МОЖЕТЕ ВИ ТО: Ових 6 ствари ће вам помоћи у борби против дијабетеса!
Добро обратите пажњу...
Дијабетес је све чешћа болест у свету, а само у Србији око 700.000 људи живи са дијабетесом. Годинама се сматрало да су лекови једина опција за ову болест, а сада све више истраживања показују да се дијабетес типа 2 може "преокренути".
Промене у исхрани и губитак килограма само су неке од ствари које ће помоћи да се ниво шећера у крви врати у нормалу, а да људи не морају свакодневно да пију лекове за то.
Ево шта кажу стручњаци, шта може да помогне.
1. Смршајте
Ово је апсолутно кључно. Не само да скидање вишка килограма помаже у контролисању дијабетеса типа 2, већ стручњаци тврде да ако довољно смршате, можете да живите без дијабетеса.
А то посебно важи за људе који тек неколико година пате од дијабетеса и који не морају да узимају инсулин...
2. Нискокалорична исхрана је најбоља опција
Пионирско истраживање на Универзитету у Њукаслу је прошле године открило да око половина случајева дијабетеса типа 2 може да се преокрене помоћу интензивне нискокалоричне исхране од око 800 калорија дневно. Ти људи углавном живе на напицима који им мењау оброк од два до пет месеци, док не постигну жељени циљ када је реч о килограмима.
Након тога следи мање стриктна исхрана која им помаже да одржавају килажу.
Половина учесника студије успели су да исхраном држе шећер у нормали и годину дана након студије.
Али, немојте то да радите сами! За овакве, екстремне промене у исхрани потребан је медицински надзор, због чега би свакако требало да се консултујете са лекаром и нутриционистом.
Већина људи који су успели да се хране на овај начин смршали су најмање 13 килограма и кажу да им је такав режим на почетку био веома тежак, али да је нада у излечење дијабетеса била јака мотивација.
3. Почните што пре
Студије су показале да људи који не пате дуго од дијабетеса типа 2 имају највеће шансе да преокрену болест. Зато је важно да се мршављење започне што пре након успостављања дијагнозе.
Али, чак и особе које дуго пате од дијабетеса и не могу да га преокрену, имају користи од скидања вишка килограма, које ће им свакако помоћи да контролишу озбиљност болести. То такође смањује и шансе од развоја неких пратећих ефеката неконтролисаног дијабетеса, попут губитка вида или драстичног слабљења циркулације.
Код људи који имају предијабетично стање, губитак килограма може да спречи да дође до дијабетеса. Дакле, ако тестови крви покажу повишен ниво шећера у крви, мршављење може да спречи развој дијабетеса типа 2.
4. Пробајте повремени пост
Све је више научних доказа да повремени пост може да помогне у излечењу дијабетеса типа 2. Повремени пост подразумева дужи временски период, неколико сати, не уносите храну – рецимо, по 12 или 14 сати, или по 24 сата сваке недеље.
Овај режим исхране је постао популаран последњих година захваљујући 5:2 дијети коју заговара др Мајкл Мосли, који је писао о томе да је преокренуо дијабетес од којег је патио контролисаним постом.
Једна мала студија спроведена прошле године, у којој је учествовало троје људи оболелих од дијабетеса, постили су 24 сата сваке недеље, три месеца. Тим данима могли су да уносе воду и веома нискокалорична пића, попут чаја или кафе. Једини оброк који им је био дозвољен је нискокалорична храна за вечеру. Сви учесници су изгубили најмање десет одсто телесне тежине и престали су да примају инсулин, захваљујући сниженом нивоу шећера у крви.
Наравно, пре него што се одлучите на овако нешто, такође би требало да се консултујете са лекаром.
5. Покрените се
И вежбање доприноси снижењу шећера у крви који је узрок дијабетеса.
У једној студији, људи оболели од дијабетеса су правили 10.000 корака сваког дана и плус су смањили дневни унос калорија за 500.
Након шест недеља, више од половине учесника је имало нормалан ниво шећера у крви, без коришћења лекова за дијабетес.
6. Још промена које могу да помогну
На време лежите у кревет – студије показују да недостатак сна повећава ниво шећера у крви.
Држите се медитеранске исхране – Студија је показало да оваква исхрана, богата воћем, поврћем, месом и рибом, житарицама, орашастим плодовима, може да смањи ризик од развоја дијабетеса за више од 80 одсто.
Престаните да пушите – то повећава ризик оболевања од дијабетеса за 40 одсто. Што више пушите, већи је и ризик.
Још једном да подвучемо, не би требало да на своју руку, тј. без консултација са лекаром, престајете да узимате лекове, започињете нови режим исхране или уводите било какву драстичнију промену.