Маргарин вишеструко штетан за здравље
Боље је определити се за маслац.
Маргарин је настао као јефтина верзија маслаца, а производи се од биљних уља која се добијају екстракцијом семена и зрна соје, кукуруза, сунцокрета или репице. Висока температура у процесу прераде уља уништава у њему витамине и антиоксиданте и тако настају слободни радикали који могу изазвати велика оштећења, као и повећан ризик од добијања рака. Поред тога, у маргарину се такође могу наћи ацетон који је штетан за мозак и нерве, фосфорна киселина и метанол који свакако лоше утичу на одржавање здравственог баланса. Ова намирница такође обилује трансмастима које узрокују зачепљење крвних судова, повећавају ризик од инфаркта, а повезују се и са настанком реуматских обољења. Поменуте чињенице доказују да је маргарин потпуно неприродан производ препун опасних хемикалија и садржи масноће које су стране људском организму, а све више научних истраживања указују на повезаност између конзумације маргарина и алергија, екцема и астме.
ВРЕМЕ ЈЕ ЗА ПРОМЕНЕ У ИСХРАНИ! Ево КАКО да знате да вашем ОРГАНИЗМУ фале ВИТАМИНИ и МИНЕРАЛИ!
Како су нутриционисти упозорили на опасност вештачких адитива који се користе ради побољшања укуса, али и продужетка рока употребе производа, данас је знатно промењена колективна свест о храни и њиховим састојцима и из тог разлога се већи број људи радије одлучује на маслац због свог природнијег састава који је кључан за људско здравље. Зато се у Европи, на пример, потрошачи више не опредељују за маргарин и бирају маслац као извор природних масти које су неопходне у исхрани и изузетно ефикасне у очувању здравља.
Маслац садржи многе хранљиве састојке који имају велику нутритивну вредност и уједно делују као превентивни штит против многих болести, а висок проценат витамина А који има изузетно благотворно дејство код побољшања вида и уједно одржава правилан рад нашег ендокриног система. Поред витамина А, маслац у себи има и витамине Д и Е који су неопходни за правилно апсорбирање калцијума и фосфора, због делотворног јачања костију и зуба. Такође, калијум, магнезијум, натријум и гвожђе су важни састојци који се налазе у саставу маслаца. Научно је доказано да људи који на дневној бази унесу довољну количину маслаца знатно смањују ризик обољења од дијабетеса, тиме што мононенасићене масти, које се садрже у млечним производима, позитивно утичу на побољшање контроле шећера у крви.