Ако мислите да се само преноси ПОЉУПЦЕМ, нисте у праву! У БЕОГРАДУ поново хара БОЛЕСТ на коју смо сви заборавили - опоравак траје 3 месеца!
Најчешће се јавља код тинејџера, али нису имуни ни старији
Од почетка године у Београду је забележено 42 случаја инфективне мононуклеозе, а осим пољупцем, она се преноси и на друге начине. Како се добија, који су њени симптоми, на који начин се лечи и колико су озбиљне њене последице, објаснила је у емисији "150 минута" на Првој др Славица Марис, епидемиолог Градског центра за јавно здравље.
УСПОРИТЕ док ЈЕДЕТЕ! Ево да ли постоји МАГИЧАН број колико пута треба да ЖВАЋЕТЕ ЗАЛОГАЈ - због овога вас и боли ЖЕЛУДАЦ
Нисте ни свесни шта се све налази на вашој ЧЕТКИЦИ ЗА ЗУБЕ! Стоматолог саветује да је одмах БАЦИТЕ ако видите ово - "Не помаже ни КЉУЧАЛА ВОДА!"
- Тај вирус је присутан, имамо регистроване оболеле сваке године. Ове године мало више у односу на претходну годину, али 10 година уназад на територији Београда укупно је регистровано 2.067 оболелих. Највећи број био је регистрован 2016. године када смо имали 335 оболелих. Клиничка слика не мора увек да буде изражена. Могу да буду благи симптоми болести, па да се не препозна или особа може да унесе вирус у организам, али да не испољи никакве симптоме, објаснила је др Славица Марис.
СИМПТОМИ
- Не постоји специфична мера која може да искорени ову болест. Вирус ће бити присутан код нас. Класична мононуклеоза се чешће јавља код тинејџера, адолесцената и млађих особа, обично узраста од 15 до 25 година. Пре класичних симптома, присутан је екстреман замор, малаксалост. Јављају се и општи симптоми, повишена температура, болови у мишићима, главобоља, отечени и болни крајници који могу да буду пребојени белим наслагама. Непце је црвено, имамо присутна тачкаста крварења. Јавља се оток лимфних жлезда на врату које су јако болне на додир, открила је др Марис и додала да мононуклеоуза може да буде опасна.
- Оно што ову болест разликује од других јесте увећање слезине и јетре. Може да буде опасно ако се не води рачуна, ако се дијагноза не постави правовремено. Мировање је веома битно, препоручује се да траје три месеца, чак и кад симптоми прођу, баш због превенције компликација болести у виду запаљења јетре или може доћи до пуцања слезине. И јетра и слезина се споро враћају, потребно је дуже време, објаснила је докторка.
Током узимања терапије многи мисле да су добили алергију, а др Славица Марис открила је о чему се ради. - Веће физичке активности треба избегавати. Наравно да ћете шетати, али нема тренинга тада. Мононуклеозу можемо да помешамо са бактеријском инфекцијом грла. Имамо разлику у терапији. Код бактеријске инфекције неизоставни су антиобиотици, а код инфективне мононуклеуозе терапија је симптоматска. Користе се лекови за спуштање температуре и ублажавање болова приликом гутања, рекла је докторка и додала:
- Током ове болести може доћи до стварања оспе по телу која није последица алергије на антибиотике, већ реакција организма на присуство овог вируса. Сама болест је углавном блажег отока. У акутној фази болести никако не треба ићи у колектив. Тај вирус може да остане у организму и јако дуго да се задржи, по неколико месеци, чак и годину дана, али за пренос на остале потребан је директан контакт. Углавном се преноси путем пљувачке и зато се зове болест пољупца. Може и индиректно, преко предмета, упозорила је др Славица Марис, епидемиолог Градског центра за јавно здравље.