Ретко коме се није десило! КРВАРЕЊЕ ИЗ НОСА најчешће безазлено, али уколико се деси ово ОДМАХ код ЛЕКАРА - не правите ову ГРЕШКУ
Сви мислимо да знамо како да га зауставимо, међутим само овако је правилно
Крварење из носа често је изненадно стање које уплаши и пацијента и његову околину. Слузница носа је ткиво које је добро прокрвљено крвним судовима, посебно у предњим делу носне преграде где се обично и јавља крварење, које је углавном безазлене природе.
Стручњаци, ипак, упозоравају да се у неким ситуацијама иза крварења, посебно код старијих особа, крије озбиљан здравствени проблем.
ОСЕЋАТЕ СЕ КАО БАЛОН? Интолеранција се не јавља само код ЛАКТОЗЕ већ и код других намирница, ево како да откријете да ли сте њихова ЖРТВА
ПОЧИЊЕ НАЈЈАЧИ ТАЛАС АМБРОЗИЈЕ У СРБИЈИ! Овај коров је најмоћнији алерген и мучиће нас до октобра, ево како да ИЗБЕГНЕТЕ алергију
Крварење из носа јавља се код 60 одсто особа једном у животу
Епистакса, како се стручно зове крварење из носа, у тесној је вези са повишеним вредностима крвног притиска. Епистакса се јавља код 60 одсто особа барем једном у животу. Већином је крварење из носа благо и краткотрајно, с тим да је епистакса код око 6 одсто особа стање које захтева медицинску интервенцију.
Крварење из носа може бити испровоцирано мноштвом фактора као што су сув ваздух, инфекције, алергије, трауме, злоупотреба алкохола.
Хипертензија најважнији фактор ризика
Од многих фактора ризика за развој епистаксе, хипертензија се сматра једним од најважнијих. Ова хипотеза постављена је на основу клиничких испитивања. Последњих година, неколико студија је испитивало везу између хипертензије и крварења из носа, али без јединствених резултата који би могли да потврде да је хипертензија најважнији фактор ризика за појаву епистаксе.
Веза између високог крвног притиска и инциденце епистаксе код хипертензивних пацијената, често је предмет расправе међу лекарима клиничарима. У систематском прегледу анализирана је корелација артеријског притиска код пацијента са назалним крварењем. У истраживање је било укључено девет студија. Шест од девет студија потврдило је да је током епистаксе код пацијената виши крвни притисак.
Патофизиологија озбиљне и спонтане епистаксе и даље нејасна
Крварење из носа у односу на хипертензију, испитивано је у клиничким условима код пацијената који су примљени у болницу због тешких и изненадних епизода епистаксе. Крварење из носа је подељено на оно тешко и животно угрожавајуће, што су биле ситуације када је пацијент морао да прими трансфузију и да се хируршки збрине, и лакше када је крварење могло да се лако заустави мерама прве помоћи.
И пацијенти са тежим и лакшим облицима епистаксе били су на терапији антикоагулансима и антиагрегантним лековима. Испитивање није завршено јасним закључцима, стручњацима је патофизиологија озбиљне и спонтане епистаксе и даје нејасна.
Којим пацијентима се саветују мере предострожности?
Сматра се, ипак, да су епизоде озбиљне и спонтане епистаксе аларм, што упућује на висок крвни притисак код пацијената. Са друге стране, чини се да хипертензија сама по себи није статистички значајан фактор који би могао да утиче на тежину епистаксе. Поједине студије додају да су пацијенти који су имали крварење из носа и висок крвни притисак чешће ургентно збрињавани.
Посебне мере предострожности у случају крварења из носа саветују се кардиоваскуларним болесницима и онима који пате од проблема са коагулацијом крви.
Када је потребно да потражимо помоћ?
Лекари саветују да када почне крварење из носа покушамо да проверимо вредности крвног притиска. Сматра се да је крварење добар аларм који указује на скок притиска. Стручњаци наводе да је скок притиска најчешћи разлог за појаву епистаксе, па потом тек повреде носа изазване чачкањем или физичком траумом.
Уколико крварење из носа траје више од 15 минута потребно је да се јавимо лекару, као и ситуацијама када је дошло до крварења и скока притиска који не можемо да оборимо.
Лекари упозоравају да када већ дође до крварења не покушавамо да забацимо главу уназад.
Пацијент треба да седне са благо погнутом главом, како се крв не би слила низ грло. Може се ставити и хладна облога на врат. Препорука је да се полако издува једна, па друга носница, а затим меснати део носа јако стисне палцем и кажипрстом, уколико крварење није преобилно. Потом се обавезно удахне на нос – кисеоник и издахне на уста угљен-диоксид.