АЛЕРГИЈА ИЛИ КОРОНА? Ових 6 СИМПТОМА су кључне РАЗЛИКЕ, а ево да ли се вакцинисати ако имате алергију
Стиже нам пролеће, када биљке цветају и испуштају полен у ваздух – што значи да је пред нама сезона алергије
Ако имате алергију, најважније је да на време узмете терапију. Терапија, иначе, није препрека да примите вакцину против ковид-19 инфекције. Пре вакцинације обавезно се посаветујте с лекаром, који ће вам рећи која је вакцина најбоља за вас зависно од тога које лекове пијете.
Стиже нам пролеће, када биљке цветају и испуштају полен у ваздух – што значи да је пред нама сезона алергије. Симптоми алергије почеће да се примећују већ почетком марта, а смењивање алергена у ваздуху трајаће дуго јер амброзија је код нас присутна све до октобра, што многима доноси велике тегобе – цурење из носа и запушен нос, кијавицу, кашаљ, свраб и сузење очију, проблеме са синусима...
Додатни проблем сада представља вирус короне, који је и даље активан, па се особе с алергијама плаше да ли ће моћи да разликују симптоме ковида и алергије, а мучи их и дилема да ли могу без проблема да се вакцинишу против ковид-19 инфекције и шта ако су почели да пију терапију за алергију – треба ли да направе паузу пре вакцинације?
Све ваше дилеме разрешава доц. др Нинослава Драгутиновић, оториноларинголог-аудиолог.
– Најважније је да не чекате да се симптоми алергије испоље, већ да обавите консултацију са отоларингологом или алергологом и према препоруци започнете са терапијом, јер припрема у право време може олакшати симптоме током целе сезоне. Ако никада нису рађена алерголошка испитивања, право је време да се она ураде, како бисте уз савете лекара наступајући период провели без тегоба или са минималним симптомима – објашњава др Драгутиновић.
Када се узима терапија антихистаминицима
Препорука је да се за узимањем антихистаминика почне отприлике две недеље пре него што се обично испоље симптоми алергије.
– Антихистаминици и назални стероидни спрејеви могу помоћи у управљању симптомима алергијске реакције након што она започне, али и пре тога. Ови лекови смањују или блокирају хистамине који узрокују симптоме алергије. Не треба их узимати на своју руку. О томе ће одлуку донети лекар након прегледа, у зависности од клиничког налаза, а пре свега стања слузокоже носа.
Став струке по питању вакцинисања особа са алергијом, каже докторка, прилагођен је сваком пацијенту појединачно у складу са његовим општим стањем, стањем имуног система, анамнестичким подацима и клиничким налазом.
Вакцинација уз консултацију с лекаром
– Присуство вируса, самим тим и могућност инфекције, није контраиндикација за терапију алергија, коју у сваком случају треба да ординира лекар. Такође, особе с алергијама не треба да прекидају узимање своје терапије због вакцинације против ковида-19, чак и ако користе кортикостероиде, али обавезна је консултација с лекаром пре вакцинације – каже докторка.
Особе с тежим алергијским стањима такође треба да се посаветују са лекаром о вакцинацији и избору вакцина.
– Особе са алергијама, а које су прележале ковид-19, уколико имају природни, стечени имунитет (одређени ниво IgG) могу да се посаветују са лекаром и одложе вакцинацију. У сваком случају, без обзира на пандемију, сезонска алергијска стања треба третирати у складу са клиничком сликом, јер после годину дана лекари имају довољно знања и искуства да разликују вирусну инфекцију и алергијска стања.
Став је да може свака вакцина
Став Британског друштва за алергију и клиничку имунологију о имунизацији против заразних болести је следећи: они који имају алергије, укључујући анафилаксију (тешку алергијску реакцију), на храну, лек, вакцину или убод инсеката могу да приме било коју вакцину против ковида-19, све док нису алергични на било коју компоненту (помоћну супстанцу) вакцине. У том случају тражи се алтернатива, а вакцинацији се прилази са повећаном обазривошћу.
Симптоми алергија и ковида-19, разлике и сличности
1. Симптоми алергије се смањују узимањем лекова за алергију, а симптоми ковида не.
2. Код алергије је присутан свраб носа и очију, а свраб није симптом вирусне болести.
3. Особе са алергијама немају температуру, код ковида је грозница често присутна.
4. Код алергијских стања је могућа главобоља због последичног синузитиса, али нема болова у мишићима као код ковида.
5. Особе са алергијама могу такође имати астму, која може изазвати кашаљ, отежано дисање, стезање у грудима праћено пискавим тоновима – ковид-19 не изазива такав налаз на плућима.
6. Губитак мириса и укуса који настаје нагло карактеристичан је за ковид, али код дуготрајних алергија, претеране употребе спрејева за нос, атрофичног ринитиса такође може доћи до губитка чула мириса, али не и укуса.