Можда и не знате да имате ГРОЗНИЦУ у оку! Последице могу бити КАТАСТРОФАЛНЕ!
Обратите пажњу...
Осим на уснама "грозница" може да избије и у слузници носа а истим вирусом може да се инфицирати и око. Ово стање најчешће узрокује прехлада, али и стрес и хроничан умор. Код највећег броја болесника неопходна је примена антивирусног лека, а у случају промена на оку осим прегледа инфектолога неопходан је и одлазак код очног лекара.
ИСТИНЕ О МЕНСТРУАЦИЈИ: Када треба да се забринемо?
- Грозница није ништа друго него народни назив за поновљену инфекцију коже и слузница лица вирусом херпес симплекс типа 1 (ХСВ1) - каже др Александра Радовановић Спурнић са Клинике за инфективне и тропске болести Клиничког центра Србије. - Први контакт са овим вирусом догађа се у раном детињству, обично пре пете године али се болест манифестује само код 10 одсто инфицираних. Манифестације постају учесталије у каснијем животном добу због реактивације вируса у стањима пада имунитета.
ЛЕПЕ И ЗДРАВЕ: Балерине откривају тајну своје ВИТКЕ фигуре!
Ослабљене одбрамбене способности организма код највећег броја људи узрокују појаву црвенила са ситним пликовима на кожи или слузницама, међутим има и компликованијих стања.
- Инфекције ока са вирусом херпес симплекс тип 1 јављају се код 150 на 100.000 људи од којих ће 20 до 30 одсто имати поновљену инфекцију ока током прве две године након прве епизоде болести - каже др Радовановић Спурнић. - Код ових инфекција поред прегледа инфектолога обавезан је преглед офталмолога и што раније лечење антивирусним леком, јер последица може да буде и губитак вида.
Саговорница каже да код деце реактивација вируса ХСВ1 може да узрокује појаву херпетичног екцема, док је најтежа форма инфекције упала мозга.
- Код најтежих инфекција вирусом херпес симплекс тип 1 неопходна је примена ампулираног облика лека у виду интравенске инфузије у болничким условима - каже др Александра Радовановић Спурнић. - Остали облици болести се могу лечити применом таблета. Код инфекција ока, уз ову терапију, може се применити и маст као локална терапија. Антивирусне таблете утичу не само на излечење од постојеће инфекције, већ проређују и појаву нових рецидива болести.