ДОКТОРКА УПОЗОРАВА - Млади лук није добар за особе са овим здравственим проблемом, сведите конзумацију на минимум
Није тако благотворан у овим ситуацијама!
Млади лук је један од сигурних знакова пролећа и дефинитивно га воле многи. Као и све друге врсте лука (црни, бели, црвени лук, празилук, влашац) има велику примену. Узгаја се више од 5 миленијума и једна је од првих узгајаних култура, а данас расте широм света.
Млади лук је нутритивна ризница јер садржи знатне количине витамина А и Ц, а нарочито витамина К. Ту су још и витамин Е, комплекс витамина Б и разни минерали и елементи: калијум, натријум, калцијум, гвожђе, сумпор, фосфор, магнезијум, хром, селен, манган.
КАКО СМАЊИТИ РИЗИК ОД ДИЈАБЕТЕСА? Лекари препоручују уношење ОВЕ НАМИРНИЦЕ у исхрану
Након овога више НЕЋЕ БИТИ ИСТИ ЉУДИ - Млад Месец у Овну доноси велике промене у живот ова четири знака
- Поред тога што садржи витамине и минерале, на пример, витамин Ц, витамине Б групе, влакна, садржи флавоноиде, који делују као антиоксиданти, смањују упалне процесе у организму. Најчешће делују на кардиоваскуларне процесе, дијабетес и онколошка обољења. Такође, лук позитивно утиче и на имунитет - рекла је дијетолог Наталија Нефедова у интервјуу за "Спутњик".
Она наводи и да лук помаже и у снижавању уноса соли у организам. Њега треба редовно јести како би превентивно утицао у борби са болестима, сматра нутрициониста.
- Једини проблем је задах, али не из уста, већ из коже, јер се мирис лука излучује кроз поре - објаснила је Нефедова.
Ипак, поједини људи имају проблем да сваре млади лук те би требало да га избегавају.
- Млади лук је потребно ограничено конзумирати ако имате осетљив желудац, ако болујете од гастритиса или имате киселину. Међутим, то не значи да га не треба уопште јести, већ је потребно уносити оне количине лука које пријају вашем организму - закључила је Нефедова.