КОМБИНОВАЊЕ ВОЋА, ПОВРЋА И МЕСА! Ове НАМИРНИЦЕ никада НЕМОЈТЕ КОНЗУМИРАТИ заједно!
Ево како је исправно!
Најчешће нам оброци садрже од свега по мало. Тако су нас учили и тако су нам спремали храну. Али није свима важно како комбинују намирнице. Али, ако се не осећате добро после укусног оброка, ако осећате надутост и тежину уместо пријатности, можда би вам више одговарало да пратите упутства за правилно комбиновање хране.
ОВИХ 10 СТВАРИ СВИ РАДИМО ЈЕР ВЕРУЈЕМО ДА ПОМАЖУ: Лекари тврде да ШТО ПРЕ треба да престанемо!
Сусрет са ЊИМА чини вас ИСЦРПЉЕНИМ и НЕВОЉНИМ? Ево како да препознате људе који од себе увек праве ЖРТВЕ
Теорија о комбинавњу намирница кренула је из чињенице да се различите наминице другачије варе. Наравно да месу и кромпиру требају другачији ензими, другачија киселост средине и различито време да би се разградили. Тек када наш дигестивни систем заврши посао разлагања намирница до последњег молекула, тада се основни нутријенти абсорбују. И зато је претпоставка да уколико се ова храна не “извари“ до краја, односно ако нису постојали адекватни услови за њено варење, остаци несварене хране остају у нашим цревима и доводе до тегоба.
КОЈА СУ ТО ПРАВИЛА КОМБИНОВАЊА НАМИРНИЦА?
Прво и основно правило јесте да не комбинујете протеине и угљене хидрате.
Протеини се слажу са поврћем и угљени хидрати се слажи са поврћем, али протеини и угљени хидрати се не слажу међусобно у истом оброку. Наиме, ове две групе намирница се варе у другачијим условима са другачијим ензимима и ако се узимају заједно долази до недовољне разградње протеина што доводи до осећаја тежине у стомаку и надутости. Односно, уколико комбинујете ове две групе намирница време варења се продужава на 12х уместо класичних 1-2 за угљене хидрате и 3-4х за протеине. Дакле, у истом оброку не би требало да имате тесто, пиринач, хлеб, житарице и са друге стране месо, рибу, јаја, млечне прозводе. Често се у протеинске намирнице убрајају и орашасто воће, авокадо, кокос, чак и соја. У сваком случају ако теже варите соју и сојине производе, можете пробати да је одвојите од рецимо пиринча или тестенине.
Протеинске намирнице можете јести два сата од уноса угљених хидрата а угљене хидрате можете јести 3х после протеина. Многе особе су приметиле побољшање само док се придржавају овог савета, те је мој предлог да кренете од овог правила и да га се придржавате бар недељу дана. За то време ћете сигурно знати да ли вашем телу прија одвајање намирница.
Друго правило се односи на одвајање протеинских намирница од масти и уља.
Намирнице богате мастима су наравно све врсте уља и масти, те би према овом правилу требало избегавати сво пржење хране (одличан савет!), али и преливање протеинске хране девичанским уљем (нисам сигурна да је добар савет). Свакако да је здрава припрема хране важна, тако да ово правило углавном подржавам јер заиста нема потребе да пржимо намирнице, кад је много боље да их спремамо на роштиљу или у кесама за печење. На жалост, према овом правилу не бисмо смели да стављамо маслиново уље на салату уз протеинску намирницу, што ми се чини да није баш најбоље решење.
Треће правило се односи на комбиновање воћа и поврћа.
Разлог за ово правило лежи у чињеници да воће садржији простији шећер од поврћа. У воћу можемо наћи углавном дисахариде (два молекула шећера) или моносахариде (један молекул шећера). Они се брже разграђују од поврћа које садржи комплексне шећере (влакна и скроб). Шећери ће се абсорбовати тек кад сви пређу у један молекул шећера и то у танком цреву што је бржи процес за воће него за поврће. Скроб се раствара већ у усној дупљи, али много спорије уз присуство različith ензима те му треба више времена да се абсорбује. Зато је савет да се воће једе сат времена до 30 минута ПРЕ или ПОСЛЕ оброка. И иако смо можда навикли да се нечим засладимо после ручка, то не само да не сме да буде слаткиш, не сме да буде ни воће. Шта год да поједете после ручка, остаће заробљено у стомаку и правити озбиљне тегобе. Неки од теоретичара комбиновања намирница наводе и неке посебне карактеристике појединих намирница које се разликују од уобичајених. На пример, парадајз који сматрамо салатом се сматра воћем и то киселим воћем као што су лимун и наранџа.
Четврто правило је да диње и лубенице треба јести одвојено од свих других намирница. Њих не треба комбиновати ни са чим и не треба их јести у вечерњим сатима.
И сада кад знамо шта не треба, да видимо шта треба и може да се комбинује.
Најлакше ћете „играти по правилима“ ако у једном оброку узимате једну врсту намирница. Тако, за доручак можете јести искључио воће, за ручак скробне намирнице, а за вечеру протеине. Наравно, количина хране коју треба да поједете је највећа до поднева, а према вечери се полако смањује.
Друга опција је да правилно комбинујете намирнице у једном оброку. Тако на пример за доручак можете јести воће, односно комбинацију воћа из исте групе. Воће се најбоље вари само, без додатака.
И само мала напомена: комбиновање намирница није пут ка мршављењу. Ако желите да мршавите можете комбиновати намирнице али исто тако морате и јести мање него што сте јели раније, односно направити калоријски дефицит.
ТРИ ПРАВИЛА КОЈА ЋЕ ВАС ДОВЕСТИ ДО ИДЕАЛНЕ КИЛАЖЕ: Све дијете се заправо своде на ОВО!
Да ли сте се запитали? Научници објаснили зашто је женама увек хладније него мушкарцима
Чаша пуна здравља: Ево зашто треба пити лимунаду с медом сваки дан
Препознајте на време: Пет знакова који упућују на камен у бубрегу
СМАЊУЈЕ РИЗИК ОД СРЧАНИХ БОЛЕСТИ И МОЖДАНОГ УДАРА: Ево зашто РИБА треба да се нађе на вашем МЕНИЈУ!