК ЗА ОРГАНИЗАМ?
Као да нам је последње – тако би неретко могао да се опише однос већине људи према храни током празника. Многи се воде паролом „даћу себи одушка“, па тих дана конзумирају тешку храну која, у комбинацији са свим пропратним посластицама, алкохолом, газираним и негазираним соковима, у стомаку ствара осећај тежине, константне надутости и тромости.
Ове године, на радост многих, првомајски и ускршњи празници су спојени, па ће доста наших грађана бити на мини-одмору, уживати у природи са пријатељима, а то подразумева и доста хране – код нас Срба углавном масне и висококалоричне.
За 1. мај ће се роштиљати у природи и месо ће се јести на сваком ћошку, док ће за Ускрс краљеви трпезе бити печење, јаја и, наравно – незаобилазна руска салата.
Ко је постио, нека добро пази
Посебно ће велики проблем бити за све оне који су постили током ускршњег поста.
– Они морају полако да уводе ту храну, једно јаје ритуално, мало меса. Организам је неприпремљен на масноћу и њихова јетра је неспремна. Треба пробати од свега помало – каже нутриционисткиња Бранка Мирковић.
Како каже, не треба избегавати храну током празничних дана, али је пожељно јести је у мањим количинама:
– Није проблем појести ни месо ни колач, али треба јести умерено.
Истиче да здрави људи могу да поједу и три-четири јајета, али је проблем ако додатно унесу јаке протеине. Јаја која су офарбана држе се у фрижидеру и можемо после празника да их користимо за неко друго јело. То је моја препорука. Немојте да журите да их све поједете у та два дана – истиче наша саговорница.
Салата и минерална вода за бржи метаболизам
Да бисмо убрзали метаболизам, треба јести салате, свеже поврће, добро је пити и минералну воду, а у крајњем случају купити и неки дигестив у апотеци.
Нутриционисткиња саветује да треба обратити пажњу на трајање бола у стомаку.
– Ако се бол појављује повремено, није страшно, али ако траје у континуитету, онда се треба обратити лекару. То су интензивни болови који трају дуже од једног или два сата – каже она.
И алкохол може да направи велики проблем
Велики проблем може да изазове и пијење алкохола, поготову претерано.
– Алкохол, посебно у комбинацији са слатким, директно делује на јетру. Ако унесемо пуно угљених хидрата, па још и алкохол са доста шећера, онда је јетри тешко да то преради. Многи и не знају да болују од болести неких органа, а онда се баш током празника то манифестује. Треба бити обазрив и ту нема приче – каже Марковићева.
Мајонез у руској салати калоријски убица, а тек грицкање између оброка…
Наша саговорница објашњава да никако не би требало да комбинујемо руску салату и печење, мада је, ако је реч о малим количинама, то дозвољено.
– “Калоријски убица” у руској салати јесте мајонез. То је чиста масноћа. Има је свугде – у кромпирићима, месу, колико год крто изгледало. Доста је масти и у колачима. Не би било лоше ни руску салату јести саму. Ми све сипамо као да нам је то једино јело – наглашава нутриционсткиња, и додаје да је велики проблем и грицкање између оброка.
– Кад год узмете нешто између оброка (најчешће у трећем сату након оброка, када инсулин треба да пада), активирате лучење инсулина. Када је инсулин активан и ван ћелија, блокира разлагање масти. Тада више није важно да ли сте унели 30, 40, 200 или више калорија, јер чак и ако једете бадем, организам се понаша као да једете прави оброк. А убрзо након тога поново осећате глад – каже Марковићева.
Када између оброка једете нешто слатко, само тренутно подижете енергију, јер вас тај шећер убрзо уводи у хипогликемију и ствара нову потребу за њим. Треба се трудити да имамо оброке као и сваког дана – доручак, ручак и вечеру. За доручак то могу да буду јаја, нешто сухомеснато, за ручак може и месо, али обавезно и свежа салата. Вечера, наравно, не треба да буде толико калорична.
Оно што никако не бисмо смели да радимо, а што већина и зна, јесте да легнемо пошто се наједемо.
– То никако није добро, јер онда се још више умртвимо – наводи нутриционисткиња.
Будући да ће доста људи првомајске празнике обележити у природи, пожељно је, каже саговорница, да се више баве шетњом, играма лоптом, самом припремом роштиља, а мање конзумацијом.
Надамо се да ћете се бар делимично придржавати ових савета стручњака.
Србија Данас/Nsuzivo.rs/24sedam.rs/Prenela: Т.О.