БРИТАНКА (20) ПРЕМИНУЛА у БЕОГРАДУ након ОПЕРАЦИЈЕ ЖЕЛУЦА У ТУРСКОЈ! Ово су све ОПАСНОСТИ "РУТИНСКЕ ОПЕРАЦИЈЕ"
Двадесетогодишња Морган Рибеиро трагично је преминула након неуспешне операције желуца у Турској. Она је након операције кренула из Турске у Велику Британију, али јој је на лету позлило. Авион је хитно слетео у Београд, где је Морган транспортована у болницу, али јој нажалост није било спаса.
Млада жена која је нажалост умрла након што је била подвргнута операцији губитка тежине у Турској написала је мучан пост на ТикТок-у пре него што је преминула.
Морган Рибеиро, која је имала 20 година, одлучио је да закаже процедуру, како је рекла, због тога што је неколико година трпела окрутна исмевања насилника. Заједно, са својим дечком, Морган је отпутовала у иностранство како би 5. јануара могла да добије желучану изолацију коју је платила 3000 евра. Одлучила се за операцију у иностранству јер није желела да буде стављена на "листу чекања НХС-а годинама".
"Никако немојте ДАВАТИ ДЕЦИ ове ЛЕКОВЕ" - Докрка открива како разликовати КОРОНУ од СЕЗОНСКОГ ГРИПА и ПРЕХЛАДЕ
МЕТЕОРОПАТЕ, пазите се - Стиже НЕВРЕМЕ, ево који су то симптоми метеоропатије и ко је НАЈУГРОЖЕНИЈИ?
Она је својим пратиоцима на друштвеним мрежама о свом подухвату рекла: - Мој последњи пост пре операције губитка тежине - видимо се на другој страни. Три дана након операције речено јој је да може да иде кући. Али она се тешко разболела на повратку у Гетвик.
Авион је принудно слетео у Србију након што је Морган доживео септички шок. Од тада је објављено да је добила инфекцију након што јој је танко црево пресечено током поступка. Двадесетогодишњакињи је извађено више од 10 цм танког црева, али је потом 9. јануара доживела срчани удар. Стављена је у индуковану кому, али је четири дана касније умрла у болници у Београду.
Морганина мајка Ерин Гибсон очајнички покушава да прикупи средства за репатријацију тела своје ћерке. Она је за "Индепендент" рекла: - Док је одрастала била је много малтретирана, увек се борила са својом килажом и била је гојазна. Рекла сам јој да је лепа изнутра и споља, заиста је била лепа. Сазнала сам шта намерава тек кад је било прекасно, она је већ била у авиону. Имала сам тај осећај, јер сам слушала ужасне приче о Турској. Никада не желим да се ово деси нечијој ћерки. Не желим да јој живот буде узалудан.
Пријављено је да је 20-годишњакиња имала виртуелне консултације са турском компанијом у септембру прошле године, пре него што је отишла и заказала операцију. Њен дечко Џејмс Брустер тврди да медицинари и преводиоци нису указали на ризике везане за операцију.
Рекао је да јој је било "заиста вруће и да је била у великим боловима" на лету кући. Описао је путовање авионом и рекао: - Стјуардеса јој је дала мало леда и воде и било јој је тешко да дише, па су је одвели у предњи део авиона где је било више простора, покушали су да јој дају маску за кисеоник. Могло је да се види да нешто озбиљно није у реду.
Такође је одао почаст на "ГоФундМе" и додао: - Моја прелепа принцеза је преминула. Целог живота се борила са својом тежином. Хтела је да се уклопи. Али у ствари, она је била најлепша жена и била је моја друга половина. Ја, моја породица и њена породица смо заиста разорени. Морамо остати јаки за њу и дати јој најбољи могући испраћај који можемо. Свака донација ће ићи директно на то савршено испраћај. Недостајаћеш нам Морган који си био најлепша особа на свету и прерано си одведен. Почивај у миру, мој лепи анђеле.
Опасности "рутинске операције"
- Операција је рутинска и стандардна. Ради се лапароскопски, минимално инвазивно и то је вероватно разлог зашто је људи доживљавају као лагану и неозбиљну. Пацијент има пет малих рупица на трбушном зиду, али унутра се уклања 75 одсто желуца и имају велику шавну линију. Сам пацијент с обзиром на придружене болести и телесну масу је фактор ризика за компликације. Гојазни пацијенти су склони тромбоемболијским компликација, плућним компликацијама, каже доц. др Дејан Величковић, специјалиста опште хирургије КЦС.
ВЕЛИЧИНА ТЕКСТА
Многе естрадне личности операцију смањења желуца доживљавају као естетски захват, безазлен третман којим ће да дотерају линију, па се лако одлучују да "иду под нож". Међутим, реалност је потпуно другачија. Хирург др Дејан Величковић из Клиничког центра Србије каже за Euronews Србија да је то операција која са собом носи многе ризике и да се препоручује екстремно гојазним особама, које су животно угрожене због претеране килаже.
Додатни проблем представља и то што је многима при избору клинике цена обично пресудна. Све чешће одлази се у Турску, па и друге земље, понекад и у непроверене установе, само због тога што тамо могу да ураде интервенцију за мање новца. Последњи пример је учесница ријалити програма Миљана Кулић, којој се након смањивања желуца у Турској здравствено стање погоршало, а лекари у Нишу и Београду боре се за њен живот. Хирурзи са вишегодишњим искуством у тој области кажу да је сама гојазност фактор ризика, да су могуће бројне компликације, те да треба водити рачуна где се интервенције раде.
АДВЕРТИСЕМЕНТ
Светска здравствена организација, али и европска и америчка удружења за гојазност, јасно су дефинисали ко су кандидати за ту операцију. То су особе које имају индекс телесне маре (БМИ) више од 40 или више од 35 уколико имају неку придружену болест која можемо да повежемо са гојазношћу - дијабетес мелитус тип 2, повишен крвни притисак, слип апнеа, периоде током сна без дисања, болести зглобова.
У Клиничком центру Србије операција смањења желуца се раде од 2010. године. Пацијенти пролазе кроз Центар за гојазност, прегледа их мултидисциплинарни тим који чини хирург, анестезиолог, кардиолог, нутрициониста, ендокринолог и психијатар. Конзилијарно се доноси одлука о операцији желуца које покрива Републички фонд за здравствено осигурање.
Ризици смањења желуца
"Операција је рутинска и стандардна. Ради се лапароскопски, минимално инвазивно и то је вероватно разлог зашто је људи доживљавају као лагану и неозбиљну. Пацијент има пет малих рупица на трбушном зиду, али унутра се уклања 75 одсто желуца и имају велику шавну линију. Сам пацијент с обзиром на придружене болести и телесну масу је фактор ризика за компликације. Гојазни пацијенти су склони тромбоемболијским компликација, плућним компликацијама", каже за Euronews Србија доц. др Дејан Величковић, специјалиста опште хирургије КЦС.
Наводи да су код саме операције највећи ризици крварење које може да се јави у прва два до три дана са желуца или са околних органа око желуца - јетра, слезина или из трбушног зида. Друга најчешћа компликација је попуштање шавне линије где може доћи изливања садржаја и сепсе.
- Што се тих компликација тиче крварење се јавља код 1 до 5 посто свих оперисаних, а попуштање шавне линије иде до 5 одсто. То су опасности ове операције. Наравно, ова интервенција захтева да имате одређене услове за рад - добро опремљену операциону салу, операциони сто који може да издржи пацијенте те тежине, интензивну негу, искусне хирурге, искусне анестезиологе. Ту нема импровизације, појаснио је он.