МАЛЕ БОГИЊЕ СЕ ШИРЕ СРБИЈОМ! Докторка ОТКРИЛА КО ЈЕ ЗАШТИЋЕН, лоша вест за све који су РОЂЕНИ у овом периоду
Обратите пажњу, заштитите се од заразе!
Мале богиње се шире Србијом, Батут је објавио да је до сада регистровано 39 случајева морбила. Уврежено мишљење је да су од морбила зашићени сви рођени након 1970. године јер је тада почела вакцинација, али да ли је то баш тако и како уопште можете да будете сигурни да ли сте у ризику?
На територији Смедерева регистровано је укупно 35 случајева морбила. Од њих 35, 21 су деца млађа од две године, три особе предшколског узраста и једанаест одраслих особа са непознатим и непотпуним вакциналним статусом. Компликација у виду упале плућа била је присутна код двоје оболеле деце. Завод за јавно здравље Пожаревац пријавило је епидемију морбила у Смедереву.
На територији Новог Сада регистрована су два случаја морбила. Морбиле су потврђене код невакцинисаног детета од 9 година и једне одрасле особе(40).
На територији Београда такође су регистрована два случаја морбила. Код мајке (21) и њене бебе старе четири месеца. ГЗЈЗ је пријавио породичну епидемију у Београду.
ШКОРПИЈА НЕЗАДОВОЉНА, ВОДОЛИЈЕ ОПРЕЗ, ствари измичу контроли - Хороскоп за ПЕТАК је спреман
Данас ОБАВЕЗНО ЗАПАЛИТЕ СВЕЋУ - Славимо великог светитеља, уколико имате ЖИВОТИЊЕ у ДОМАЋИНСТУ урадите ово
Пад броја вакцинисаних MMR вакцином
Примарно, ширењу ове болести која до сада би требало практично да је искорењена кумовао је смањен обухват вакцинације.
Озбиљан пад броја вакцинисаних MMR вакцином (против малих богињ, заушки и рубеле) забележен је у Србији током 2020. и 2021. године. Тада су регистроване најниже вредности обухвата MMR вакцином у последњих двадесет година. Обухват овом вакцином у другој години живота у 2020. години износио је 78,1 одсто, а у 2021. години свега 74,8 одсто, подаци су Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут".
Осим све мање вакцинисаних против морбила, због друштвено-политичке ситуације у нашој земљи у протеклих 50 година многима је вакцинални статус, најблаже речено, компликован.
Кренимо редом.
Вакцинација против малих богиња у Србији почела је 1971. године применом моновалентне вакцине. Међутим, испоставило се да једна доза вакцине (најчешће се даје након навршене прве године живота) није довољна, односно, да не оставља ефикасни и трајни имунитет.
- Моновалентна вакцина против морбила даје се од 1971. године у једној дози. Од 1984. године се даје вакцина против морбила и против заушки у једна доза. Од 1994. године даје се садашња тровалентна вакцина MMR у две дозе. Прва доза са 13-14 месеци, друга пред полазак у школу. Само комплетно вакцинисани са две дозе MMR вакцине, рођени после 1994. године су комплетно заштићени и они који су прележали баш мале богиње. Сви остали немају комплетну заштиту и у условима епидемије могу да се заразе. Једино решење је брза и масовна вакцинација све деце са обе дозе, у одговарајућем узрасту - објаснила је на свом Твитер налогу др Славица Плавшић, пулмолог.
Епидемилог др Томислав Радуловић објашњава да примарно ниједна вакцина не штити 100 одсто од развијања болести, али да ипак већина становништва у Србији има развијен имунитет.
- Прва вакцина против морбила развијена је код нас на Торлаку. Направио је др Миловановић. Та прва вакцина је чинила чуда, али је изазивала и одређене реакције код људи. Колико је болест озбиљна говори и податак да је у периоду пре вакцине у свету на годишњем ниво обољевало између 100 и 130 милиона деце, а умирало између три и четири милиона - рекао је др Радуловић за "Блиц".
Због санкција ни они рођени '90-их нису сигурни?
Они који су рођени током '90. година прошлог века примају две дозе вакцине што се сматра потпуном заштитом. Једна доза се прима у првој години живота, а друга пред полазак у школу. Ипак, поједини епидемиолози тврде да у то време обухват вакцинације није био стопроцентан због санкција и рата.
Епидемиолог др Зоран Радовановић каже да делимична заштита постоји у већем броју случајева код оних који су рођени између 1970. и 1990. године иако су примили само једну дозу ове вакцине.
- Могуће је да је тих година још било малих богиња, па да су долазили у контакт са њима природним путем. У то време их је штитила једна доза вакцине, па се инфекција сматрала бустер дозом. То уједно значи и више не би требало да их имају. Такође је могуће и да су имали субклиничку или абортивну форму коју нису евидентирали пошто је тада било више малих богиња него касније - рекао је др Зоран Радовановић, епидемиолог за "Euronews".
Шта ако сте рођени пре 1971.?
Они који су рођени пре 1971. нажалост, сада немају много избора него да се чувају уколико већ нису прележали инфекцију и нису стекли природни имунитет, рекла је др Плавшић.
- Нажалост, ништа осим да се чувамо. И ширимо свест о важности вакцинације MMR вакцином да не избије епидемија. Кад нема епидемије, онда нисмо у опасности. Само комплетно вакцинисана деца штите све нас - написала др Плавшић на свом Твитеру.
Како бити сигуран?
Да ли сте примили две дозе или једну можете проверити у свом здравственом картону. По закону здравствени картони грађана Србије се чувају 90 година и слободан увид имате са навршеном 15. годином. До тада то захтев да погледа здравствени картон свог дете може тражити родитељ, старатељ или на захтев суда.
Ипак, ни то није гаранција да поседујете имунитет јер како је објашњавао др Радуловић, можда ваш организам није развио одговарајућа антитела. Зато је најпоузданији начин да то проверите тест на антитела, прецизније, серолошком детекцијом IgG антитела на морбиле.
Они који се одлуче на тест треба да знају да је процедура веома једноставна и кратко траје, а антитела се мере узимањем крви из вене. Тестом се утврђује постојање антитела на антигене вируса морбила, а уколико постоје антитела у крви, то се уједно сматра потврдом да је особа стекла имунитет - или тако што је прележала болест или примила вакцину. У оба случаја, особа може бити сигурна да неће оболети уколико дође у контакт са неким ко је заражен.
Тест на антитела у приватним београдским лабораторијама кошта у просеку 1.500 динара.
Могу ли одрасли примити MMR вакцину?
На сајту Градског завода за јавно здравље наводи се да неимунизована или непотпуно имунизована лица (изузев оних код којих постоје трајне контраиндикације) треба да се вакцинишу недостајућим дозама MMR вакцине до навршене 18. године живота, а према епидемиолошким индикацијама и касније. Активна имунизација против малих богиња, заушака и рубеле спроводи се и код лица женског пола, без претходно стеченог имунитета, која планирају трудноћу. Минимални размак између давања две дозе MMR вакцине износи четири недеље.
Колико кошта вакцина и где се може примити?
О трошку државе могу се вакцинисати неколико група грађана. Конкретно, MMR вакцину примају одрасле особе уколико су запослене у здравственим установама или су биле у контакту са особом оболелом од малих богиња у року од 72 сата од првог контакта, рекли су за Euronews Србија из Градског завода за јавно здравље.
Бесплатно се могу вакцинисати и жене у репродуктивном периоду будући да мале богиње код трудница изазивају тежу клиничку слику и ризик су по даљи ток трудноће.
Сви горе наведени могу се са упутом изабраног лекара из Дома здравља вакцинисати у Градском заводу за јавно здравље у Београду или Институту за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут".
С друге стране, комерцијална MMR вакцина намењена је за имунизацију путника у међународном саобраћају и она се прима само у Батуту.
Постоји могућност комерцијалне вакцинације одраслих особа у Институтима и Заводима за јавно здравље уколико је резултата серолошког тестирања негативан. Према препорукама ИЗЈЗ Србије вакцинација лица старијих од 18 година се рутински не врши, навели су из Батута за Euronews Србија.
У приватним установама у Србији такође је могуће примити MMR вакцину у две дозе, с тим што је обавезан преглед лекара опште праксе који у просеку кошта око 3.000 динара, док једна доза вакцине износи око 8.000 динара.
Подсетимо, епидемија малих богиња пријављена је у околини Смедерева где се сада бележи једанаесторо оболелих од којих осам невакцинисаних особа (испод две године живота), три одрасле особе са непознатим и непотпуним вакциналним статусом (једна хоспитализована, а друге две у кућној изолацији). Компликација у виду упале плућа присутна је код двоје оболеле деце, а на болничком лечењу су две особе. Хоспитализовани и они који су у кућној изолацији су у стабилном стању, наводи се на сајту Батута. Ради се о деци која нису вакцинисана MMR вакцином која штити од малих богиња, заушака и рубеола.