СНИЖЕНИ И ПОВЕЋАНИ МОНОЦИТИ: Ево шта значе ови параметри и шта морате да УРАДИТЕ у овом случају
Редовно проверавајте крвну слику...
Моноцити припадају моноцито-макрофагном систему, врста су белих крвних зрнаца или леукоцита. То су највеће ћелије крви које поседују фагоцитне способности. Из моноцита настају макрофаги, а то су ћелије са највећом способношћу фагоциозе. Ове ћелије проведу око 12 сати у крви, а затим одлазе у друга ткива где се трансформишу у макрофаге. Моноцити препознају штетни агенс, усисају га у себе и излуче и елиминишу из организма.
Моноцитима је једро бубрежастог облика. Настају у коштаној сржи, а путем крви доспевају у све делове организма, где напуштају крвоток, одлазе и трансформишу се у макрофаге. Моноцити чине 5-8% леукоцита у периферној крви.
Моноцити се налазе у растреситом везивном ткиву, слезини, линфним чворовима, коштаној сржи. Слезина се налази поред желуца и има улогу да се бори против инфекција и уклања дотрајале црвене крвне ћелије тј. оштећене ћелије које су задужене да преносе кисеоник у организму. Скоро половина укупног броја моноцита налази се у слезини.
Шта показују моноцити?
Моноцити брзо реагују на сигнале упале у организму и стижу у подручје инфекције за 8-12 сати где реагују на оштећена ткива и утичу на зарастање рана. Такође подстичу и друге ћелије да производе молекуле који утичу на имуни систем штитећи га као што су цитокини. То су протеин који помажу другим белим крвним зрнцима да функционишу заједно у одбрани организма од потенцијалног непријатеља у виду вируса и других инфекција.
ОПИЈАТИ СУ НИШТА ЗА ОВО! Стање које изазива ПРОМЕНЕ у МОЗГУ и хемијске реакције које у потпуности мењају перцепцију
ИДЕАЛНЕ ЗА ДОРУЧАК! Направите погачице по рецепту из бакине кухиње, замирисаће цела кућа! (ВИДЕО)
Код одраслих особа нормалан број моноцита треба да буде између 0,2 И 0,8 x 10 на 9/л.
Код беба нормалне вредности моноцита је од 0,5 -1,8 x10 на 9/л.
Поремећај нивоа моноцита у организму, било да је на више или ниже, знак је да се нешто дешава и да се треба обратити лекару. Некад то могу бити и обични, безазлени проблеми који се једноставно решавају, али могу бити и компликовани који могу довести живот човека у питање.
Повишени моноцити
Висок ниво моноцита назива се моноцитоза. Разлози за висок ниво моноцита могу бити и стрес, повишена температуре услед вируса, јаке инфекције, прерана смрт ћелија у живим ткивима или саркоидоза што представља стање у ком се на ткивима формирају мале обле избочине.
Повећани моноцити у крви указују на хроничну запаљенску болест, паразитске инфекције, туберкулозу или вирусне инфекције као што су заушке или богиње. Разлози могу бити различити:
Повишени моноцити се углавном утврђују анализом крви, а ако ни она не покаже промене, прибегава се биопсији коштане сржи.
Лечење:
Ако се утврди повећан број моноцита требало би кориговати начин живота, исхрану и тако помоћи свом организму. Потребно је уносити више омега 3 масних киселина кроз производе који их садрже, користити у исхрани чешће маслиново уље, интегралне житарице, свеже воће и поврће. Умерено користити алкохол, смањити намирнице са високим гликемијским индексом, водити рачуна о телесној тежини.
Напомена: У сваком случају се консултујте са својим лекаром.
Снижени моноцити
Снижени моноцити значи углавном и мањи број црвених крвних зрнаца која би требало да разносе кисеоник по организму, па се количина кисеоника смањује и тако изазива отежано дисање и краћи дах. Мањак моноцита утиче на дужину борбе са инфекцијом што значи да је опоравак дужи. Мањи број ћелија бораца против инфекције значи да имунитет слаби и губи у борби са инфекцијом па се пацијент осећа малаксало.
Моноцитопенија је низак ниво моноцита, а може настати у случају болести или хемикалија.
Много је здравствених услова који утичу на коштану срж, а један од примера је ХИВ који напада имуни систем што касније доводи до тумора и инфекција. Тумори су ткива која настају када се у неком делу тела ћелије репродукују у повећаном броју.
Симптоми сниженог броја моноцита могу бити умор, малаксалост, понављање инфекција, отежано дисање. Умор је толико интензиван и траје читавог дана па човек не може да обавља обичне свакодневне радње.
Одређивање тј. познавање броја моноцита је изузетна помоћ код одређивања здравственог стања пацијента јер се на основу тога одређене болести узму као могуће или се одбаци сумња на њих.
Повећан или смањен број моноцита сигурно је последица неког обољења или стања, што значи да представља секундарну појаву. Поремећај моноцита се лечи или коригује лечењем основног обољења тј. узрока. До излечења узрока могу се примењивати трансфузије, ако је број смањенм или у тешким случајевима и трансплантација коштане сржи.
У сваком случају, доктор специјалиста ће утврдити основни узрок поремећаја, па се спроводи терапија за лечење основне болести која ће довести до поправљања стања и у количини моноцита.
Туширање хладном водом и уопште хладна вода саставни су део традиције многих култура и то са разлогом. Иако је много пријатније када се туширамо и купамо топлом водом, хладна вода пружа бројне здравствене предности.
Истраживачи у Немачкој су открили да људи који се свакодневно туширају по 2 минута хладном водом ређе обољевају од прехладе од оних који се туширају у топлој води. Љубитељи туширања хладном водом имају јачи имунитет.
Хладан туш подстиче живост организма, даје нам више енергије, срце куца боље и брже и бољи је проток крви. Па зар нас и само јутарње умивање хладном водом не разбуди и освежи!
Једно истраживање у Прагу спроведено је на спортистима. Они су три пута недељно током шест недеља урањали у хладну воду температуре 14 степени. После тог периода установљено је да им је порастао број моноцита и лимфоцита у крви, који су задужени за уништавање разних патогена.
Велики број људи сматра и тврди да нас хладан туш ослобађа стреса и побољшава расположење. Истраживања у Америци су показала да хладна вода подстиче производњу норадреналина, хемијске супстанце коју луче неурони и има антидепресивна својства.
Метод тапкања у хладној води
То је метод кратког тапкања босим стопалима по леденој води.
Сваке вечери на крају дана у каду или лавор сипајте 15 цм хладне воде. Уђите боси и тапкајте стопалима по хладној води не више од 15 секунди. Изађите и обришите ноге неким грубим пешкиром и обујте вунене чарапе. Радите то сваке вечери. Не додајте никако топлу воду.
Овим поступком ћете ојачати имунитет, а ако вас је већ ухватила прехлада, то је разлог више да ову терапију примените. Тада тапкајте босим ногама по леденој води свака 4 сата и не бојте се да ће се стање погоршати. Оваквим каљењем организма ојачаћете свој имунитет.
Напомена: У сваком случају се консултујте са својим лекаром.