Након празника СРБИ муке муче са ЦРЕВНИМ ИНФЕКЦИЈАМА: Неопходно је на ОВАЈ начин опоравити тело од ОБИЉА ХРАНЕ
Након поста, преједање доноси још више штете
Људи се током празника воде паролом „даћу себи одушка“, па тих недељу или више дана конзумирају тешку храну која, у комбинацији са свим пропратним посластицама, алкохолом, газираним и негазираним соковима у стомаку ствара осећај тежине, константне надутости и тромости.
Пола Срба тренутно мучи муку са цревним инфекцијама које нису само последица конзумирања покварене хране него и уноса превеликих количина јела које оптерећују желудац.
НАУКА ПОТВРДИЛА! Омиљено пиће многих УЗРОКУЈЕ ЋЕЛАВОСТ код мушкараца, али то НИЈЕ СВЕ
ЕПИДЕМИОЛОЗИ УПОЗОРАВАЈУ НА НАЈЗАРАЗНИЈИ СОЈ КОРОНЕ: "Са сигурношћу тврдимо да стиже овде"
Наш народ углавном једе скробну храну током поста, па и тада повећају телесну масу, а онда за време празника креће храна која је пребогата калоријама, засићеним масним киселинама, салатама које су богате мајонезом, велика количина меса и месних прерађевина. И то понављамо из године у годину и правимо проблем целом пробавном систему.
Уз обилне оброке треба пити више воде
Обично се попије две, три чаше воде дневно, што није довољно, а немамо обичај ни да поједемо лагану супу или да пијемо чајеве. Препорука је да се након преједања поједе неслана супа или попије чај без шећера, и доста воде, јер ће она извући токсине и со и помоћи да се снизи притисак. Нутриционисти саветују да се попије и до две литре воде.
Након празника уносите што више поврћа
Поврће јести и за доручак и за ужину, а обавезно повећати порцију салате уз ручак и вечеру, посебно од шаргарепе и келерабе, неслану и са што мање соли. Посебан савет је да се на јеловнику нађу немасна меса, да се избегава пржено и поховано месо заливено павлаком или роловано месо у сланини и качкаваљу.
Не треба претеривати ни са количином немасних меса и поврћа, и то треба ограничити да бисмо се решили вишка килограма. Препоручена количина за жене је око 100 грама меса, а за мушкарце до 200 грама.
Последице преједања су углавном узнемирена црева, надутост, дијареја, констипација... Зато је важно да оно што једете дан, два након преједања, додатно не надражи стомак, већ да га умири.
Банана
Ова воћка се иначе лако вари, тако да неће "терати" желудац да превише ради. Осим тога, калијум у бананама поспешује варење, а хранљива влакна у овом воћу помажу и код дијареје.
Цеђена поморанџа
Након великих количина унете хране, проблем са пробавом није реткост, а последица је недостатка киселине у желуцу. У том случају, природна киселина у поморанџама може бити од користи. Уз цеђени сок од поморанџе никако не би требало да унесете угљене хидрате јер ћете се још више надути.
Зачини
Иако неколико сати након преједања сигурно не размишљате о храни, још мање оној зачињеној, имајте на уму да зачини могу да вам умире стомак. Ким, на пример, стимулише јетру да лучи више жучи, па ће тело лакше сварити оних пола хлеба или огромно парче торте које сте појели.
Избегавајте со
"Тело на со реагује тако што задржава воду, па слане грицкалице и со уопште, након преједања нису паметан избор", каже нутрициониста др Алексис Џозеф. Она саветује да, ако вам се једе нешто слано, ипак покушате да се уздржите и узмете само неколико бадема.
Пиринач је ОК
Бели пиринач је лаган и садржи мало влакана, тако да стомак не мора превише да се "мучи" да га свари. Након преједања, у обзир долазе и тост и кувани кромпир, који ће умирити осетљива црева.
Јабуково сирће
Нутрициониста каже да ово сирће поспешује варење, али наравно, не би требало да га конзумирате самог. Помешајте кашику сирћета са кашиком меда и шољом воде, да бисте умирили стомак. Такође, можете и у већу чашу воде ставити само сирће, без меда, и на тај начин помоћи себи ако имате проблем са констипацијом.