Свака ПЕТА ЖЕНА У СРБИЈИ има овај гинеколошки проблем - Миоми могу да достигну величину ФУДБАЛСКЕ ЛОПТЕ, а ово су симптоми
Свака пета жена старија од 35 година има један или више миома.
Свакој петој жени ће се барем једном током живота појавити миом на материци. Иако је у питању доброћудна израслина, неретко зна да прави много болних проблема, али и да изазове стерилитет.
Најчешћи тумор женског организма и најчешћи бенигни тумор гинеколошких органа јесте миом. Статистички подаци показују велику учесталост - свака пета жена има миом и његово уклањање представља најчешћу оперативну дијагнозу у гинекологији, како у Србији тако и у свету.
ПАПА ТЕСТ НИЈЕ ДОВОЉАН - Савет ГИНЕКОЛОГА је да се на овај начин испита ДА ЛИ ПОСТОЈИ ИНФЕКЦИЈА ХПВ вирусом
Нагомилавање КИЛОГРАМА је НАЈМАЊИ - Ево какви проблеми могу да уследе ако једете превише ХЛЕБА, први је алармантан
Иако су миоми материце доброћудни тумори својим растом и притиском на околне органе могу изазвати осећај бола, притиска или тежине у дну трбуха, учестало мокрење или немогућност измокравања.
Најчешће се јављају између 35. и 55. године живота, а у пракси скоро двадесет одсто жена током живота има миом.
Узрок настанка није познат. Зна се да естроген подстиче раст миома, али није узрок његовог настанка. Раст миома подстиче и хумани плацетни лактоген, па миоми изразито расту у трудноћи.
Дијагноза
Дијагноза миома на материци је једноставна, довољан је и редован гинеколошки преглед, а да би се утврдио место и величина миома потребно је урадити ултразвучни преглед или чак и магнетну резонанцу.
Када су миоми мали и не мењају се, довољно је да се прате до менопаузе.
Када почињу да расте, шире се или узрокују обилна крварења, најчешће се приступа хируршкој интервенцији, када се уклањају миоми или цела материца.
Симптоми миома материце
Симптоми миома материце зависе од времена њиховог постојања, старости жене, величине, положаја и брзине раста. Веома често се дијагностикују миоми који не праве никакве сметње и не дају симптоме.
Са друге стране, миоми материце могу изазвати одређене симптоме, међу којима су карактеристични и најчешћи:
– Болови у међуменструалном периоду, у различитом трајању. Болови се појављују у малој карлици, понекад се протежу у доњем подручју и ногама или у горњем абдомену.
– Поремећај менструалног циклуса.
– Појачано и/или продужено менструално крварење.
– Међуменструално крварење.
– Проблеми у репродуктивној сфери (неплодност, побачаји).
Неки од ређих симптома миома материце:
– Брзо замарање и/или хронични умор.
– Често и/или отежано мокрење.
– Упорни затвор.
– Болне менструације.
– Анемија.
– Вртоглавица.
– Честа главобоља.
– Емоционални и психолошки проблеми.
– Велики миоми могу повећати волумен стомака без дебљања.
Некада (срећом веома ретко) се у ткиву миома материце може развити некроза (пропадање ткива). То је акутно стање а клиничка слика се манифестује кроз: оштар бол у доњем делу стомака, убрзан рад срца, хладан зној, несвестица. То је ситуација која захтева хитну хируршку интервенцију и негу.