Ево КАДА је ВРЕМЕ да посетите лекара: ШТА значи када је УРИН тамне боје?!
Обратите пажњу...
Ако пијемо довољно воде и нисмо јели цвеклу, на пример, а урин је и даље тамне боје, могуће је да имамо неку болест.
Таман урин често је последица нерегулисане исхране и недовољног уноса течности, односно дехидрације. Бубрези скупљају и прерађују штетне материје из тела, које се потом ослобађају из тела путем мокраће.
НЕДЕЉНА ИДИЛА: Дневни хороскоп обећава ЉУБАВНИ ПРОЦВАТ, а ево КОГА чека ДВОСТРУКИ ДОБИТАК!
ОПОРАВЉА ОРГАНИЗАМ ЗА 40 ДАНА: Направи НАРОДНИ ЛЕК од два састојка, узима се ЈЕДНА КАШЧИЦА пре доручка
ВАГА је суптилна, а ДЕВИЦА ситничари: Мали водич како ЗАВЕСТИ хороскопске знаке
Здрава боја урина је светложуте боје, а ако је урин кестењасте, тамножуте или смеђе боје највероватније сте дехидрирали. С друге стране, ако пијете довољно воде, а урин је и даље таман могуће је да имате неку болест. Постоји много разлога због којих урин постаје таман - од сасвим безопасних, до оних који захтевају стручну помоћ.
Крв у урину
У неким случајевима крвав урин је браон боје. Лекари појаву крви у урину називају хематурија. Постоји много различитих узрока за ову појаву, као што су инфекције бубрега или бешике, тумор, унутрашње повреде, полно преносиве болести, вируси, менструација, упала простате, бешике или бубрега. Уколико приметите трагове крви у урину, а немате менструацију, обавезно посетите лекара.
Хепатитис
Таман урин је један од најучесталијих знакова хепатитиса – упале јетре. Постоји више типова ове болести - А, Б или Ц. Код особа оболелих од хепатитиса јетра није у стању да правило пречишћава крв. Услед тога може доћи до накупљања наранџасто-жуте супстанце која се зове билирубин у крви, а урин може постати браон боје. Ако иза свега стоји хепатитис имаћете симптоме као што су температура, несвестица, губитак апетита, мучнина, повраћање, бол у стомаку, зглобовима, а кожа и беоњаче попримају жућкасту боје.
Цироза
Смеђи урин може да буде један од симптома цирозе, услед које се појављују ожиљци на јетри. Цироза је последица хепатитиса или неке друге болести јетре. Рана цироза не даје симптоме, али у каснијим фазама може се појавити урин смеђе боје. Неки од симптома цирозе су и проблеми са спавањем, слабо памћење, задржавање воде у ногама и стомаку. Такође, прате је жута боја коже и беоњача, као и слабост мишића.
Болест бубрега
Неке бубрежне болести имају за последицу појаву тамног урина. Инфекција бубрега – постстрептококни гломерулонефритис, може довести до излучивања урина црвенкасто-смеђе боје. Ова инфекција је могућа после стрептококне упале грла и најчешће се јавља код деце. Уколико је таман урин последица болести бубрега, јавља се отицање лица, руку, стопала. Приметна је отеченост очију, пацијент има и смањен нагон за мокрењем, избацује мање количине урина и осећа умор.
Интензивно вежбање
У ретким случајевима, интензиван јак тренинг може изазвати пуцање мишићних ћелија и крварење. Стање овог оштећења мишићних ткива се зове рабдомиолиза, услед чега урин може потамнити. Болест је праћена и болом и слабошћу мишића и може озбиљно оштетити бубреге и бити животно угрожавајуће стање.
Анемија
Један од облика анемије јесте хемолитичка анемија услед које долази до пропадања црвених крвних зрнаца. Тада урин може бити тамне боје. Болест може бити наследна или последица аутоимуних поремећаја попут лупуса, реуматоидног артритиса или улцерозног колитиса. Поред тамног урина хемолитичка анемија има и симптоме као што су веома бледа кожа, зућкасте беоњаче и кожа, температура, слабост, вртоглавице, конфузија, потешкоће при обављању физичких активности, убрзани срчани ритам…
Канцер коже
Меланом у неким ретким случајевима може процурити у крвоток и довести до појаве тамног урина. Промене на младежима су најчешћи знаци меланома. У случају да приметите да младеж убрзано расте обратите се лекару.
Крпељ
Поједини крпељи су носиоци бактерије која изазива озбиљну инфекцију – бабесиоза. Реч је о реткој болести коју изазивају паразити рода Бабесиа. Један од симптома стања је и тамни урин. Остали симптоми укључују темперауру и симптоме сличне грипу, главобољу, бол у мишићима, мучнину, бол у стомаку.
Лекови
Поједини медикаменти могу изазвати браон урин. Антибиотици, лаксативи, лекови против маларије, медикаменти за опуштање мишића… могу потамнити мокраћу, која би требало да поново добије здраву жуту боју после престанка терапије.
Исхрана
Поједине врсте хране могу да буду узрок тамног урина, посебно ако поједете велике количине у једном оброку. Уобичајено је да је мокраћа црвена после конзумације цвекле. Урин добија нормалну боју када таква поједена храна изађе из пробавног система.